Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 2126
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Laweta kosztuje

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 24 lipca 2020, 11:34
Aktualizacja: Sobota, 25 lipca 2020, 8:57
Autor: red
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Do niepełnosprawnych kierowców posiadających aktualną kartę parkingową adresowane są regulacje prawne, których celem jest zapewnienie osobom o obniżonej sprawności ruchowej dostępności do określonych obiektów oraz do miejsc parkingowych.

- W naszej codziennej pracy mamy wiele sytuacji, kiedy pojazd bez uprawnień (karty parkingowej) parkuje na kopercie dla osób niepełnosprawnych. W takiej sytuacji, zgodnie z Prawo o Ruchu Drogowym, funkcjonariusz zobligowany jest do usunięcia pojazdu (odholowaniu go na parking strzeżony), oraz ukaranie kierowcy mandatem karnym w wysokości 500 zł oraz 5 pkt karnymi - informują strażnicy miejscy.

Wczoraj funkcjonariusz pełniący służbę w rejonie Śródmieścia zauważył pojazd parkujący na kopercie dla osób niepełnosprawnych bez karty parkingowej. Na miejsce zgodnie z obowiązującymi przepisami wezwał lawetę. Po jej przyjeździe nagle znalazł się właściciel pojazdu twierdząc, że stosowne uprawnienia ma. Odstąpiono od odholowania auta. Na miejscu pojawił się ojciec kierowcy przedstawiając kartę parkingową i oświadczając, że w/w pojazdem był przewożony. Przyjazd na miejsce lawety to koszt w wysokości 504 zł. W takiej sytuacji kierowca jest zobligowany do pokrycia tej kwoty. Zdarzenia opisane dla przestrogi. Osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową powinny dokładnie zapoznać się z przywilejami jakie za tym idą ale i obowiązkami na nich ciążącymi.

Oprócz uprawnienia do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych, tzw. „kopertach” kierujący może nie stosować się, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności do określonych znaków drogowych takich, jak:
• zakaz ruchu w obu kierunkach,
• zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych,
• zakaz wjazdu autobusów,
• zakaz wjazdu motocykli,
• zakaz wjazdu motorowerów”,
• zakaz postoju” – dopuszczalny czas postoju dłuższy niż 1 minuta jest wskazany na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce,
• zakaz postoju w dni nieparzyste,
• strefa ograniczonego postoju.

Chyba, że pod tymi znakami umieszczona jest tabliczka z napisem „Dotyczy także”i symbolem osoby niepełnosprawnej.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby umieszczać kartę parkingową za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności art 8 pkt 3 Prawo o Ruchu Drogowym.

Twoja reakcja na artykuł?

6
35%
Cieszy
1
6%
Hahaha
3
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Jan 24-07-2020 13:55
Tak to inwalida ,ale jak zobaczył auto lawete to jak błyskawica zjawił sie szybko , ale auto było w czasie postoju nie oznakowane czyli odholowanie było wskazane lub opłata za holowanie uiszczona tak profilaktycznie by nie zapominał 500 zł
~Grażyna 24-07-2020 14:57
Tu nigdy nie chodzi o dobro niepelnosprawnych. Kasa i nic więcej.500 grzywna i drugie tyle za lawetę.Pytanie dlaczego aż 500 laweta? Już raz wypowiedziano walkę tym cwaniakom,bo rzeczywisty koszt odholowania to ledwo połowa z tego.
~Księgowy 25-07-2020 10:29
Przyjazd lawety 504zł? To ona jechała z Opola?
~Kierowca 28-07-2020 9:13
Najlepsze w opisywanej sytuacji jest fakt ze nikt tej lawety nie widzial. Takze czekamy na dalszy rozwoj sytuacji
~111 22-08-2020 16:26
Toż to Mirek handlarz samochodowy a nie inwalida...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group