Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 1589
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Legia Akademicka

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 9 listopada 2019, 10:14
Aktualizacja: Wtorek, 12 listopada 2019, 13:35
Autor: red
Fot. organizatorzy
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu przystępuje do III edycji programu ochotniczego przeszkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Do 22 listopada trwa rekrutacja ochotników, którymi mogą być studenci dowolnych uczelni z województwa dolnośląskiego.

Wszyscy zainteresowani zaproszeni są do udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 18 listopada 2019 r. o godzinie 11.30 w Auditorium Novum im. prof. Elżbiety Lonc (ul. Piotra Skargi 14a, Wałbrzych). Poprowadzi je major Jacek Baran, szef wydziału rekrutacji WKU w Kłodzku. W spotkaniu wezmą udział również żołnierze z wyposażeniem indywidualnym 22. Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Legia Akademicka jest to program realizowany na podstawie porozumienia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Ministrem Obrony Narodowej, w którym mogą wziąć udział studenci wszystkich lat studiów (dziennych i zaocznych), zarówno kobiety, jak i mężczyźni posiadający obywatelstwo polskie. Program szkolenia składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych w formie wykładów, które będą odbywać się w PWSZ w Wałbrzychu.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik może złożyć wniosek do organów wojskowych o otrzymanie karty powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna programu (trwająca 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy oraz 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy) realizowana jest w czasie wakacji w jednostkach wojskowych oraz wytypowanych ośrodkach szkolenia. Za każdy dzień ćwiczeń wojskowych student otrzymuje uposażenie finansowe w wysokości 104,03 zł netto.

Część teoretyczna programu szkoleniowego rozpocznie się na początku przyszłego roku kalendarzowego, jednak już dziś można składać wnioski o przystąpienie do Legii Akademickiej. Wniosek można pobrać ze strony https://legiaakademicka.wp.mil.pl/jak-aplikowac/ lub zgłosić się po niego do Działu Nauczania i Spraw Studenckich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu (ul. Zamkowa 4, pokój 24). Nie trzeba być studentem PWSZ w Wałbrzychu, żeby tam odbyć szkolenie, wymagane jest jednak posiadanie statusu studenta dolnośląskiej uczelni.

Twoja reakcja na artykuł?

5
63%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
13%
Złości
2
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ovo 9-11-2019 12:12
No i co, ochotników wyślą do Afganu albo Syrii? Dlaczego Polscy rezerwiści nie mają broni w domach jak Szwajcarzy?
~girnrk 9-11-2019 21:30
do: ~ovo (12:12)
bo w każdy długi weekend wyłapują ponad 1000 pijanych kierowców. pomyśl . gdyby mieli broń .....
~ovo 9-11-2019 12:15
W filmiku szkoleniowym są co prawda kobiety ale brakuje czarnych i kolorowych jak przy werbunku do Bundeswehry. Choć z tymi kobietami to głupie niebezpieczne, bo od tej pory nie będzie na wojnie podziału na mężczyzni i ,,kobiety plus dzieci". Będzie strzelanie do każdego.
~politolog 9-11-2019 18:39
Kobiety nie powinny być żołnierzami w jednostkach bojowych, bowiem ich tzw. kod kulturowy, z którym wiążą się takie cechy jak : wrażliwość, łagodność, koncyliacyjność, itd. w naturalny sposób sytuuje je tam, gdzie te cechy są ważne. Więc najlepiej im w : jednostkach sanitarnych, szkolenie psychologiczne, itp. Nie ma to nic wspólnego z niedocenianiem ich. Kobiety są wspaniałe i niech takie pozostaną. Największym wrogiem kobiet jest religia LGBT.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group