Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 2617
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Leszek Balcerowicz promował swoją książkę w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 26 kwietnia 2013, 17:16
Aktualizacja: Sobota, 27 kwietnia 2013, 10:12
Autor: PAW
Fot. PAW
Dziś w WWSZiP gościł były wicepremier Leszek Balcerowicz. Promował on swoją książkę „Odkrywając wolność”.

Leszek Balcerowicz jest wielkim ekonomicznym autorytetem, który często prezentuje kontrowersyjne poglądy, ale cieszy się uznaniem wśród większości polityków. Dziś gościł w wałbrzyskiej WWSZiP, gdzie opowiadał o mechanizmach demokracji i kapitalizmu.
- Polska stoi obecnie przed groźbą taką, że nie będziemy w stanie dogonić najlepiej rozwijających się krajów w Europie – mówi Balcerowicz. – W naszym kraju około 30 procent PKB jest wydawanych na wydatki socjalne. I często zdarza się tak, że problemy budżetowe wynikają właśnie ze zbyt dużych nakładów na wydatki socjalne.

Zdaniem Balcerowicza, Polska wpadła w tzw. pułapkę socjalną i duża część bezrobocia w naszym kraju wynika właśnie z tego, że wydatki socjalne są zbyt duże. Osoby pozostające pod opieką socjalną przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy i nie wykazują ochoty na podjęcie zatrudnienia i na chęć zmiany swojej sytuacji życiowej.

Leszek Balcerowicz mówił również o aktywności obywatelskiej i o kwestiach wolnościowych.
– Nasza aktywność obywatelska nie powinna się ograniczać jedynie do udziału w wyborach – twierdzi Balcerowicz. – Na szczęście odeszliśmy od ustroju, gdzie nie było wolności. Oczywiście nie oznacza to, że upadek starego ustroju to koniec naszych problemów.

Według byłego wicepremiera, osoby, które chcą być wyznawcami wolności w pełnym tego słowa znaczeniu, muszą pamiętać m.in. o obowiązywaniu domniemania wolności oraz o tym, że normy religijne nie są równoznaczne z normami prawnymi.
- Ci, którzy posiadają przywileje, mocno ich bronią – np. górnicy policjanci. Pozostali najczęściej są bierni. Politycy z grupami nacisku i grupami roszczeniowymi mają małe szanse w starciu i dlatego często ustępują. Demokracja to system, który nie zapewnia sprawiedliwości wymiaru sprawiedliwości i szerokiego zakresu wolności gospodarczej.

Leszek Balcerowicz odniósł się m.in. do nowego polskiego filmu „Układ zamknięty”, w którym pokazane są mechanizmy, jakimi kieruje się prokuratura i które to mechanizmy prowadzą do niszczenia prywatnych przedsiębiorców.
- W Polsce postawienie zarzutów komukolwiek oznacza koniec tej osoby – mówi Balcerowicz. – Takich przypadków w naszej nowej historii było wiele. Państwo nie może być nadopiekuńcze, ale nie może też być niesprawiedliwe. Im większe zagrożenie wolności gospodarczej, tym gorzej dla ludzi.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group