Wałbrzych/Kraj: Łosoś – źródło dobrych tłuszczy
Autor: materiał zewnętrzny

Łosoś jako źródło kwasów tłuszczowych omega-3
Kwasy tłuszczowe nienasycone są niezbędne dla organizmu, jednak musi zaistnieć równowaga między kwasami omega-3 i omega-6 w diecie. Niestety w jadłospisie przeciętnego Polaka przewagę zyskują zwykle kwasy omega-6, które w nadmiarze są niekorzystne dla zdrowia. Należy więc dążyć do tego, aby w diecie znalazło się jak najwięcej źródeł kwasów omega-3, do których należy m.in. łosoś MOWI.
Najważniejsze kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 to kwas dokozaheksaenowy (DHA) i to właśnie w ten składnik zasobny jest łosoś. Specjaliści zalecają spożywanie dwóch porcji ryb morskich w tygodniu. Przyjmuje się, że takie spożycie odpowiada pobraniu około 250 mg kwasów omega-3 na dobę.
Wpływ łososia na zdrowie
Kwasy tłuszczowe DHA zawarte w łososiu mają wyjątkowo korzystny wpływa na zdrowie:
• wspierają pracę mózgu – poprawiają pamięć, zdolność uczenia się i koncentrację;
• poprawiają samopoczucie – zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń nastroju;
• wspomagają układ krążenia i chronią serce;
• zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2;
• działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie;
• wpływają na prawidłowy rozwój w okresie prenatalnym;
• obniżają ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego, w tym jelita grubego;
• zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne (np. Alzheimer);
• mają korzystne działanie w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci.
Właściwości zdrowotne łososia wynikają nie tylko z zawartości kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim duże ilości łatwo przyswajalnego białka oraz cenne makro- i mikroskładniki. Obecne w nim jod, cynk i selen wspomagają pracę układu hormonalnego, a potas korzystnie działa na układ krwionośny. W łososiu zawarte są również fosfor i wapń, które stanowią ważne składniki budulcowe kości i zębów. Ryba ta bogata jest także w witaminy: z grupy B, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego oraz rozpuszczalne w tłuszczach (A, D i E), które działają przeciwzapalnie.
Jak przyrządzić łososia, żeby nie stracił prozdrowotnych właściwości? ,/b>
Łosoś to bardzo zdrowa ryba, jednak dużo zależy od jej przygotowania. Jeśli utopisz ją w tłuszczu albo potraktujesz długą obróbką termiczną, zachowa ona niewiele właściwości prozdrowotnych. Oto kilka sposobów na przyrządzenie wartościowego dania rybnego:
Gotowanie na parze
Najzdrowsza forma przyrządzania ryby. Nie musisz sięgać po dodatkowy tłuszcz. Idealna potrawa z łososia dla każdego, a zwłaszcza dla osób, które dbają o linię i chcą obniżyć poziom cholesterolu. Łosoś na parze pozwala zachować niemal wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Pamiętaj jednak, żeby gotowanie na parze nie trwało zbyt długo – ryba stanie się zbyt sucha, a witaminy ulegną znacznemu rozkładowi.
Pieczenie
Łosoś pieczony uważany jest za jedną z najzdrowszych metod przyrządzania tej ryby. Podczas kilkunastominutowego pieczenia (najlepiej w folii lub papierze do pieczenia) następuje niewielka utrata kwasów tłuszczowych omega-3. Należy pamiętać, aby do pieczenia nie używać dodatkowego tłuszczu – łosoś ma go pod dostatkiem.
Sous vide (gotowanie próżniowe)
Jest to metoda gotowania w niskiej temperaturze. Łosoś przyrządzany jest bardzo powoli, ale dzięki zastosowaniu niskiej temperatury, zachowuje większość składników odżywczych. Zaletą tej metody jest również soczystość i doskonały smak ryby. Jest to wymagający sposób gotowania, którym posługują się doświadczeni kucharze. Do przyrządzenia łososia sous vide potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.