Poniedziałek, 8 marca
Imieniny: Beaty, Jana
Czytających: 2639
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Łysek zatriumfował w Katowicach

Wtorek, 5 kwietnia 2011, 7:16
Aktualizacja: 11:15
Autor: Sven
Wałbrzych: Łysek zatriumfował w Katowicach
Fot. red
Przełom marca i kwietnia to dla Teatru Dramatycznego czas rozjazdów. Tourne jeszcze nie osiągnęło połowy, a już wiadomo, że półka na nagrody wzbogaci się o kolejne trofeum.

Tym razem jest to nagroda dla reżysera spektaklu „Łysek z pokładu Idy”, którą zdobył Radosław Rychcik. Pięcioosobowe jury XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej w Katowicach większością głosów przyznało Laur Konrada reżyserowi spektaklu, który powstał w wałbrzyskim teatrze.

Jurorzy konkursu, wśród których znaleźli się: Barbara Hanicka - scenograf, Iwona Kempa - reżyser, Michał Litwiniec – kompozytor muzyki teatralnej, uzasadniali swój wybór głównie tym, że spektakl Radosława Rychcika cechuje niespotykany ładunek emocjonalny wędrujący „od przerażenia do wzruszenia”, a dodatkowo „intensywność, energia i szaleństwo”. Reżyser Paweł Łysak oraz legenda polskiego kina i teatru Jerzy Stuhr mieli innych faworytów. Paweł Łysak swój głos oddał Natalii Korczakowskiej za spektakl "Solaris", wyreżyserowany przez nią w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Jerzy Stuhr głosował na Artura Tyszkiewicza za reżyserię "Sprzedawców gumek" w Teatrze IMKA w Warszawie, spektaklu znanego wałbrzyskiej publiczności z ubiegłorocznych „Fanaberii”.

Poza Laurem Konrada, nagrodą nawiązującą do postaci słynnego reżysera Konrada Swinarskiego, zwycięzca otrzymał 30 tysięcy złotych. Każdy z jurorów miał do dyspozycji jedną sakiewkę z 10 tysiącami.
W katowickim konkursie mogły rywalizować spektakle, zrealizowane w całej Polsce przez sześcioro twórców, od których debiutu minęło nie więcej niż 15 lat i których premiery odbyły się nie wcześniej niż w ubiegłym sezonie teatralnym.

Przypomnijmy, że spektakl „Łysek z pokładu Idy” wystawiany był w Starej Kopalni. W Katowicach został zaprezentowany w podobnej scenerii – w kuźni zlikwidowanej Kopalni Katowice.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group