Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4420
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Mają koncepcję, jak zagospodarować tor na Słonecznej Polanie

Środa, 16 stycznia 2019, 7:34
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Mają koncepcję, jak zagospodarować tor na Słonecznej Polanie
Fot. archiwum
Wybudowany z inicjatywy Andrzeja Skrzypczaka tor 4xcross uważany jest za jeden z najlepszych torów do uprawiania tej dyscypliny sportu w Europie. Rozplanowany i wybudowany w taki sposób, aby widzowie mogli obserwować walkę zawodników od startu do mety przyciągał prawdziwe tłumy.

Budowa toru Słoneczna Polana (częściowo w miejscu dawnego pola golfowego) rozpoczęła się w 2000 roku. Początkowo był to tor do dual slalomu, czyli zjazdu parami. W 2002 roku Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zastąpiła jednak Puchar Świata w dualu rozgrywkami w bardziej widowiskowym i emocjonującym four crossie. Co ciekawe, pierwsze zawody w 4X zostały przeprowadzone w Szczawnie-Zdroju dokładnie tydzień przed pierwszymi oficjalnymi zawodami Pucharu Świata.

Obecnie tor ma 400 metrów długości i 6-8 metrów szerokości (różnica wzniesień wynosi około 40 metrów). Składa się z siedmiu band (pięciu w sekcji pro-line), pięciu skoczni, dwóch stolików i czterech sekcji rytmicznych. Średni czas przejazdu to 40-45 sekund. Tor jest cały czas modernizowany. W ostatnich latach zamontowane zostało między innymi oświetlenie – jedyne w Polsce na tego typu obiekcie.
Na Słonecznej Polanie wielokrotnie odbywały się Mistrzostwa Polski oraz zawody Pucharu Polski, Mistrzostwa Europy w four crossie i inne zawody rangi międzynarodowej.

Czas zimy to dobry moment na zaplanowanie najbliższej przyszłości obiektu. Ruszyły działania mające w swoim zamyśle ukierunkowanie i uporządkowanie "tematu rowerowego" w Szczawnie-Zdroju:
- bieżąca eksploatacja i utrzymanie obiektu,
- docelowa koncepcja funkcjonalna z wielokierunkową ofertą sportowo-rekreacyjną,
- wydarzenia (rodzaje, ranga),
- działalność/użytkowanie stałe (grupy, akademia rowerowa, sekcja sportowa).

Twoja reakcja na artykuł?

14
58%
Cieszy
1
4%
Hahaha
5
21%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
3
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group