Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4311
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Mało czy dużo na zabytki?

Środa, 19 lipca 2023, 8:25
Aktualizacja: 11:38
Autor: PAW
Wałbrzych: Mało czy dużo na zabytki?
Fot. red
Niedawno informowaliśmy o rozstrzygnięciu kolejnej edycji Polskiego Ładu, tym razem dotyczącej dofinansowania do ratowania zabytków.

Gmina Wałbrzych złożyła 10 wniosków dotyczących remontów zabytkowych obiektów na terenie miasta. Pozytywnie rozpatrzone zostały dwa wnioski:

Gmina Wałbrzych - ratunkowy remont drewnianej konstrukcji ściany frontowej kościoła - Parafii Rzymsko-katolickej pw. św. Józefa Oblubieńca w Wałbrzychu - 292 tys. 040 zł

Gmina Wałbrzych - Kolegiata NMP Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu (1899-1904): prace ratownicze i konserwatorskie elewacji frontowej kościoła- etap 2 - 500 tys. zł.

Muszą przyznać Państwo sami, że nie jest to zbyt wiele, nawet w porównaniu z wieloma mniejszymi gminami z naszego regionu, które otrzymały dofinansowanie na 3, 4, a czasem nawet 6 zadań i kwota ta znacznie przerastała to, co trafi do Wałbrzycha (łącznie niespełna 800 tysięcy złotych). O komentarz w tym temacie zadbał prezydent Roman Szełemej.

- Nasze wnioski dotyczyły zarówno obiektów sakralnych, jak i cywilnych, kamienic, szybów czy obiektów należących do miasta, a będących w rejestrze zabytków. Cieszymy się oczywiście z tych środków, ale chcielibyśmy, żeby więcej projektów zyskało aprobatę. Do 2016 roku otrzymaliśmy znacząco większą pomoc, choćby na modernizację dachu w Zamku Książ, czy na Starą Kopalnię. Były to środki większe niż obecnie, a nikt specjalnie o tym nie mówił, a teraz akcji towarzyszy promocja, choć rząd ma również obowiązek ratowania dziedzictwa narodowego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
29%
Cieszy
3
21%
Hahaha
1
7%
Nudzi
2
14%
Smuci
3
21%
Złości
1
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group