Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 2495
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Mapa Zagrożeń już działa

Środa, 5 października 2016, 14:22
Aktualizacja: Czwartek, 6 października 2016, 9:03
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Mapa Zagrożeń już działa
Fot. Robert Bajek
Od dzisiaj na terenie Wałbrzycha i całego naszego regionu zaczęła działać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, stanowiąca istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym.

- Krajowa Mapa Zagrożeń jest instrumentem, który będzie służył zarządzaniu bezpieczeństwem publicznym, realizowanym we współpracy z innymi instytucjami i społeczeństwem. Tu zbierane są informacje w których miejscach występują określone zagrożenia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo publiczne. Bardzo często jest tak, że nie dysponujemy informacjami na temat danych zagrożeń, których obawiają się obywatele i w tym momencie trudno nam zarządzać siłami i rozdysponowaniem patroli. Mając tego typu zgłoszenia będziemy wiedzieć, czego oczekuje od nas społeczeństwo a co za tym idzie będziemy mogli reagować na tego typu sytuacje. Te działania są działaniami długofalowymi. Chcemy stworzyć taką mapę, aby móc w danym kierunku rozdysponować patrole czy informować inne instytucje o różnego typu zagrożeniach, które występują w danym miejscu. Mamy katalog 25 zagrożeń. Nie tylko policja będzie reagowała na te zgłoszenia, również instytucje, które są za dane zdarzenie odpowiedzialne, które razem z nami powinny na to zareagować. Tak jak mówiłam, to są działania długofalowe, nie oczekujmy, że jak tylko zaczniemy wprowadzać na mapę zagrożenia to od razu nastąpi natychmiastowa poprawa. Tutaj potrzeba czasu, żebyśmy nauczyli się ze sobą współpracować, odczytywać prawidłowo oczekiwania społeczeństwa - powiedziała Magdalena Korościk.

Obsługa Mapy Zagrożeń jest intuicyjna. Każdy - bez konieczności logowania się, rejestracji i podawania swoich danych może wejść na mapę i zaznaczyć dane zagrożenie z precyzyjnym określeniem lokalizacji, w której zagrożenie występuje. Można też wejść na mapę i zapoznać się z zagrożeniami występującymi w danej okolicy, bez konieczności dodawania nowego zgłoszenia. Co ważne na mapie zagrożeń nie zaznacza się sytuacji, które wymagają natychmiastowej interwencji policji. Te sprawy należy zgłaszać dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112. Wprowadzone na mapę dane trafiają do jednego z 5 koordynatorów, którzy na bieżąco obserwują mapę. Koordynator ma 2 dni na zweryfikowanie informacji. Policja na reakcję na zgłoszone i potwierdzone zagrożenie ma 5 dni. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest na stronie internetowej wałbrzyskiej policji: www.walbrzych.policja.gov.pl

Katalog zawiera następujące kategorie zagrożeń: akty wandalizmu, bezdomność, dzikie kąpieliska, dzikie wysypiska śmieci, kłusownictwo, miejsca grupowania się małoletnich, miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowo oznakowane drogi, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone przejście przez tory, niestrzeżony przejazd kolejowy, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, utonięcia, używanie środków odurzających, wypalanie traw, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, znęcanie się nad zwierzętami, zła organizacja duchu drogowego i żebractwo. Katalog zagrożeń z czasem będzie się powiększał.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group