Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2489
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Marszałek cofnął zezwolenie dla Mo Bruk–u

Piątek, 7 października 2016, 15:28
Aktualizacja: Sobota, 8 października 2016, 19:58
Autor: PAW
Wałbrzych: Marszałek cofnął zezwolenie dla Mo Bruk–u
Fot. PAW
Dziś Marszałek Cezary Przybylski poinformował lokalne media o tym, że wydał decyzję o cofnięciu zezwolenia na składowanie odpadów przez firmę Mo Bruk w Wałbrzychu.

- Zdaję sobie sprawę, że składowiska muszą gdzieś funkcjonować, ale Mo Bruk nie potrafił dostosować się do obowiązujących przepisów, łamał wszelkie zasady – mówi Cezary Przybylski.

Prezydent Roman Szełemej jest zdania, że ta decyzja będzie punktem przełomowym i ma kluczowe znaczenie dla zaprzestania działalności Mo Bruku na terenie Wałbrzycha.
- To jest punkt zwrotny – twierdzi Szełemej. - Wiele osób było zaangażowanych w tę sprawę, samorządów, stowarzyszeń, mieszkańców naszego miasta i te starania przyniosły efekt.

Wicewojewoda Kamil Zieliński jest zadowolony, że Marszałek wydał decyzję o cofnięciu zezwolenia na składowanie odpadów, ale jest pewien, że to nie koniec walki.
- Wszyscy interweniowaliśmy, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tylko drogą administracyjną, która jest długa i kręta, możemy pozbyć się tego składowiska – uważa Zieliński. - Firma ma jeszcze drogę odwoławczą i zapewne z niej skorzysta i dlatego faktyczne zamknięcie zakładu nastąpi za kilka miesięcy.

Mo Bruk ma teraz dwa tygodnie od wydania decyzji przez Marszałka na odwołanie się do Ministra Środowiska, ale wszyscy, a więc zarówno Marszałek, Wicewojewoda, jak i prezydent Wałbrzycha, są przekonani, że Ministerstwo podtrzyma tę decyzję.
- Podejmowaliśmy kolejne kroki w celu zamknięcia tego składowiska, ale robiliśmy to zgodnie z przepisami, drogą formalną. Nie zamykaliśmy dróg, nie łamaliśmy prawa. Robiliśmy tak, by firma nie miała argumentów w walce o odszkodowanie – mówi Roman Szełemej.

Warto też przypomnieć, że Mo Bruk miał pozwolenie na prowadzenie składowiska w tym miejscu do 31 grudnia 2012 roku. Do 31 grudnia 2015 roku miał teren po składowisku zrekultywować. Nie dostosował się do tych zaleceń
- Firma działa bez pozwolenia na użytkowanie – mówi Kamil Zieliński. - Złożone jest w tej sprawie doniesienie do Prokuratury o domniemaniu popełnienia przestępstwa przez Mo Bruk, ale w trybie natychmiastowym nie możemy tej działalności wstrzymać.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group