Czwartek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 1449
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Matematyka na żywioł

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 28 maja 2010, 20:35
Aktualizacja: 20:36
Autor: MS
Konkurs wywołał wielkie emocje
Fot. Magdalena Sakowska
Jak można zorganizować powiatowy konkurs matematyczny? Można zebrać pewną ilość uczniów i posadzić ich w ławkach, niech piszą i czują się jak na klasówce. A można się bawić, śpiewać, krzyczeć, udawać pociąg i przedstawiać różne scenki. Tak właśnie było podczas konkursu w PSP nr 28 na Alei Wyzwolenia.

Pytania też nie były typowe, np. „Jest 12.15, za ile minut będzie 14.00?” albo „Ile to jest kopa?” Ostatnim zadaniem było ułożenie ornamentu. Było dużo śmiechu, oklasków, kibicujący koledzy głośno skandowali, mieli nawet stadionowe trąbki i instrumenty perkusyjne, transparenty i chorągiewki, i tylko przy wykrzykiwaniu haseł mających dowieść, że to ich szkoła jest najlepsza, trochę się czasem mylili.

Trzyosobowe drużyny z ośmiu szkół rozwiązywały zadania o finansowych poczynaniach Marka z Trapezowa czy o poszukiwaniu skarbu. Przy końcu zadania wszyscy odliczali z ogromną ilością decybeli. Na pewno nikt nie zasnął. W przerwach konkursu były prezentacje i piosenki. W prezentacji „Podróże we śnie” uczniowie spotkali Einsteina, Pitagorasa, Newtona i innych starszych panów, którzy dotąd smucili na portretach w salach matematycznych. Wbrew matematycznym stereotypom w każdej z reprezentacji była dziewczynka, a niektóre miały wyłącznie żeński skład. Publiczność nie miała czasu się nudzić, bo sama też rozwiązywała zadania. A podczas obrad jury wszyscy polecieli na księżyc.

Do konkursu stanęły szkoły wałbrzyskie: PSP nr15, 26, 28, 30, 37, SP nr 3 z Głuszycy, PSP z Mieroszowa i – gościnnie – świdnicka PSP nr 105. Pierwsze miejsce zajęła szkoła nr 15, drugie szkoła nr 30, a trzecie trzydziestka siódemka. W nagrodę uczniowie dostali książki, pomoce naukowe i słodycze.

„A wszystko to, bo lubię liczyć i nie wiem, jak bez matmy mógłbym żyć!” – jak śpiewała reprezentacja Głuszycy.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group