Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4653
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Materiały wyborcze tylko w wyznaczonych miejscach

Wtorek, 5 marca 2024, 11:30
Aktualizacja: 12:04
Autor: red
Wałbrzych: Materiały wyborcze tylko w wyznaczonych miejscach
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Za miesiąc odbędą się kolejne wybory – tym razem będą to wybory samorządowe. Straż Miejska w Wałbrzychu przypomina o zasadach dotyczących umieszczania ogłoszeń wyborczych w jakiejkolwiek formie (banery, plakaty, napisy, malunki, itp.) w przestrzeni publicznej.

Miejsce, gdzie zostanie umieszczony plakat/baner, nie jest kwestią dowolnego wyboru kandydata lub jego pełnomocników.

Art. 110 kodeksu wyborczego mówi: „Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.”

Natomiast na podstawie Art.114 kodeksu, Prezydent Wałbrzycha wyznaczył miejsca publicznie dostępne dla wszystkich komitetów wyborczych jednocześnie informując o zakazie umieszczania treści wyborczych na mieniu gminnym innym niż wskazanym. Przy okazji poprzednich wyborów Straż Miejska interweniowała 38 razy, nakazując komitetom wyborczym usunięcie materiałów z miejsc do tego nieprzeznaczonych.

Do Straży Miejskiej dość często zgłaszają się także właściciele nieruchomości, których ogrodzenia „upiększono” banerami.

- Wszystkich kierujemy do komitetów wyborczych – Straż Miejska nie zajmuje się własnością prywatną. Kodeks wyborczy tak przedstawia rolę straży miejskiej i policji: „Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym” - informują wałbrzyscy strażnicy.

Czasem emocje wyborców biorą górę. Niestety, nie raz skutkuje to agresywnym potraktowaniem ogłoszeń wyborczych. Zdarza się niejednokrotnie, że ktoś zerwał, pociął lub „upiększył” wizerunki kandydatów domalowując lub zamalowując część wizerunku. Materiały wyborcze, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, podlegają ochronie prawnej.

Art. 67 § 1. „Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.”

Dotychczas Straż Miejska nie odnotowała takich zgłoszeń od komitetów wyborczych.

- Strażnicy na bieżąco kontrolują tereny i infrastrukturę gminną pod kątem rozwieszania materiałów wyborczych. W razie naruszenia prawa lokalnego (decyzji Prezydenta Miasta) strażnicy wykonują dokumentację zdjęciową i notatkę. Następnie wysyłana jest informacja do pełnomocnika wyborczego danej partii w celu przywrócenia pierwotnego stanu nieruchomości - dodają strażnicy miejscy.

Po wyborach, bez względu na to kto jaki wynik osiągnie będzie obowiązywał Art.495 §2. Kodeksu Wyborczego, tj.: Tej samej karze (grzywny) podlega:
1) pełnomocnik wyborczy, który w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii

Wałbrzyska Straż Miejska będzie egzekwować także ten przepis od wszystkich pełnomocników wyborczych.

Twoja reakcja na artykuł?

5
28%
Cieszy
4
22%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
17%
Złości
6
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group