Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 4013
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: „Miasto 44” – w okolicach Wałbrzycha powstaje kolejny film

Środa, 10 lipca 2013, 15:30
Aktualizacja: Piątek, 12 lipca 2013, 17:16
Autor: Robert Bajek
Walim: „Miasto 44” – w okolicach Wałbrzycha powstaje kolejny film
Fot. Robert Bajek
Za rok, 1 sierpnia 2014 roku przypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na ten dzień twórcy filmu „Miasto 44” zaplanowali jego premierę. Film w reżyserii Jana Komasy – reżysera min. „Sali Samobójców” – opowiada właśnie o Powstaniu Warszawskim. Jednak celem reżysera nie jest ocena historycznych faktów a pokazanie ludzi i ich emocji.

„Miasto 44” to film o człowieku i jego zachowaniach w sytuacjach skrajnych. Film o bohaterstwie, o miłości, ale też o strachu, nienawiści, walce – czasami nawet z samym sobą. Jan Komasa długo przygotowywał się do tego filmu, zbierał materiały, rozmawiał z ludźmi, którzy w Powstaniu brali udział, z historykami. Bardzo ważne dla reżysera jak i dla całego filmu jest poparcie, którego udzielili mu żyjący jeszcze członkowie Powstania. Znaczna część rekwizytów i kostiumów występujących w filmie to oryginalne rzeczy z tego okresu a reszta przygotowywana jest z bardzo dużą dbałością o szczegóły.

W filmie nie występują gwiazdy znane z pierwszych stron gazet. Reżyser stawia na młodych aktorów, z którymi widzowi łatwiej będzie się utożsamić. Castingi odbywały się w wielu miastach Polski i przesłuchano bardzo dużą liczbę chętnych. Główne role w filmie grają Zosia Wichłacz i Józef Pawłowski. Zdjęcia kręcono w Warszawie, Modlinie, Łodzi, Wrocławiu, Świebodzicach i Walimiu. Za efekty specjalne odpowiada czeska firma UPP, która przygotowywała efekty do takich filmów jak „2012”, „Pachnidło”, „Iluzjonista” a konsultantem efektów specjalnych jest Richard Bain, pracujący przy tworzeniu takich filmów jak „Incepcja”, „King Kong” czy „Nędznicy”.

Patronat honorowy nad filmem objął Prezydent Polski Bronisław Komorowski a wspomniana wyżej premiera odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z planu zdjęciowego w Walimiu.

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group