Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3465
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Miasto sfinansuje szczepienia przednowotworowe

Piątek, 3 czerwca 2016, 13:46
Aktualizacja: Sobota, 4 czerwca 2016, 9:13
Autor: red
Wałbrzych: Miasto sfinansuje szczepienia przednowotworowe
Fot. red
Prezydent Wałbrzycha zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnego za powstanie raka szyjki macicy.

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolicach ciała. W Polsce zapada na ten typ nowotworu około 3 500 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2 000 kobiet i jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Wałbrzych aktywnie wspiera profilaktykę nowotworową w Polsce. W ramach „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV na lata 2014-2018”, Prezydent Wałbrzycha zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnego za powstanie raka szyjki macicy. Program będzie realizowany przez 5 lat, od 2014 roku do 2018.

W bieżącym roku szczepieniem objęte zostaną dziewczynki urodzone w 2004 roku i na stałe zameldowane na terenie Wałbrzycha.

Na przełomie kwietnia i maja, w wałbrzyskich szkołach podstawowych, odbyły się lekcje edukacyjne w ramach „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV”, które przeprowadził wykwalifikowany personel medyczny. W tym samym czasie lekarze spotkali się z rodzicami, którzy zostali poinformowani o zaletach szczepień przeciwko HPV oraz sprawach organizacyjnych, dotyczących przebiegu szczepień.

Realizatorem programu jest Centrum Medyczne Nowe Miasto z siedzibą w Wałbrzychu, przy ul. 11 Listopada 116. Szczepienia rozpoczęły się w drugiej połowie kwietnia. Rejestracji osobiście lub telefonicznie dokonują rodzice dziewczynek od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do godz. 17.00 - nr telefonu 74-849-21-70.

Koszt podania cyklu trzech dawek szczepionki, poprzedzonych kwalifikacyjnymi badaniami lekarskim, jest w całości sfinansowany z środków budżetowych Miasta Wałbrzycha.

Warunkiem skorzystania z darmowego szczepienia jest pisemna zgoda rodziców. W tym celu należy wypełnić „Formularz zgody na szczepienie”. W przypadku, kiedy rodzic nie zdecyduje się zaszczepić dziecka, pisemnie informuje na w/w formularzu o braku wyrażenia zgody na szczepienie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group