Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 5116
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Miejsce tożsamości wałbrzyszan

Czwartek, 15 grudnia 2022, 14:25
Aktualizacja: 14:26
Autor: PAW
Wałbrzych: Miejsce tożsamości wałbrzyszan
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
Prezydent Roman Szełemej odnosi się do znaleziska, które zostało odkryte w jednej z kamienic w dzielnicy Stary Zdrój. Okazuje się, że pojawiły się nowe pomysł związane z tym odkryciem.
- Nowy skarb, który przypadkowo został odkryty, wywołał całą lawinę nowych analiz - mówi prezydent. - Odbyliśmy szereg spotkań dotyczących tego znaleziska. Brali w tych spotkaniach udział przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik czy Jacek Drejer, dyrektor wałbrzyskiego Muzeum.

Tematem zainteresowali się przedstawiciele IPN-u oraz archiwum państwowego. Gościła w Wałbrzychu również delegacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Wiele wskazuje na to, że zgodnie z naszymi intencjami, komplet tych odnalezionych przedmiotów i materiałów pozostanie w Wałbrzychu - kontynuuje prezydent. - Oznacza to, że wzbogacimy naszą wiedzę o losach wałbrzyszan w czasach II wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu.

Tak więc znalezisko zostanie prawdopodobnie do dyspozycji gminy Wałbrzych. Powstaje zatem pytanie, czy mieszkańcy Wałbrzycha i okolic będą mieli szansę, by zapoznać się z tymi przedmiotami i materiałami? Otóż miasto ma pomysł na stworzenie osobnego zbioru dokumentów czy odnalezionych przedmiotów, które dokumentować będą losy wałbrzyszan w okresie wojennym i powojennym. Mowa o ruchach migracyjnych, jakie miały miejsce w Wałbrzychu w poprzednim wieku. Zdaniem prezydenta Szełemeja, stworzenie takiej przestrzeni historycznej jest jak najbardziej realne i potrzebne.

- Mamy inicjatywę, żeby na terenie miasta powstała placówka, która zajmowałaby się tymi sprawami i mogłaby ona funkcjonować w obszarze Starej Kopalni - zdradza plany prezydent. - Na razie za wcześnie, by mówić o konkretach, ale ma to być ważny punkt budowania tożsamości historycznej naszego miasta.

Znalezisko obecnie znajduje się pod ochroną Starej Kopalni.

Twoja reakcja na artykuł?

14
64%
Cieszy
6
27%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group