Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 4666
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Minicentrum nauki

Wtorek, 15 listopada 2022, 7:29
Aktualizacja: 9:30
Autor: red
Wałbrzych: Minicentrum nauki
Fot. organizatorzy
W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu oficjalnie otwarto mini centrum nauki SOWA, które na stałe wzbogaci ofertę instytucji dla mieszkańców i turystów. Można je zobaczyć już od dziś!

To ważny moment w krótkiej historii funkcjonowania wałbrzyskiej instytucji. Na swoje ósme urodziny Stara Kopalnia w Wałbrzychu znacznie poszerza swoją codzienną ofertę dla odwiedzających i mieszkańców. Do możliwości zwiedzania trasy turystycznej Muzeum Przemysłu i Techniki, bogatej oferty zajęć edukacyjnych i warsztatowych oraz propozycji funkcjonujących tu prężnie instytucji Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, czy KidsTEch dołącza SOWA.

SOWA to Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności przygotowana dzięki projektowi i budżetowi Ministerstwa Edukacji i Nauki, o której zlokalizowanie w Wałbrzychu pracownicy Starej Kopalni zabiegali w konkursie. Udało się i po ponad roku od ogłoszenia decyzji od dziś możemy zobaczyć efekty i skorzystać z zupełnie nowej propozycji na mapie miasta. To 18 lokalizacja tego pilotażowego projektu w Polsce i druga na Dolnym Śląsku. Łącznie wybrano 32 wnioski konkursowe, w których lokalizacjach powstaje minicentrum nauki. Łącznie Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na projekt 44 mln zł, a wszystkie 32 lokalizacje mają powstać do końca 2023 roku. Wałbrzych może cieszyć się już dziś.

Czym jest SOWA? To minicentrum nauki, doświadczeń i majsterkowania, gdzie na powierzchni ponad 500 m2 zainstalowano 18 interaktywnych stanowisk ekspozycyjnych do samodzielnej pracy polegającej na odkrywaniu, logicznym myśleniu i samodzielnym rozwiązywaniu zagadek. To najlepsze doświadczenia przeniesione z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest partnerem merytorycznym projektu. SOWA będzie działać również w oparciu i doświadczenia zajęć edukacyjnych muzeum górnictwa działającego w strukturach Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Na 90 minut zajęć w ramach wstępu do strefy składa się samodzielne przejście przez poszczególne interaktywne stanowiska, a także miejsce do samodzielnego majsterkowania. Propozycję oferty Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA uzupełni również oferta zajęć i warsztatów edukacyjnych. Wizytę będzie można łączyć i dopasowywać do dotychczasowych propozycji Starej Kopalni co może złoży się na propozycję całodziennego zagospodarowania czasu na terenie byłego zrewitalizowanego zakładu pogórniczego w Wałbrzychu.

Od wtorku 15 listopada SOWA otwarta jest dla zwiedzających na stałe. Zapraszać będzie od wtoku do niedzieli od 8:30 do 15:30. Poniedziałek będzie dniem zamkniętym przeznaczonym na konserwację urządzeń. Wstęp jest biletowany, ceny ustalono jednak na przystępnym poziomie. 15 zł normalny, 12 zł ulgowy i 10 zł bilet grupowy. Warto jednak nadmienić że do końca listopada z okazji otwarcia i urodzin kopalni wejściówki dla wałbrzyszan ustalono w cenie promocyjnej 8 zł.
Ze względu na ograniczoną maksymalną liczbę zwiedzających, którą ustalono na 60 osób wejścia do strefy będą odbywać się 4 razy dziennie. Pierwsze o 8:30, następne o 10:20, 12:10 i ostatnie o godzinie 14:00. Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza awizacja, a odwiedzających indywidualnych prosi się o wcześniejsze upewnienie się czy w interesujących ich terminie są dostępne jeszcze miejsca.

Po wejściu na strefę odwiedzający będzie miał do dyspozycji około 90 minut na rozwiązanie naukowych zagadek, doświadczeń, obserwację, kreatywność i majsterkowanie. Pobudzi wyobraźnię przy stanowiskach, o których pracownicy centrum nie chcą za wiele opowiadać, bo jak sama nazwa wskazuje wchodzimy do strefy odkrywania. Każde z poszczególnych stanowisk ma być odkryte przez każdego z odwiedzających. Wszystkie eksponaty dedykowane są od 7 roku życia, jednak świetnie bawić się tu będą również dorośli. To świetna strefa dla całych rodzin. Z tej nauki skorzystają nie tylko dzieci i młodzież, o naukowych prawidłowościach przypomną sobie również dorośli. Interaktywne eksponaty bawią, uczą i zaskakują.

To niewątpliwie kolejny milowy kamień w statutowej działalności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Ośmio latek na kulturalnej i turystycznej mapie miasta już dziś, mimo krótkiego okresu działalności może poszczycić się bardzo ciekawą i bogatą kompleksową ofertę przygotowaną dla odwiedzających industrialną przestrzeń kopalni, a działalność Starej Kopalni wciąż jest dostrzegana i doceniona w konkursach i plebiscytach takich jak Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska. Przekłada się to również we frekwencji. Z roku na rok wałbrzyska kopalnia zyskuje na popularności, a tylko w tym roku wzrost odwiedzających sięgnął niemal 35%. Teraz – po otwarciu centrum SOWA liczą na kolejny wzrost popularności i w pierwszych miesiącach przyszłego roku spodziewają się milionowego turysty w Starej Kopalni.

Twoja reakcja na artykuł?

7
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group