Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3417
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Młodzi Gniewni" z aspiracjami

Piątek, 13 grudnia 2013, 12:08
Autor: red
Wałbrzych: "Młodzi Gniewni" z aspiracjami
Fot. użyczone
12 grudnia w Hotelu Maria odbyło się bardzo ważne spotkanie dla przyszłości młodych ludzi opuszczających placówki wychowawcze, socjoterapeutyczne i domy dziecka w powiecie wałbrzyskim.

W tym dniu na zakończenie testowania działalności 3 hosteli prowadzonych w ramach projektu Młodzi Gniewni wzięli udział m.in.: dyrektorzy placówek:
- Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu,
- Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu,
- Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego w Wałbrzychu,
- Domu Dziecka w Wałbrzychu, prowadzonego przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka,
- Domu Dziecka „Catharina” w Nowym Siodle,
- Domu Dziecka w Jedlinie Zdrój,
oraz dyrektorzy instytucji współpracujących przy realizacji projektu:
- Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu,
- Centrum Budowlanym "SIRBUD" Daniel Sip, Dorota Barańska S.J. w Wałbrzychu,
- Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu,
- Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu.
- Powiatowa Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna

Głównym celem spotkania było podsumowania realizacji projektu, wymiana informacji i doświadczeń związanych z udziałem 12 młodych wychowanków placówek, którzy od marca 2013 roku mieszkali w 3 hostelach (wynajmowanych mieszkaniach w Wałbrzychu i Świebodzicach).

– Bardzo trudna grupa odbiorców, jeden z najtrudniejszych projektów w historii naszej Fundacji. W ramach projektu wszyscy uczestnicy skończyli szkolenia zawodowe i kursy doskonalące (prawo jazdy), uzyskali wsparcie doradcze: zawodowe i psychologiczne, a także wzięli udział w 6 miesięcznych stażach zawodowych. Ale najważniejszy jest fakt, że 50% uczestników znalazło swoją nową ścieżkę życiową. Kontynuują naukę, jeden z nich (Przemek) w ciągu 5 miesięcy zdobył wykształcenie średnie, 4-5 osób podejmie zatrudnienie po zakończeniu projektu, rozpoczęli również proces ubiegania się o mieszkania socjalne i wiele innych działań zmierzających do usamodzielnienia i dorosłego odpowiedzialnego życia. Dzięki realizacji projektu nawiązania została również ścisła współpraca m.in. z placówkami na obszarze powiatu wałbrzyskiego – mówi Grzegorz Kruszyński.

Wszyscy zebrani podjęli wspólną decyzję, że niezbędna jest dalsza działalność HOSTELU i podpisane zostanie Partnerstwo dla „Młodych Gniewnych” w myśl, którego wszystkie ww. instytucje będą uczestniczyły w organizacji i działalności tej placówki. I tak Hostel będzie się mieścił w kompleksie hotelowo – gastronomicznym „Hotel Maria”, placówki będą uczestniczyły w rekrutacji i diagnozowaniu przyszłych mieszkańców Hostelu, Powiatowy Urząd Pracy pomoże przy organizacji staży, szkoleń zawodowych lub prac interwencyjnych, PCPR w procesie usamodzielnienia i wsparcia socjalnego, Zespół Szkół nr 5 w edukacji zawodowej poprzez bezpłatne szkolenia zawodowe, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we wsparciu psychologicznym i terapeutycznym. Porozumienie ma charakter otwarty i będą zapraszane do niego inne ważne wałbrzyskie instytucje, chcące uczestniczyć w procesie wsparcia dla młodych ludzi. W przyszłości w planach jest utworzenie również Hostelu dla dziewcząt.

– Najważniejsze, że możemy kontynuować działalności Hostelu i że znaleźli się bardzo ważni partnerzy chcący nas w tym wspierać. Szczególne podziękowania należą się dyrektorom placówek oraz pracodawcom, u których organizowaliśmy staże zawodowe. Już dziś wiemy, że w kolejnych latach będzie ubiegali się o środki finansowe, aby nasze partnerstwo realizowało kolejne projekty innowacyjne, ale na poziomie placówek tj. żeby wsparcie uzyskała młodzież już w wieku 14-15 lat. Wsparcie będzie obejmowało również ich rodziny – mówi Katarzyna Ukrzewska.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group