Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8570
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Motoryzacyjne ciekawostki

Czwartek, 16 grudnia 2021, 10:29
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Motoryzacyjne ciekawostki
Fot. www.rankomat.pl
8,1% samochodów osobowych zarejestrowanych w Wałbrzychu jest wyposażonych w silnik o pojemności 2,0 l lub większej. Ten wynik w skali kraju daje miastu miejsce w drugiej części zestawienia, ex aequo z Katowicami. W województwie dolnośląskim to najniższy odsetek.

Wyższa pojemność silnika jest często utożsamiana z większą mocą pojazdu. Reguła ta dotyczy jednak głównie starszych modeli samochodów. Te nowsze mają zazwyczaj mniejsze jednostki napędowe, które często są doładowane. Biorąc jednak pod uwagę, że średni wiek auta w Polsce wynosi ok. 13 lat, eksperci rankomat.pl przeanalizowali, w którym mieście występuje największy odsetek aut o największej mocy silnika, przyjmując pojemność skokową za kryterium oceny. W rankingu uwzględniono samochody osobowe zarejestrowane w 66. miastach na prawach powiatu. Do jego stworzenia wykorzystano dane GUS, które przeliczono na procentowy udział aut z silnikami o danej pojemności w ogólnej liczbie pojazdów. Miejsce na liście porównywarki jest zależne od procentu, jaki stanowią samochody z silnikami o pojemności 2,0 l lub większej w ogólnej liczbie aut zarejestrowanych w danym mieście.

Żadne miasto w województwie dolnośląskim nie osiągnęło w zestawieniu wyniku wyższego niż 10%. Najwięcej samochodów z dużym silnikiem jest zarejestrowanych we Wrocławiu – 9,7%. Przed Wrocławiem w rankingu znalazły się 23 miasta.

Wałbrzych w liczbach

Z ponad 39,4 tys. samochodów zarejestrowanych w Wałbrzychu ponad 3,1 tys. stanowią auta z silnikami o pojemności 2,0 l lub większej, a niemal 13 tys. to pojazdy z jednostkami napędowymi do 1,4 l. Jak Wałbrzych wypada pod tym względem w porównaniu z innymi dużymi miastami? Dla przykładu w Skierniewicach porusza się mniej aut z silnikami o dużej pojemności skokowej, ale ich procentowy udział w ogólnej liczbie samochodów osobowych jest wyższy. Oznacza to, że na ulicach Wałbrzycha trudniej spotkać auta, które dają kierowcom możliwość bardziej dynamicznej jazdy.

Teoretycznie pojemność silnika wpływa na cenę OC, która dla kierowców z Wałbrzycha w III kwartale 2021 roku wyniosła średnio 645 zł i była tym samym wyższa o 41 zł od średniej krajowej. Z miast położonych w województwie dolnośląskim najtaniej było w Jeleniej Górze (610 zł), a najdrożej we Wrocławiu (789 zł).

Źródło: www.rankomat.pl

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group