Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 2901
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Możesz przewieźć autobusem rower. Jest jednak pewne ale…

Piątek, 5 czerwca 2015, 6:25
Aktualizacja: 6:43
Autor: red
Przybliżamy zasady przewozu rowerów w autobusach komunikacji miejskiej

Nie oznacza to jednak, że rower będzie można przewozić zawsze, bez względu na okoliczności. Przewożenie rowerów dopuszczalne jest np. ze względu na nagłe pogorszenie się warunków atmosferycznych, złe samopoczucie rowerzysty lub w wyniku awarii jednośladu, uniemożliwiającej kontynuowanie jazdy. Próba wejścia do autobusu w godzinach porannego lub popołudniowego szczytu byłaby co najmniej nieodpowiedzialna. W takich warunkach bardzo łatwo kogoś pobrudzić, potrącić kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania autobusu, również i zranić pasażerów. Rower utrudniałby też pasażerom wsiadanie, wysiadanie z pojazdu czy dojście np. do kasownika.

Dlatego też chcąc wsiąść z rowerem do komunikacji publicznej należy upewnić się, że w środku jest wolne miejsce i istnieje możliwość umieszczenia w pojeździe roweru tak aby nie utrudniał podróży innym pasażerom, nie narażał ich na ubrudzenie, potrącenie, nie doprowadził do uszkodzenia pojazdu, nie zasłaniał widoczności obsłudze pojazdu oraz nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu. Jeśli istnieje ryzyko, że podróż z rowerem może być dla kogoś uciążliwa – należy wysiąść z autobusu i wybrać inny pojazd. W związku z powyższym komunikacja miejska powinna służyć do przewozu rowerów tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, nie zaś do codziennych dojazdów lub wieloosobowych wycieczek.

W przypadku przewożenia przez pasażera roweru w miejscu wydzielonym w pojeździe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych, pasażer taki obowiązany jest do zwolnienia tego miejsca na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym.

Ponadto pasażer zobowiązany jest bezwzględnie do zapewnienia nadzoru nad przewożonym rowerem oraz do podjęcia wszelkich czynności niezbędnych dla zapobieżenia możliwości powstania szkód spowodowanych przez przewożony jednoślad.

W przypadku naruszenia przez pasażera określonych zasad przewożenia roweru konduktorzy, obsługa pojazdu, lub kontrolerzy biletów mogą zażądać opuszczenia pojazdu przez pasażera, wraz z przewożonym jednośladem.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group