Niedziela, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 3496
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Możliwości pracy w 2023

Czwartek, 16 lutego 2023, 6:42
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Możliwości pracy w 2023
Fot. użyczone
Nie ma wątpliwości, że przez ostatnie trzy lata rynek pracy, zarówno globalny, jak i krajowy, dynamicznie się zmieniał. Najpierw wyzwania związane z pandemią COVID, następnie postpandemiczna rzeczywistość, a potem agresja Rosji na Ukrainę sprawiły, że sporo osób straciło pracę. Jednocześnie jednak wiele innych zdobyło nowe zatrudnienie.

W niepewnych czasach warto wiedzieć, na co się przygotować w nadchodzącym roku pod względem pracy. W tym artykule przedstawiamy informacje na temat możliwości pracy w 2023 roku. Dzięki nam być może łatwiej będzie ci znaleźć zatrudnienie.

Wykwalifikowana praca fizyczna/Praca fizyczna dla wykwalifikowanych

Od jakiegoś czasu na rynku polskim i zagranicznym brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Branże takie jak budownictwo, przemysł, logistyka, rolnictwo i inne, nieustannie narzekają na brak pracowników fizycznych. Osoby, które ukończyły szkoły zawodowe, technika, a nawet kursy doszkalające, mogą liczyć na niemalże natychmiastowe zatrudnienie.

Przykładowe zawody, w których można znaleźć zatrudnienie szybko i niemal na terenie całego kraju to:
stolarz,
kierowca,
dekarz,
elektryk,
hydraulik,
budowlaniec.

W tym roku zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane, wykonujące zawody fizyczne, jest jeszcze większe niż wcześniej. Wynika to z trwającej wojny. Wiele z tych zawodów było pełnionych przez imigrantów z Ukrainy, którzy wyjechali z powrotem, aby bronić swojego kraju.

Freelancing i praca zdalna

Podczas pandemii wiele firm przeniosło się do świata online, aby móc nieprzerwanie kontynuować pracę. W efekcie pracownicy zaczęli preferować taki tryb wykonywania obowiązków. Choć część z nich wróciła do biur, to wielu zdecydowało się pozostać w pracy zdalnej.

Taki tryb pracownia wiąże się z większymi szansami na zatrudnienie dla ludzi, którzy wcześniej mieli ograniczone opcje. Mowa tutaj na przykład o osobach zamieszkujących tereny wiejskie, mniejsze miasta, czy też osobach, które z jakichś powodów muszą zostawać w domu (np. opiekunki osób niepełnosprawnych).

Obecnie na rynku istnieje niemal nieograniczona liczba ofert pracy zdalnej. Szczególnie osoby, które znają co najmniej jeden język obcy, mogą liczyć na szybkie zatrudnienie. Coraz większą popularnością cieszą się zawody takie jak grafik komputerowy, copywriter, programista, etc.

Pracę zdalną można wykonywać zarówno na umowie, jak i jako wolny strzelec, z jedną lub kilkoma różnymi firmami.

Branża medyczna i wellness

Wzrost świadomości Polaków na temat zdrowia, a także starzenie się społeczeństwa, sprawiają, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z branży medycznej i wellness. W branży medycznej brakuje pracowników każdego stopnia, od pielęgniarek, opiekunów osób starszych, aż po lekarzy specjalistów. Niestety, niskie pensje i słabe warunki zatrudnienia nie poprawiają sytuacji.

Lepszymi stawkami cieszy się sektor prywatny, ale także w nim brakuje specjalistów. Coraz lepsze perspektywy na zatrudnienie mają osoby specjalizujące się w welness, na przykład masażyści, trenerzy fitness, trenerzy personalni, etc. Te zawody, zwłaszcza połączone z silną marką osobistą i dobrą opinią pozostałych klientów, mogą wiązać się z naprawdę wysokimi zarobkami.

Branża IT

Choć branża IT przechodzi swoje zawirowania, warto pamiętać, że nadal istnieje spore zainteresowanie na specjalistów z tej dziedziny. Dużym plusem tej branży są nie tylko relatywnie wysokie zarobki i to już od poziomu juniora, ale także możliwość pracy zdalnej, którą oferuje wiele firm.

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem fizycznym czy umysłowym, w czasach wysokiej inflacji warto zatroszczyć się o stabilną i dobrze płatną pracę. Pamiętaj, że dobrze napisane CV może być pierwszym krokiem w stronę sukcesu w każdej branży.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group