Wtorek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 3006
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Głuszyca: MTB Marathon w Głuszycy

Poniedziałek, 2 sierpnia 2010, 13:42
Aktualizacja: 19:36
Autor: red
Głuszyca: MTB Marathon w Głuszycy
Kolarze na trasie
Fot. Krzysztof Żarkowski
778 osób zmagało się w MTB Marathonie, najtrudniejszym jednodniowym wyjściu kolarzy górskich w Polsce.

1 sierpnia, tuż po godzinie 10.00, ze stadionu ,,Włókniarz” na najdłuższą 83 km trasę Giga wystawowo 176 uczestników, wśród których byli też zawodnicy z Sudety MTB Challenge, jakiego dwa etapy (29 i 30 lipca) miały miejsce na terenie Głuszycy. Godzinę później na trasy MTB ruszyło kolejnych 602 zawodników, z których aż 479 wybrało odcinek Mega, liczący 63 km. Na trasę Mini, liczącą 18 km, pojechało 123 zawodników.

- Głuszyca ma świetne trasy rowerowe, jakich praktycznie nie ma nigdzie indziej w Polsce – mówi Grzegorz Golonko z firmy G&G Promotion, organizator MTB Marathon. – Poza tym wyścig dla zawodników stanowi spore wzywanie, bo jest najcięższym maratonem w Polsce. Trudniejszego w naszym kraju nie ma – dodaje.

Najwyższym punktem maratonu była Wielka Sowa, a przewyższenia na trasie wynosiły 3060 m. – Jest to jedyny jednodniowy maraton, w którym zawodnicy przejeżdżają aż km w pionie – wyjaśnia Golonko. Co więcej, zawodnicy przez daną trasę przejeżdżają tylko raz, brak rud jest już trzyletnim standardem w tym maratonie. ,,Chłopcy zostają w domu, mężczyźni startują w Głuszycy” – tak o maratonie mówi się wśród uczestników, którzy wyścig oceniają jako jeden z najlepszych w Polce, i mimo że na trasa Giga jest dość ciężka do przejechania, już deklarują chęć startu w przyszłym roku. W maratonie wzięli udział m.in. Czesi, Litwini, Estończycy, choć najwięcej było Polaków, także głuszyczanie, a wśród nich Robert Duława (Mega), Grzegorz Kuliński (Mini), Macuda Mateusz (Mini), Robert Krok (Giga), Kacper Kierat (Mega).

Na dystansie Giga zwyciężyli odpowiednio w kategoriach wiekowych: Tomasz Stawiarz (M1), Adrian Brzózka (M2), Marek Galiński (M3), Jacek Brzózka (M4), Marek Witkiewicz (M5), Mirosław Sokołowski (M6); Katarzyna Laskowska (K2), Justyna Frączek (K3), Ludmila Damkova (K4). Laureaci dystansu Mega: Łukasz Pihulak (M2), Albert Blejzyk (M3), Petr Šimera (M4), Józef Szpakowski (M5), Henryk Straszak (M6); Ania Tomica (K2), Petra Tlamková (K2), Justyna Dzięcioł (K3), Edyta Swat (K4). Zwycięzcy trasy Mini: Piotr Jeżewski (M1), Grzegorz Borycki (M2), Krzysztof Grzegorzewski (M3); Aleksandra Podgórska (K1), Gizela Rakowska (K2), Dominika Bąkowska (K3).

Dekoracja laureatów i finalistów miała miejsce na stadionie ,,Włókniarza” o godz. 17.00. Puchary i nagrody wręczał burmistrz Głuszycy Wojciech Durak.

- Cieszymy się, że nasze trasy są tak wysoko oceniane, zarówno przez zawodników, jak i organizatorów. Na co dzień obserwujemy, że coraz więcej, zarówno głuszyczan, jak i osób przyjezdnych, korzysta z głuszyckich tras MTB, uważając je za ciekawe pod względem i krajobrazowym i nawierzchniowym – podsumowuje Tomasz Gromala, wiceburmistrz Głuszycy.

Przypomnijmy, że głuszyckie trasy MTB zostały nominowane w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu ,,Polska Pięknieje. 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz TVP.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group