Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6500
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Muzeum Porcelany z dotacją na rewitalizację

Poniedziałek, 26 września 2016, 13:08
Aktualizacja: Wtorek, 27 września 2016, 22:24
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Muzeum Porcelany z dotacją na rewitalizację
Fot. Robert Bajek
Wałbrzyskie Muzeum Porcelany otrzymało dotację ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014–2020 na rewitalizację obiektu.

Zgłoszony przez Gminę Wałbrzych projekt nosił nazwę „Rewitalizacja zabytkowego obiektu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Stanowi on kontynuację prac remontowo-rewitalizacyjnycyh, które odbywały się w latach poprzednich. W roku 2007 miał miejsce remont elewacji budynku Muzeum Porcelany a w latach 2013-2015 remont dachu, remont wnętrz i modernizacja wystaw stałych, co miało związek z utworzeniem pracowni edukacyjno-konferencyjnej.

- W ramach tego projektu będziemy przede wszystkim wpisywać się w rewitalizację całego tego kwartału, wraz z Placem na Rozdrożu. To w części zewnętrznej. A w części wewnętrznej to dokończenie programu termomodernizacji, czy też ochrony całego budynku. W ciągu ostatnich kilku lat ponieśliśmy ogromne koszty związane z remontem dachu, z odnowieniem części sal, z odnowieniem części wyposażenia, ale mimo regularnie składanych do ministerstwa wniosków nigdy nie mogliśmy uzyskać dofinansowania na ten plac, który jest przed muzeum, podobnie jak na wymianę okien czy stolarki drzwiowej. Nasze wnioski były wprawdzie wysoko punktowane, ale nie na tyle, żebyśmy wygrali - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Projekt „Rewitalizacja zabytkowego obiektu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu wraz z infrastrukturą towarzyszącą” zakłada między innymi wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, oraz przebudowę otoczenia budynku - dziedzińca od strony frontowej i tarasu od strony ogrodu a także wykonanie iluminacji budynku. Całkowita wartość tego projektu to kwota 909 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania wyniosła przeszło 625 tysięcy złotych. Zgodnie z planami prace mają się zamknąć do końca listopada br.

- W ramach tych środków zostaną zrealizowane dwie inwestycje, które zostały po blisko 3-letnich remontach, które tutaj się toczyły, po remoncie dachu, po remoncie wnętrz muzeum. Po pierwsze wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Tu są 84 okna, więc jest to duża inwestycja. Wszystkie będą wymienione na nowe, odtworzone według wzoru, pod nadzorem pani Marii Ptak z Urzędu Ochrony Zabytków. Będą wymienione wszystkie drzwi, które są na zewnątrz, między innymi drzwi wejściowe do muzeum. Te drzwi będą odtworzone, zrobione nowe na wzór tych, które są. To jest pierwsza, większa część tej inwestycji. Mamy już podpisaną umowę z wykonawcą. Okna już się produkują, bo to jest najdłużej trwający etap tych prac. Druga inwestycja, która w ramach tego projektu będzie się toczyła to rewitalizacja dziedzińca wejściowego. On wymaga dość pilnych prac. Płyty chodnikowe, schody i mur oporowy są w fatalnym stanie. Układ dziedzińca pozostanie bez zmian. Ten układ funkcjonuje tu od lat 20 XX wieku, dokładnie od 1926 roku, kiedy w tym budynku znalazło się muzeum, więc jest swego rodzaju układem historycznym, natomiast wymienione zostaną płyty, które są na dziedzińcu, oczywiście z instalacją odwodnienia i studzienek. Nastąpi zrewitalizowanie muru oporowego, wymiana schodów i naprawa ogrodzenia. Ogrodzenie też funkcjonuje tutaj od lat 20 XX wieku, więc pozostanie w takiej formie w jakiej jest, natomiast w znacznie lepszym stanie. Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby te inwestycje jak najmniej zaburzały prace muzeum - powiedział Jacek Drejer - dyrektor wałbrzyskiego Muzeum Porcelany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group