Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 3698
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Na jakiej wysokości montujemy baterię prysznicową?

Poniedziałek, 14 września 2020, 6:47
Aktualizacja: 8:11
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Na jakiej wysokości montujemy baterię prysznicową?
Fot. użyczone
Każde wnętrze powinno być dopasowane do domowników, do ich indywidualnych preferencji, nawyków, ale również predyspozycji. W przypadku łazienki często pojawia się problem z wysokością montażu baterii prysznicowej. Na jakiej wysokości powinno się ją zamontować, aby strefa kąpielowa była funkcjonalna dla każdego, kto z niej korzysta na co dzień?

Optymalna wysokość montażu baterii prysznicowej

W typowej łazience bateria prysznicowa będzie zamontowana na wysokości ok. 110-130 cm od podłogi. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ umożliwia dostęp do baterii większościom osób, a także nie ogranicza swobody ich poruszania. Dotyczy to osób dorosłych oraz już większych dzieci. Inaczej jest w momencie, kiedy projektujemy łazienkę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku czy rodziny z małym dzieckiem. W takim przypadku musi uwzględnić indywidualne predyspozycje oraz ograniczenia tych osób. Dobrym pomysłem jest obniżenie wysokości montażu baterii prysznicowej i zawieszenie jej np. na wysokości ok. 80 cm. Musimy połączyć ograniczenia osoby niepełnosprawnej oraz innych domowników, którzy mogą swobodnie korzystać z kabiny prysznicowej nawet pomimo montaży baterii na nieco niższej wysokości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób stwarzamy osobom z ograniczeniami ruchowymi więcej możliwości na samodzielność.

Montaż deszczownicy

Coraz częściej decydujemy się na zestaw prysznicowy zawierający dodatkowo deszczownicę. Jest to element podwyższający komfort kąpieli. Emituje przyjemny deszcz, dlatego kąpiel pod deszczownicą utożsamiany z relaksem i przyjemnością. Możemy wybierać spośród kilku rodzajów deszczownicy. Są wśród nich modele przeznaczone do montażu ściennego. Stanowią integralny element panelu prysznicowego. Deszczownica powinna być jednak zamontowana nieco wyżej niż klasyczna słuchawka prysznicowa. Najlepiej, jeśli znajduje się 20-30 cm powyżej głowy użytkownika, co oznacza, że będzie zamontowana na wysokości ok. 200 cm od podłogi. Innym rozwiązaniem jest deszczownica montowana na suficie. W jej przypadku nie mamy możliwości wyboru wysokości jej montażu. To właśnie wysokość pomieszczenie determinuje wysokość montażu deszczownicy.

Bateria prysznicowa z regulacją wysokości

Domownicy i użytkownicy łazienki są często w różnym wzroście. Szczególnie te różnice dostrzega się w rodzinach z młodszymi dziećmi. Aby każdy mógł swobodnie korzystać z prysznica, możemy zdecydować się na zestaw prysznicowy z regulacją wysokości. Za pomocą specjalnego, wygodnego w użyciu systemu zmieniamy wysokość uchwytu na słuchawkę i tym samym dopasujemy ją do naszego wzrostu oraz indywidualnych potrzeb.

Podobnie postępujemy przy montażu baterii prysznicowej przy wannie. Jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, często łączymy funkcję wanny i prysznica, wyposażając wannę w parawan nawannowy. Taka strefa kąpielowa powinna być wyposażona w zestaw prysznicowy, możemy również zdecydować się na deszczownicę. Oba elementy powinny znajdować się na takiej samej wysokości, jak w przypadku kabiny prysznicowej.

Wysokość montażu baterii prysznicowej dopasowujemy do wzrostu domowników. Jeżeli różnice we wzroście są duże lub z łazienki korzysta osoba poruszająca się na wózku, dobrym rozwiązaniem będzie armatura z możliwością regulacji wysokości zawieszenia słuchawki.

Twoja reakcja na artykuł?

1
9%
Cieszy
2
18%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
7
64%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group