Niedziela, 11 kwietnia
Imieniny: Filipa, Leona
Czytających: 2345
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Na konwencie prezydentów mówiono głównie o pieniądzach

Poniedziałek, 22 października 2012, 15:37
Aktualizacja: 15:38
Autor: PAW
Wałbrzych: Na konwencie prezydentów mówiono głównie o pieniądzach
Fot. PAW
W Wałbrzychu odbył się Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. Podczas spotkania uczestnicy najczęściej poruszali kwestie finansowe i zastanawiali się, jak zdobyć środki na realizację zadań i pomysłów.

Tematem przewodnim Konwentu były zmiany demograficzne, które dla samorządów stanowią nie lada wyzwanie.
- My w Wałbrzychu mamy za sobą długą debatę dotyczącą zmiany sieci szkół - mówi prezydent Roman Szełemej. – Te zmiany wymusiła na nas demografia. Po raz pierwszy od lat postanowiliśmy w szczery sposób mówić o problemach miasta.

Na zaproszenie prezydenta Romana Szełemeja na konwent przyjechali eksperci z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, tj. Jarosław Duda, Sekretarz Stanu MPiPS oraz Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej.

Krystyna Wyrwicka w kilkunastominutowej wypowiedzi podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi systemu wychowania w przedszkolach i żłobkach.
- Wsparcie rządu dla samorządów przy projekcie „Maluch” zakładającym budowę żłobków, to istotne wsparcie – mówi Krystyna Wyrwicka.

Jak wynika ze statystyk, dzięki temu projektowi w całym kraju powstało 50 nowych żłobków, a 200 kolejnych obiektów zostało zaadaptowanych na ten cel. Pod koniec 2013 roku w Polsce ma być 57 tysięcy miejsc w żłobkach. Trzy takie żłobki w ramach tego projektu powstały lub są w trakcie budowy w Wałbrzychu – przy ul. Kasztelańskiej, Niepodległości I Giserskiej. Jednak prezydent Roman Szełemej mówiąc o tych zadaniach poddał w wątpliwość fakt, że Ministerstwo w 50 procentach dofinansowuje te zadania.
- Dziś mogę ocenić, że dofinansowanie Ministerstwa do budowy żłobków wynosi około 40 procent – mówi Szełemej. – Brakowało nam około 250 miejsc w żłobkach i myślę, że te inwestycje pozwolą nam tę lukę wypełnić.

Jarosław Duda tymczasem odniósł się do spraw polityki społecznej. Jego zdaniem zmiany w systemie polityki społecznej są konieczne, bowiem pojawiły się nowe wyzwania w tym systemie.
- Z pokolenia na pokolenie produkujemy osoby, które żyją z pomocy społecznej – mówi Duda. – To olbrzymia wada systemowa, z którą musimy walczyć. Taki system jest nieefektywny i zapanował w tym zakresie pewien marazm.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zaprezentował koncepcję zmiany tej sytuacji i projekty zmian, które mają poprawić skuteczność pracy w ośrodkach pomocy społecznej czy w powiatowych centrach pomocy rodzinie. Do kwestii polityki społecznej odniósł się również Roman Szełemej i przybliżył obraz, jaki w tej dziedzinie mamy w Wałbrzychu.
- Społeczeństwo nam się starzeje i musimy na to reagować – mówi Szełemej. – W obiektach, w których kiedyś funkcjonowały szkoły teraz będziemy chcieli tworzyć domy opieki społecznej. Ta decyzja daje nam ponadto możliwość wpływania na rynek pracy, bowiem trzeba wiedzieć, że w 50-osobowym domu opieki pracę znajdzie około 40 osób.

Według prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, by obie strony, a więc samorząd i Ministerstwo mogły dojść do porozumienia, potrzebne jest rzetelne liczenie kosztów po to, by samorządy nie zniechęcały się do projektów współfinasowanych przez Ministerstwo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group