Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 4671
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Na leczenie raka płuc

Poniedziałek, 20 września 2021, 13:28
Autor: JAZ
Wałbrzych: Na leczenie raka płuc
Fot. red
Prawie 2 miliony złotych od Ministerstwa Zdrowia i Województwa Dolnośląskiego otrzyma Specjalistyczny Szpital im dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Całość ma być wsparciem leczenia raka płuc.

Pieniądze, które popłyną do wałbrzyskiego szpitala, są wynikiem rozstrzygnięcia konkursu na wybór realizatorów zadania Narodowej Strategii Onkologicznej. Szpital pieniądze będzie musiał przeznaczyć na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca.

- Wsparcie wałbrzyskiego szpitala ze środków dedykowanych na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej to wyraźny sygnał, że szpital odgrywa ważną rolę w leczeniu chorób nowotworowych na Dolnym Śląsku. Z tych środków sfinansujemy zakup sprzętu medycznego do wykrywania raka płuc, z którego korzystać będą jeszcze w tym roku mieszkańcy subregionu wałbrzyskiego - mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Szpital zamierza przeznaczyć środki na zakup takiego sprzętu jak: wideobronchoskop, wideobronchoskop ultrasonograficzny EBUS, sondy radialne USG wraz z osprzętem do biopsji obwodowych guzów płuca, urządzenie do kriobiopsji płuca, aparat USG do oceny i biopsji zmian opłucnowych i obwodowych guzów płuca. Całość sprzętu ma trafić do Wałbrzycha pod koniec roku.

Z pieniędzy przekazanych przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego utworzone zostanie prosektorium dla obiektów przy ul. Batorego i Sokołowskiego, zamontowana zostanie centrala wentylacyjna z agregatem wody lodowej dla sal oddziału Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii i wykonany zostanie remont sal chorych Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o przekazaniu niemal 400 000 zł na:

- wykonanie projektu budowlanego pomieszczeń prosektorium dla obiektów przy ul. Batorego i Sokołowskiego w Wałbrzychu 26 000 zł

- dostawa i montaż centrali wentylacyjnej z agregatem wody lodowej dla sal oddziału Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii 290 000 zł

- remont sal chorych Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii 80 000 zł

- Jako Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wywodzący się z okręgu wałbrzyskiego mogę zadeklarować, że zrobimy wszystko by szpital nie był „zwijany” jak to niektórzy kłamliwie powtarzają, ale żeby było odwrotnie i żeby do wałbrzyskiego szpitala płynęło jak najwięcej środków. Zależy nam żeby oddziały w tym szpitalu się rozwijały, bo mieszkańcy Wałbrzycha po prostu na to zasługują – mówi Wicemarszałek Grzegorz Macko.

W szpitalu trwa proces rekrutacji nowych pracowników.

- Jako Dyrektor szpitala chciałabym poinformować, że trwa proces rekrutacji nowych pracowników. Powołaliśmy specjalny zespół do spraw rekrutacji. Dzisiaj zatrudniliśmy trzech nowych lekarzy, pięciu jest w trakcie zatrudniania. Bardzo intensywnie prowadzimy też proces zatrudniania pielęgniarek i rozpoczęliśmy współpracę z uczelniami medycznymi. Chciałabym, żebyśmy w szpitalu skupili się na ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, a pozostałe sprawy odsunęli na bok – mówi Adriana Tomusiak po. Dyrektora Szpitala im A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Obecnie w szpitalu przebywa ponad 500 pacjentów. Szpital działa bez wyłączeń, również oddział kardiologiczny działa normalnie.

- Przez 20 lat byłem zastępcą Pana Romana Szełemeja. W tej chwili przejąłem obowiązek zachowania ciągłości i jakości pracy oddziału. Wszyscy koledzy pracują, oddział pracuje, karetki jeżdżą, przyjmujemy pacjentów, leczymy zawały, leczymy niewydolności serca, konsultujemy pacjentów. Wszystko działa. Obecna sytuacja związana ze zmianami kadrowymi sprawiła, że dzwonią do nas inni lekarze kardiolodzy zainteresowani pracą w naszym ośrodku. Kardiologia jest bardzo dobrze wyposażona i po prostu działamy. Proszę przekazać pacjentom, że oddział działa - mówi Kardiolog - dr n. med. Ryszard Serafin.

Twoja reakcja na artykuł?

16
84%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group