Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5482
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nadchodzi Brave Kids

Wtorek, 10 sierpnia 2021, 6:46
Aktualizacja: 9:30
Autor: red
Wałbrzych: Nadchodzi Brave Kids
Fot. użyczone
Już za kilka dni rozpocznie się 8 edycja Festiwalu Brave Kids w Wałbrzychu. Tegoroczne hasło Brave Kids brzmi „Oddajmy głos dzieciom i młodzieży. Chcemy Was usłyszeć”.

Brave Kids to projekt łączący kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne z różnych zakątków świata, oparty na autorskim modelu pracy twórczej. W ramach wydarzenia zaplanowane zostały warsztaty artystyczne, wyjazdy warsztatowe, występy młodych twórców, a także dodatkowe wydarzenia jak pokazy, happeningi, festyny, pikniki i spektakle finałowe.
Spotkania te mają być okazją do integracji z rówieśnikami, zawierania nowych przyjaźni, ale też do nauki wyrażenia siebie poprzez sztukę – muzykę, taniec, śpiew i grę aktorską.

Ideą Brave Kids – projektu edukacyjno-artystycznego od ponad dekady rozwijającego się nie tylko we Wrocławiu, ale w wielu innych miastach Polski – także w Wałbrzychu i poza granicami naszego kraju - jest SPOTKANIE. I to spotkanie szczególne bo jego najważniejszym aspektem jest RÓŻNORODNOŚĆ we wszelkich możliwych aspektach, zarówno indywidualnych, jak i kulturowych, językowych i społecznych.

Warsztaty Brave Kids przyczyniają się do wzrostu empatii, otwartości, a także umiejętności artystycznych wśród dzieci i młodzieży, a jego głównym rezultatem są interdyscyplinarne pokazy finałowe Brave Kids. Próby do spektakli, warsztaty modelem pracy Brave Kids z udziałem dzieci i młodych artystów prowadzić będą wykwalifikowani instruktorzy artystyczni. Ważna jest idea „dzieci uczą dzieci”.

– Pandemia spowodowała, że młodzi ludzie byli zmuszeni do zostania w domu, odseparowano ich od rówieśników, trudno było utrzymywać bezpośrednie relacje. I nadal to przeżywają. Chcemy oddać głos dzieciom. Pokazać, że to, co mają do powiedzenia, jest ważne i wartościowe – wyjaśnia Magdalena Sawicka, koordynatorka wałbrzyskiej edycji Brave Kids.

Możliwość spotkania w międzynarodowej grupie niesie ze sobą wiele wartości. Dzieci i młodzież uczą się nie tylko współpracy, ale też poszanowania dla różnych kultur, patrzenia na świat w inny sposób. W tym roku do Polski na Brave Kids zostały zaproszone dzieci z Gruzji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Czech, Estonii, Izraela, Czeczeni, Argentyny. Ale w obecnej nadal trudnej sytuacji na świecie musimy wziąć pod uwagę pewne trudności z przyjazdami i cały czas pracujemy nad możliwością podróży, organizacji odpowiednich dokumentów. Sytuacja jest dosyć dynamiczna i też niepewna, ale jesteśmy dobrej myśli. Ostatecznie do Wałbrzycha przyjadą dzieci z Białorusi i Czeczeni oraz młodzi artyści z Argentyny.

W Wałbrzychu weźmie udział ok 50 dzieci z lokalnych i zagranicznych grup. Część z nich jako już grupy artystyczne zaprezentują swoje umiejętności podczas pokazów w Świdnickim Ośrodku Kultury – 18 sierpnia, godz. 14.00.
Wielkim wydarzeniem w Wałbrzychu będzie Festyn Brave Kids podczas którego odbędą się występy artystyczne, barwna PARADA, warsztaty, animacje, piknik rodzinny, pokaz filmowy „Kino OPEN AIR” - 22 sierpnia, godz. 15.00 w Parku Rusinowa. Na to wydarzenie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz grupy artystyczne, taneczne i bębniarskie, które chcą zaprezentować się i włączyć się do tak ciekawej inicjatywy społeczno-kulturalnej. To będzie wielkie święto dla nas wszystkich.

Natomiast na koniec wałbrzyskiej edycji młodzi artyści, którzy brali udział w warsztatach zaprezentują efekt swojej pracy twórczej. Będą to Finałowe Występy Brave Kids w Starej Kopalnie – 27 sierpnia, godz. 18.30.

Natomiast 28 sierpnia, o godz. 17.00 w Starej Kopalni planowany jest dodatkowy występ młodych artystów z Argentyny.
Dodatkowo uczestnicy wałbrzyskiego Brave Kids wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu „Brave Kids pod wrocławskim niebem” i wystąpią dla chorych dzieci w Przylądku Nadziei oraz w dwóch innych miejscach we Wrocławiu. To odbędzie się 29 sierpnia.

Dzieci z grup artystycznych – z Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, Wałbrzyskiej Akademii Dzieci Świata oraz z dwóch zagranicznych grup pojadą jeszcze na tygodniowy obóz artystyczny do Obornik Śląskich i tam będą tworzyć Wielki Finał Brave Kids, który zostanie zaprezentowany na deskach Sali Koncertowej Radia Wrocław – 5 września, godz. 15.00.

Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy Brave Kids spoza Wałbrzycha będą mieszkać u rodzin goszczących. Chętni, mogący zaoferować nocleg i wyżywienie, a także swój czas poza procesem warsztatowym. Wiemy z doświadczenia, że zaproszenie pod swój dach uczestników Brave Kids niesie ze sobą wiele ciekawych sytuacji i niezapomnianych wspomnień.
Wydarzenia Brave Kids w Wałbrzychu organizuje Fundacja EMU we współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury i Starą Kopalnią. Realizacja wałbrzyskiej edycji projektu jest też możliwa dzięki dofinansowaniu ze strony Gminy Wałbrzych.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
56%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group