Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 4097
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Nadchodzi czas wiosennego wypalania traw

Środa, 8 marca 2017, 14:29
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Nadchodzi czas wiosennego wypalania traw
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Na dworze już odczuwalne są wyższe temperatury. Przyroda powoli budzi się do życia.

Przełom zimowo – wiosenny jest dla nas początkiem sezonu na dłuższe spacery, okazją do wzmożenia aktywności dla osób uprawiających sporty aerobowe. Także miłośnicy spędzania czasu na ogródkach działkowych rozpoczynają kolejny sezon. Jak zwykle przed rozpoczęciem uprawy ulubionych roślin, sprzątają i porządkują swoje ogrody. Brzmi to pięknie. Aczkolwiek nie zawsze odbywa się to zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Działkowicze spalają odpady roślinne, być może nieświadomi tego, że jest to zabronione. Ogromnym problemem i zagrożeniem jest również wiosenne wypalaniu traw.

Strażnicy przypominają że podpalanie pozostałości roślinnych lub wypalanie traw jest nie tylko karalne, a przede wszystkim może doprowadzić do pożaru lasów, zabudowań lub stworzyć zagrożenie w ruchu drogowym. Niejednokrotnie ogień dociera do zabudowań gospodarczych i obszarów leśnych, powodując ogromne straty. Podczas bezmyślnego podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta. Paląca się trawa na poboczu drogi lub w przydrożnym rowie stwarza niejednokrotnie zagrożenie w ruchu drogowym. Kłęby dymu unoszące się nad jezdnią ograniczają widoczność, a to może być przyczyną kolizji lub wypadków drogowych. Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.

Wypalanie traw oraz zarośli jest zabronione oraz obostrzone w/w konsekwencjami prawnymi. Rozpoczynając tę informację tym mocnym akcentem chcemy uświadomić, jaki skutek ma takie nielegalne działanie. Poza kwestią poruszoną powyżej zastanówmy się, jaki wpływ wypalanie traw ma na nas samych, a przede wszystkim na otaczającą nas florę oraz faunę. W naszej świadomości od lat istnieje przekonanie, że stosowanie ognia do celów redukcji pozostałości roślinnych powoduje użyźnianie gleby. Mit ten został obalony już dawno przez specjalistów zajmujących się tą dziedziną. W ich opinii wypalanie traw powoduje wyjałowienie gleby z wszelkich wartości mineralnych.

Kolejny negatywny aspekt, jaki należy poruszyć, dotyczy zwierząt zamieszkujących łąki. W trakcie wypalania giną one w płomieniach. Niejednokrotnie są to pożyteczne owady takie jak pszczoły, co w późniejszym czasie relatywnie wpływa na ilość zapylonych kwiatów.

Osoba decydująca się na wypalenie łąki, powinna również mieć świadomość, że jest to niebezpieczne dla niej samej oraz osób postronnych. Wielokrotnie w trakcie pożarów łąk dochodzi do wypadków śmiertelnych w których giną sami sprawcy oraz przypadkowe osoby. Ogień z łąki przy sprzyjających warunkach atmosferycznych tj. silne podmuchy wiatru ma tendencje do nagłego rozprzestrzeniania się, czyli może w szybkim tempie objąć pobliskie zabudowania. Pamiętajmy zatem, że proceder ten może skończyć się naprawdę tragicznie!

Następna kwestia, jaką należy przypomnieć, dotyczyć będzie naszych hobbystów działkowców. Dotyczy ona sposobu pozbywania się odpadów zalegających na ich ogrodach. Przez lata oznaką początku wiosny tak jak i jesieni, był wszechobecny zapach dymu rozchodzący się z okolic terenów ogrodów działkowych. Stało się wręcz tradycją. Przypominamy, że jest to zabronione. Należy zadać pytanie dlaczego ustawodawca wprowadził takie obostrzenia?

Wiele interwencji straży miejskiej przed wprowadzeniem tego przepisu odnosiło się do uciążliwości spowodowanych znacznym zadymieniem okolicznych osiadli mieszkalnych, co utrudniało normalne funkcjonowanie ich mieszkańców. Wprowadzenie zakazu spalania odpadów automatycznie zlikwidowało ten problem, ponieważ strażnicy obecnie mają „narzędzia’’ do wykorzystania w stosunku do osób niestosujących się zakazu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group