Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4384
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Najlepsze projekty zostaną nagrodzone

Sobota, 18 lutego 2017, 12:37
Aktualizacja: 12:45
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Najlepsze projekty zostaną nagrodzone
Fot. organizatorzy
Już we wtorek 21 lutego o godzinie 13.00 w Zespole Szkół nr 5 przy ulicy Ogrodowej odbędzie się uroczysta prezentacja laureatów VII edycji Funduszu Toyoty.

Podczas tego spotkania nagrodzone zostaną następujące projekty:

1.Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Boguszowie – Gorcach - Pole do minigolfa przy PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach:

Główną ideą projektu jest utworzenie pola do minigolfa na niezagospodarowanym terenie zielonym przy PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach. Projekt ma na celu stworzenie miejsca rekreacyjno – sportowego dla naszych uczniów, ich rodzin oraz lokalnej społeczności. Poprzez realizację projektu szkoła będzie promować zdrowy styl życia i rekreację na świeżym powietrzu.

Zaplanowano zadania - inwestycyjne:
Montaż pola do minigolfa i elementów małej architektury:
- umocowanie na stanowiskach urządzeń do gry,
- wysypanie pola między stanowiskami grysem,
- montaż lamp solarnych (po 1 lampie do każdego stanowiska),
- montaż ławeczki,
- montaż 2 donice drewniane z roślinami ozdobnymi,
- montaż kosza na śmieci,
- montaż drewnianego ogrodzenia wokół pola do minigolfa,
- montaż tablicy informacyjnej oraz regulaminu korzystania z pola.

Zaplanowano zadania edukacyjne np.:
- Zajęcia wychowania fizycznego – poznanie podstawowych zasad gry w minigolfa + nauka gry;
- Zajęcia gimnastyki korekcyjnej z wykorzystaniem pola do minigolfa – kształtowanie prawidłowej postawy, niwelowanie wad postawy;
- Zajęcia sportowo – rekreacyjne realizowane przez wychowanków świetlicy szkolnej;
- Organizacja warsztatów dla uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy Boguszów – Gorce zakończonych międzyszkolnym turniejem gry w minigolfa;
- Nauka gry w minigolfa dla dorosłych zakończona rozgrywkami podczas corocznej imprezy środowiskowej – festynu rodzinnego „Święto Rodzin” ;

2.Miejska Biblioteka Publiczna w Szczawnie Zdroju - Czytam bez zadyszki!- ekologiczna czytelnia

Głównym celem projektu jest powstanie miejsca rekreacji, ale też uatrakcyjnienie biblioteki. Biblioteka jest miejscem kojarzonym z wiedzą i edukacją. Miejsce przed biblioteką dotąd średnio atrakcyjne stanie się miejscem spotkań i wypoczynku. Dwie ławki z symbolami książek umieszczone pod zadaszoną pergolą z różami będą umożliwiały czytanie książek i prasy na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Książki będzie można wypożyczyć z biblioteki, ale także skorzystać z tych, które umieszczone są w specjalnej budce z książkami. Jest to zachęta do czytania, ale także do spędzania czasu w sposób korzystny dla zdrowia- świeże powietrze, a później zachęta do spaceru po Parku Zdrojowym i przeczytania innych książek znajdujących się w kolejnych specjalnych budkach na książki. Mapa budek z książkami znajdująca się na specjalnej tablicy wyznaczy trasę spaceru. Posadzenie róż w okolicach biblioteki to nawiązanie do przedwojennego sposobu leczenia w uzdrowisku- depresję leczono, zalecając pacjentom chodzenie alejkami i wdychaniem uzdrawiającego zapachu tych kwiatów. Książka z kwiatów (na stelażu) będzie nie tylko ozdobą, ale także symbolem miejsca, przed którym się znajduje- biblioteki. Stojaki dla rowerów to też propozycja dla naszych czytelników, którzy z chęcią przyjechaliby na rowerze, nie mają go jednak gdzie zostawić. To także wymiar ekologiczny- zamiast jeździć samochodami, lepiej przesiąść się na rower. Zmiany w otoczeniu biblioteki będą polegały przede wszystkim na dodaniu nowych elementów krajobrazu, aby miejsce nijakie stało się atrakcyjnym miejscem rekreacji i miejscem spotkań.

Jako element małej architektury zostały wybrane trzy drewniane ławki z elementami książek. Ławka ogrodowa charakteryzuje się prostotą, solidnością wykonania, oryginalnością i możliwością wykorzystania w różnorodny sposób. Ławka zostanie pomalowana i zaimpregnowana.

Oparcie będzie wykonane w formie książek – znak rozpoznawczy biblioteki. W proces przekształcania ławek, będzie można włączyć pracowników biblioteki, jak również jej użytkowników (czytelników) i okolicznych mieszkańców.

Nowością jest rozmieszczenie drewnianych budek z oszklonymi drzwiczkami nie tylko przed biblioteką, ale również na terenie Parku Zdrojowego. Dołączenie mapy budek zachęci do spacerów.

Ciekawym elementem w czytelni na świeżym powietrzu będzie możliwość oddania swoich przeczytanych już książek. Można organizować akcje tzw. ”Drugie życie książek”, podczas której użytkownicy biblioteki i nie tylko mogą wymieniać się książkami i umieszczać je właśnie w specjalnych budkach.

3.Fundacja Jawor, Głuszyca - Głuszycka Pogodynka

Celem projekt jest zakup i wdrożenie stacji meteorologicznej składającej się z dwóch komponentów tradycyjnego i automatycznego które to wzajemnie będą się uzupełniać. Taka konstrukcja pozwoli na działania edukacyjne dzieci i młodzieży natomiast moduł automatyczny pozwoli na po pierwsze weryfikacje pomiarów co będzie miało istotny wpływ na prewencję zagrożeń oraz na publikację pomiarów w czasie rzeczywistym na stronach www.

Szczególnie istotna wydaje się tutaj edukacja młodego pokolenia w zakresie odczytywania i prognozy zjawisk pogodowych ( z racji zamieszkania ) w terenie górskim. Stacja Meteorologiczna w Głuszycy Górnej będzie jedyna w promieniu kilkudziesięciu kilometrów stacją w Polsce zdolną pobierać i odczytywać pomiary co zważywszy na ciekawe ukształtowanie terenu oraz dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe daje doskonała platformę do edukacji .

Stacja meteorologiczna będzie cenną pomocą dydaktyczną dla uczniów szkół w Gminie Głuszyca i pozwoli rozwijać zainteresowania młodych ludzi zjawiskami pogody oraz kontroli zanieczyszczeń powietrza. Dane z uczniowskiego monitoringu atmosfery mogą być umieszczane w światowej sieci GLOBE (międzynarodowy, młodzieżowy monitoring środowiska) i wykorzystywane do opracowań naukowych. Przez cały okres pracy stacji meteorologicznej ( pory roku) będą odbywać się zajęcia warsztatowe dla uczniów z różnych szkół z terenu Głuszycy i okolic. Ponadto będą odbywać się warsztaty terenowe dla nauczycieli geografii, biologii i przyrody. Na bazie szkolnych pomiarów i obserwacji atmosfery będą powstawać scenariusze zajęć z geografii i przyrody, oraz scenariusze zajęć dla najmłodszych dzieci z miejskiego przedszkola. Wyniki szkolnych badań meteorologicznych bedą wykorzystane w pracach na temat wpływu klimatu na niewątpliwe bogactwo naszego terenu jakim są najstarsze uzdrowiska wód leczniczych Polski - Szczawno Zdrój, Jedlina Zdrój a także Sokołowsko z wyjątkowym mikroklimatem.

4.PSP nr 5 w Wałbrzychu - Terenowe laboratorium przyrodnicze Jestem częścią przyrody”

Planujemy stworzyć Terenowe Laboratorium Przyrodnicze „Jestem częścią przyrody”, które będzie służyć społeczności szkolnej i lokalnej. Przedsięwzięcie nasze ma duży wymiar, ponieważ dotyczy zagospodarowania obszaru, który do tej pory był nieużytkowany i jest w sąsiedztwie placu zabaw. Pragniemy, aby na tym obszarze powstało „Laboratorium przyrodnicze" wyposażone w stół, ławy do siedzeń- miejsce dla uczniów gdzie będą prowadzone w terenie naturalnym lekcje przyrody, wychowawcze, zajęcia w klasach młodszych oraz miejsce wypoczynku i relaksu dla uczniów i mieszkańców. Dzieci będą miały możliwość odczytywania godzin na gnomonie. Zbadają wilgotność gleby, pH, poziom nasłonecznienia i jej temperaturę. Informacje te posłużą dzieciom w zrozumieniu zagadnień związanych z wymaganiami glebowymi roślin. Wykorzystają te informacje dokonując nasadzeń tych roślin na wyznaczonym poletku glebowym. Poznają w jaki sposób można w praktyce wykorzystać energię wiatru i słońca. Wyprodukowana energia przez turbinę wiatrową pozwoli nam podświetlić gablotę poglądową tematycznie przedstawiającą odnawialne źródła energii. Ważnym elementem oświetlającym nasze laboratorium będą także lampy solarowe z czujnikiem ruchu. Nadmieniamy, że placówka nasza położona jest w dzielnicy „Podgórze”, której mieszkańcy dotknięci są bezrobociem, skutkiem czego jest ubóstwo, bezradność i duży odsetek rodzin dysfunkcyjnych. Szkoła nasza jest jedynym miejscem pełniącym funkcje-Centrum Kultury Edukacji i Informacji. Ideą projektu jest rozbudzanie wśród najmłodszych mieszkańców dzielnicy Podgórze odpowiedzialności za swoje naturalne środowisko i uświadamianie, że warto zastępować nieodnawialne źródła energii tzw. zieloną energią.

W obszarze ekologia, projekt nasz ma za zadanie:
-rozbudzenie zainteresowań ekologicznych wśród dzieci i mieszkańców,
-zaznajomienie z zasadami ochrony środowiska i przestrzeganie ich każdego dnia,
-pogłębianie wiedzy na temat wymagań glebowych i doboru odpowiednich roślin,
-uwrażliwianie i uświadamianie o potrzebach współczesnego świata,
- uświadomienie zmian środowiskowych i wpływu na nie,
- rozmawianie o potrzebie lokalnych działań mających na celu rozmnażanie i prawidłową pielęgnację roślin .
-zagospodarowywanie czasu wolnego dzieci i dorosłych,
-stworzenie miejsca gdzie rozładują stres i negatywne emocje,
-możliwość spędzania czasu wolnego w grupie i w naturalnym środowisku. W edukacji ekologicznej i promocji zdrowia ogromną rolę odgrywa właściwy dobór form pracy, a jedną z nich jest, praca w środowisku naturalnym w grupie.

5.Gmina Biblioteka Publiczna w Starych Bogaczowicach - Eko – ścieżka wokół ziół

Projekt zakłada zagospodarowanie nieużytku zielonego przy Gminnym Centrum Edukacyjno – Społecznym, który jest ogrodzony i w chwili obecnej rośnie tam trawa. Powstanie tam ogólnodostępny ogródek na wzór edukacyjnej ścieżki dotyczącej zielarstwa i ziołolecznictwa. Zostaną nasadzone rośliny oraz zioła wieloroczne a także jednoroczne, każde z miejsc zostanie oznaczone tablicą informacyjną zawierającą podstawowe dane o roślinie, jego zastosowaniu oraz innych potrzebnych informacji ( np. kiedy jest możliwy zbiór, jak uprawiać, itp. ). Na terenie pojawią się alejki, po których będzie można spacerować a także ławeczki, gdzie będzie można odpocząć i rozkoszować się zapachami ziół. Ponadto zostanie zorganizowany wyjazd studyjny do Ogrodu Botanicznego oraz edukacyjne wycieczki piesze po okolicznych polach i łąkach w celu szukania i poznawania ziół. Zostanie przeprowadzany cykl wykładów edukacyjnych dla dzieci, rodziców oraz seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku na temat znajomości ziół i zastosowania ich w codziennym żywieniu i leczeniu. Projekt będą realizować pracownicy biblioteki, nauczyciele z ZS Stare Bogaczowice oraz rodzice i dzieci Zespołu Szkół Stare Bogaczowice. Zioła od najwcześniejszych lat były pierwszymi lekami, jakie człowiek miał do swojej dyspozycji. Nasze babcie bardzo często leczyły swoją rodzinę różnymi ziołowymi naparami i herbatkami z ogromnymi sukcesami. W dobie dzisiejszego niszczenia naturalnego środowiska, coraz większych zanieczyszczeń powietrza, gleb i wód, coraz więcej zachorowań na różnego rodzaju choroby ( np. alergie, wysypki ), powinniśmy na nowo odkryć cudowną moc naszych ziół w leczeniu a także zdrowym żywieniu rodziny. Dlatego od dziecka należy nabywać skłonność do obcowania z naturą i korzystania z jej uroków i darów.

Głównym celem przedsięwzięcia jest nauka od najmłodszych lat rozpoznawania i stosowania ziół w codziennym pożywieniu, by ich dobroczynne właściwości wspomagały odporność i walkę z chorobami.

Cele szczegółowe:
- nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zielarstwa i ziołolecznictwa osób dorosłych
- umiejętność rozpoznawania ziół poprzez zapach, dotyk i smak
- wzrost świadomości u dzieci dbania o ekologię i środowisko
- wyrównanie szans edukacyjnych dzieci na terenach wiejskich
- nauka dzieci pracy w ogrodzie i dbania o rośliny

Projekt swoim zakresem obejmuje ekologię – poprzez przeprowadzenie cyklu wykładów edukacyjnych oraz wycieczek pieszych a także promocję zdrowia poprzez utworzenie ogródka zielarskiego i korzystania z jego dobrodziejstw, oraz wycieczki piesze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group