Niedziela, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 3517
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Europa: Najpiękniejsze zamki w Czechach

Piątek, 17 lutego 2023, 6:42
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Europa: Najpiękniejsze zamki w Czechach
Bouzov
Fot. użyczone
Czechy to bardzo uniwersalny kierunek podróży. Na turystów czekają tu malownicze tereny rekreacyjne z licznymi trasami pieszymi i rowerowymi; miasta idealne na city break oraz liczne zabytki. Jeśli chodzi o te ostatnie, to Czechy mogą się poszczycić całkiem pokaźną ilością imponujących zamków i pałaców. Jest ich tam ok. 3 tys.! Jakie są więc najpiękniejsze zamki w Czechach, których absolutnie nie można pominąć podczas wizyty w tym kraju?

Zamek Karlštejn

Niekwestionowanym numerem jeden, jeśli chodzi o wszystkie zamki, twierdze i pałace w Czechach, jest Karlštejn. Znajduje się 30 km na południowy-zachód od Pragi. Ta niezwykła, gotycka budowla stworzona została w XIV wieku dla króla Karola IV i miała służyć przechowywaniu klejnotów koronnych. Uwagę zwraca schodkowa bryła zamku. U dołu osada, znajdująca się poza murami warowni. Powyżej rozciąga się Pałac Cesarski, a nad nim Wieża Maryjna z kaplicami. Na samej górze, nad całością, dominuje Wielka Wieża. To właśnie w niej przechowywane były drogocenne przedmioty należące do króla. Obecnie Karlštejn jest najchętniej odwiedzanym, czeskim zamkiem. Za wizytą w nim przemawia nie tylko wspaniała architektura i ciekawa historia, ale też sama lokalizacja. Bowiem Karlštejn położony jest na terenie malowniczego Rezerwatu Przyrody Czeskiego Krasu.

Zamek w Litomyślu

Na uwagę z pewnością zasługuje uroczy zamek i zespół pałacowy w Litomyślu. Ten na wskroś romantyczny kompleks budynków stanowi jeden z lepszych przykładów renesansowej architektury na terenie Czech. Nie dziwi więc fakt, że wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podczas zwiedzania przekonać się można, jak ekskluzywny i piękny jest to obiekt. Koniecznie trzeba też wygospodarować czas na spacer po parku otaczającym zamek. Utrzymany w stylu francuskim zachwyca wspaniałą roślinnością, barokowymi posągami greckich bogów czy innymi formami małej architektury.

Hrubá Skála

Czeski Raj to nie tylko wspaniała przyroda i widoki. To również zabytki. A wśród nich króluje zamek Hrubá Skála. Zbudowany został w XIV wieku pośród charakterystycznych, skalnych formacji. Jakiś czas później doczekał się przebudowy, która nadała mu obecny wygląd. Aktualnie zamek pełni funkcję hotelowo-kongresowo-gastronimiczną. Można w nim przenocować, jak i wpaść na piwo lub coś do jedzenia. Oczywiście jest też udostępniony zwiedzającym. Turyści mogą wspiąć się na jedną z wież, z której roztacza się wspaniała panorama Czeskiego Raju, a także przespacerować się po zamkowym dziedzińcu.

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Na północy Czech warto też zajrzeć do Nowego Miasta nad Metują. Tamtejszy zamek powstał w XVI wieku, ale na początku wieku XX został odrestaurowany przez wybitnych, czeskich architektów zgodnie z wymaganiami nowego właściciela. Efekt okazał się piorunujący. Zamek nie tylko zyskał nowy blask, ale też masę udogodnień pod postacią centralnego ogrzewania, kanalizacji czy wind. Można go zwiedzać. Udostępnione są zamkowe wnętrza, ale też wieża Maselnica, jak i przepiękny ogród.

Bouzov

Na słynących z pięknych krajobrazów Morawach na turystów czeka zamek Bouzov. Ta średniowieczna budowla nigdy nie popadła w ruinę, a swój obecny wygląd zawdzięcza pracom przeprowadzonym tu w XIX wieku. Zamek jest w pełni umeblowany. Podczas zwiedzania można zajrzeć m.in. do neogotyckiej świątyni (w której przyjrzeć się można nagrobkom należącym do mistrzów Zakonu Krzyżackiego - dawnych właścicieli twierdzy), zbrojowni czy wspiąć się na wieżę.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group