Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6331
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Świebodzice: Narodowe Czytanie Sienkiewicza z Minister Anną Zalewską

Poniedziałek, 5 września 2016, 18:40
Aktualizacja: 18:42
Autor: red
REGION, Świebodzice: Narodowe Czytanie Sienkiewicza z Minister Anną Zalewską
Fot. UM Świebodzice
W wyjątkowym gronie i wyjątkowej scenerii odbyło się świebodzickie Narodowe Czytanie 2016. Gościem specjalnym spotkania była Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która wspólnie z władzami miasta i mieszkańcami czytała fragmenty „Quo vadis”.

Gospodarzem Narodowego Czytania była jak zawsze Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Fragmenty wybitnego dzieła Henryka Sienkiewicza odczytali, oprócz pani minister, m. in. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, poseł Ireneusz Zyska, Małgorzata Grudzińska, dyrektor MBP, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Zdzisław Pantal i Jan Klepiec, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i przybyli tego dnia licznie do biblioteki czytelnicy.

Panie z biblioteki zadbały, byśmy poczuli się jak w Rzymie za czasów Nerona – Małgorzata Grudzińska witała gości w stroju, nawiązującym do epoki, uwagę przykuwała też dekoracja, oddająca klimat powieści, która była tematem przewodnim Narodowego Czytania.

Małgorzata Grudzińska odczytała jeszcze list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który patronuje przedsięwzięciu – i zaczęło się wspólne czytanie. Fragmenty zostały dobrane nieprzypadkowo – nawiązywały nie tylko do wątku miłości Ligii i Winicjusza, ale także równie ważnego w powieści wątku chrześcijaństwa. To ukłon w stronę obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski.

Nie uszło to uwadze pani minister, która dziękując za zaproszenie do wspólnego czytania, podkreśliła:
- Udało się tu opowiedzieć pewną historię, i nawet jeśli ktoś nigdy nie czytał „Quo vadis" - to właśnie je przeczytał. Bardzo dziękuję za wspaniałą oprawę dzisiejszego wydarzenia – powiedziała Anna Zalewska.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz podkreślił, że bardzo cieszy fakt, iż coraz więcej osób chce uczestniczyć we wspólnym czytaniu najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Bo rzeczywiście, biblioteka dosłownie pękała w szwach. Sporo było także młodzieży z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych, która zaprezentowała krótką inscenizację. Chór Echo zaśpiewał kompozycję Piotra Rubika „Quo vadis, domine”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group