Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4364
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Masz problem ze swoim imieniem lub nazwiskiem? Zmień je!

Niedziela, 2 sierpnia 2009, 8:51
Aktualizacja: 8:57
Autor: Dominika Krawczyk
Wałbrzych: Masz problem ze swoim imieniem lub nazwiskiem? Zmień je!
Fot. DK
Dzieci wyśmiewające Cię w szkole? Uciążliwe pomyłki urzędników, za każdym razem zmieniających pisownię twojego nazwiska? Wstyd i zażenowanie? To nie musi być już częścią Twojego życia. W tym roku w Wałbrzychu swoje dane zmieniło już prawie 50 osób.

Ustawa o zmianie imienia i nazwiska, z dnia 17 października 2008 roku, zmienisjąca tą z 1956 rok., w życie weszła dopiero 13 czerwca 2009 roku, ale określiła dokładne warunki, na jakich można starać się o zmianę danych.

- Właściwie cała procedura opiera się na tej właśnie ustawie – tłumaczy zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, Ewa Tkaczyszyn. – To w niej wyszczególnione są przypadki, w których można ubiegać się o zmianę imienia lub nazwiska.

W myśl ustawy, zmiana rozumiana jest zarówno jako zmiana pisowni, jak i nadanie jej właściwej dla rodzaju żeńskiego lub męskiego, oraz zmiana na zupełnie inne. Wniosek można składać, gdy nosimy nazwisko (lub imię) ośmieszające i nie licujące z godnością człowieka, używamy innego niż to, które mamy w dowodzie osobistym, chcemy nosić je na prawa innego państwa, którego obywatelstwo też posiadamy lub naszym celem jest wrócić do tego, które zostało nam zmienione.

Najczęściej wniosek składają właśnie panie, które nie powróciły do nazwiska rodowego w okresie trzech miesięcy od daty rozwodu. - Jeśli tego nie zrobiły, a chcą, to po tym czasie muszą zgłosić się do nas – wyjaśnia Ewa Tkaczyszyn. - Jeśli zaś chodzi o imiona, to są to zwykle osoby, którym rodzice nadali imiona w swoim mniemaniu doskonałe, w mniemaniu dzieci już nie do końca - uśmiecha się.

Nie ma tu jednak miejsca na zbytnią fantazje. Nie wolno nadać sobie nazwiska noszonego przez postać historyczną, wsławioną w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej. Chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku. Ponadto zarówno imię, jak i nazwisko, może składać się maksymalnie z dwóch członów.

- O tym, czy noszone przez nas imię i nazwisko faktycznie nie spełnia warunków opisanych w ustawie, decyduje wnioskodawca i pisze to w uzasadnieniu – tłumaczy Ewa Tkaczyszyn. –Jednak ostateczną decyzję wydaje urząd, na ogól przychylną.

Do wniosku, zależnie od przypadku, dołączyć należy odpowiednie dokumenty, takie jak: odpis zupełny aktu urodzenia, małżeństwa czy odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeśli zmiana rozciąga się również na nie. Cała procedura trwa około miesiąca.

- Od nowego roku statystycznie dokonaliśmy już około 50 zmian z różnych powodów - dodaje zastępca kierownika USC. - Jednak wnioski przyjmować możemy tylko i wyłącznie od mieszkańców Wałbrzycha – zaznacza.

Dokumenty i wnioski składać można w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ulicy Matejki 2.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group