Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Wtorek, 19 czerwca 2018 Godz.: 23:49:19 Imieniny: Gerwazego, Protazego Czytających: 3610 Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych/wszechświat

Energetyk w kosmosie

Sobota, 4 lutego 2012, 16:35, ostatnia aktualizacja: 2012-02-05 12:26
Sven
Miej świadomość
Polska Czarnym Koniem Mundialu 2018? 

Świat Wtorek, 10:19
19 czerwca 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Biurko i fotel
Podejmę pracę na wakacje
Pilne
Zatrudnimy do sklepu Zabobrze
Pilne
Pilne!
Kierowca wywrotki kat.C
Wózek spacerowy bliźniaczy
Rower szosowy Peugeot ładny
Szukam pracy
Ubranka buciki
Biała koszula wizytowa 140
Sprzedam komplet mebli
Szukam pracy biurowej
Szafkę sprzedam
Drewno opałowe rozpałkowe 80zł
Renault Clio 1,4 ben,klima
Sprzedam audi A4 B5 Avant 1.8T
Szukam gry do kupienia
The crew ps 4 pilnie sprzedam

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. Sven

Niedługo po godzinie trzynastej udało się nawiązać kontakt miedzy wałbrzyskim Energetykiem i Międzynarodową Stacja Kosmiczną krążącą po orbicie Ziemi.

Poza Centrum Nauki Kopernika w Warszawie jeszcze nikt w Polsce nie rozmawiał z załogą stacji kosmicznej. ZS ,,Energetyk” w Wałbrzychu jest pierwszą szkołą w Polsce, która połączyła się w ten sposób, a dziesiątą, która w ramach programu ARISS w ogóle weźmie udział w radiowej telekonferencji w ramach szkolnego programu ARISS.

R E K L A M A

Połączenie z ISS jest eksperymentem edukacyjnym polegającym na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station). ARISS to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych – amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program ten jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej, a jego cel to popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem. Łączność radiowa pomiędzy uczniami szkoły a Międzynarodową Stacją Kosmiczną będzie przeprowadzona dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.

Mateusz Dębski to jeden z uczniów, którzy wzięli udział w przygotowaniu telekonferencji: - Ze względów technicznych nie mogliśmy połączyć się przy pomocy naszej stacji radiowej, dlatego musieliśmy skorzystać z telemostu. Do tego potrzebny był specjalny aparat telefoniczny, który zrobiliśmy. Połączenie jest przez Brukselę, Kalifornię i dopiero SSI. Czas połączenia jest ściśle określony, bo satelita musi być w tym czasie nad Kalifornią.

W trakcie dziesięciominutowego połączenia na pytania uczniów Energetyka odpowiadał amerykański astronauta Donald Pettit. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Donald od dziecka marzył o tym, żeby zostać astronautą i skutecznie dążył do jego realizacji. Okazało się także, że poza Ziemią gołym okiem nie można przyglądać się innym planetom, ale na horyzoncie najlepiej widoczny jest Mars i Saturn. Życie codzienne składa się z ciągłych ćwiczeń i przeprowadzenia eksperymentów naukowych, nie ma więc czasu na nudę. Raz w tygodniu jest możliwość rozmowy z rodziną, co łagodzi skutki rozłąki. Śmieci, które powstają w trakcie działalności na stacji przywożone są na Ziemię i utylizowane. Ciekawostką jest to, ze Nowy Rok załoga stacji obchodziła w tym samym momencie, co my, a zmianę daty uczcili zajadając potrawy kuchni rosyjskiej. Wszyscy chętni do lotów w kosmos dowiedzieli się, że przygotowania do takiej wyprawy trwają dwa lata, a ostatnie dziewięć miesięcy zajmują przygotowania do funkcjonowania w stanie nieważkości.

Starosta Robert Ławski cieszył się z sukcesu szkoły, dla której starostwo jest organem prowadzącym, ale sam pytań Donaldowi Pettit nie zadał:

- Nie zostało przewidziane zadawanie pytań przez starostę, ale jak pewnie wszystkich, interesuje mnie jak tam jest. Zapewne większość ziemian chciałaby polecieć w kosmos, by doświadczyć takiej przygody. Pytania będą zadawać uczniowie. To jest ich święto, bo oni doprowadzili do dzisiejszego wydarzenia – mówił starosta Robert Ławski.

Gratulacje należą się nauczycielowi Energetyka – Dariuszowi Ciskowi, który opiekuje się grupą pasjonatów, zajmujących się na co dzień konstruowaniem robotów, a ostatnio także rozmowami z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  04-02-2012 20:24 | ~Bezstronny obserwator | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Sven jak zwykle pisze bzdury. Pierwszą szkołą był Zespół Szkół Technicznych, Rybnicka 44, Mikołów - data :2011-10-21 16:38:47 UTC !!!

  04-02-2012 20:27 | ~Bezstronny obserwator | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Post Scriptum: szkoła z Żuromina nawiązała łączność 2 stycznia br. "Energetyk" spada więc na miejsce trzecie :)

  04-02-2012 23:25 | ~benkmen | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Pomysł kontaktu z niebiosami poparł szkolny katecheta?

  05-02-2012 10:22 | ~ale, ale,,,, | *.adsl.inetia.pl (77.254.*.*)
za pomocą telemostu energetyk był pierwszy, w inny sposób łączyło się już wiele szkół w Polsce, więc Sven ma rację

  05-02-2012 12:23 | ~uczestnik |  (109.123.*.*)
Dokładnie za pomoca telemostu bylismy pierwsi.

  05-02-2012 12:34 | ~DorkA | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
na wszystkich portalikach czytałam,że nasz Energetyk jest pierwszy w Polsce...i w chyba nawet we wrocławskiej o nas pisali.

  06-02-2012 07:49 | ~(*) | *.internetdsl.tpnet.pl (83.17.*.*)
tu jest potwierdzenie, że Sven pisze prawdę: http://live.arisspolska.info/ telemost drugie łączenie w Polsce, pierwsze Centrum Kopernik i tym samym Energetyk jako szkoła pierwsza

  06-02-2012 18:42 | ~Bezstronny obserwator | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Nie brońcie Svena. Gdzie jest napisane, że byliście pierwsi za pomocą telemostu? Oto cytat, z którego nic nie wynika: "Poza Centrum Nauki Kopernika w Warszawie jeszcze nikt w Polsce nie rozmawiał z załogą stacji kosmicznej. ZS ,,Energetyk” w Wałbrzychu jest pierwszą szkołą w Polsce, która połączyła się w ten sposób,". I gdzie tu napisane o telemoście? Oczywiście dla uczniów i szkoły wielkie brawa, ale dla Svena jak zwykle czerwona kartka.

  04-08-2013 14:04 | ~uwaznyobserwatorARISS | *.aero2.net.pl (78.30.*.*)
W ramach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, będzie 4-6 X 2013 konferencja ARISS (ariss.pzk.org.pl)... na którą zapewne przyjadą i reprezentacji i organizatorzy 10 kontaktu ARISS w Polsce i 696 tego typu wydarzenia na Świecie. PS. Pierwszy bezpośredni kontakt wykonany był w 2004 roku z Akademii Morskiej w Gdyni. Dopiero w 2010 roku wydarzenia takie jako trzecie w Polsce wykonała szkoła z Katowic. Poczytajcie, bo PAD ma do 15 sierpnia 2013 konkurs dla dzieci na możliwość zadania w październiku 2013 pytania astronaucie, a do 4 września można zgłaszać swój eksperyment do lotu w przestrzeń okołoziemską (np. nasiona i zobaczyć co się z nimi stanie po powrocie na Ziemię).

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Przedstawiciele Komisji Europejskiej z wizytą w Wałbrzychu  

Wałbrzych Wtorek, 16:01
19 czerwca 2018

Wałbrzych odwiedziła dziś delegacja przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i...
Zaatakowała kobietę i zabrała jej rentę Zaatakowała kobietę i zabrała jej rentę 

REGION, Boguszów-Gorce Wtorek, 13:45
19 czerwca 2018

Za rozbój odpowie 31–letnia mieszkanka powiatu kamiennogórskiego zatrzymana przez funkcjonariuszy z...
Kolejny "Trzeźwy poranek" na drogach powiatu wałbrzyskiego Kolejny "Trzeźwy poranek" na drogach powiatu wałbrzyskiego 

Wałbrzych Wtorek, 13:40
19 czerwca 2018

Wczoraj w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w...
Wszędzie czuć atmosferę zbliżającego się meczu Polska–Senegal Wszędzie czuć atmosferę zbliżającego się meczu Polska–Senegal 

powiat wałbrzyski Wtorek, 10:56
19 czerwca 2018

Dziś jest ważny dzień dla fanów piłki nożnej i wszystkich Polaków.
Święto Starych Bogaczowic [FOTO] Święto Starych Bogaczowic  

REGION, Stare Bogaczowice Wtorek, 10:16
19 czerwca 2018

W minioną sobotę Gmina Stare Bogaczowice obchodziła swoje święto. Dni Gminy rozpoczął wójt...
Radosław Mechliński ponownie wiceprzewodniczącym dolnośląskich struktur Solidarności Radosław Mechliński ponownie wiceprzewodniczącym dolnośląskich struktur Solidarności 

REGION Wtorek, 10:02
19 czerwca 2018

Podczas pierwszego po XXX WZD Zarządu Regionu nastąpiło ślubowanie nowo wybranych władz związkowych....
Ostatnia sesja przed wakacjami. Kto zagłosuje za absolutorium dla prezydenta? Ostatnia sesja przed wakacjami. Kto zagłosuje za absolutorium dla prezydenta?  (2)

Wałbrzych Wtorek, 09:37
19 czerwca 2018

W czwartek 21 czerwca o godz. 9.00 w ratuszu odbędzie się sesja Rady Miejskiej Wałbrzycha.
Coraz więcej cudzoziemców jest zatrudnionych legalnie w Wałbrzychu Coraz więcej cudzoziemców jest zatrudnionych legalnie w Wałbrzychu 

Wałbrzych/REGION Wtorek, 09:18
19 czerwca 2018

Składki od legalnie zatrudnionych obcokrajowców płyną na konta ZUS. Obecnie w Zakładzie Ubezpieczeń...
Artystyczna niedziela w Głuszycy [FOTO] Artystyczna niedziela w Głuszycy  

REGION, Głuszyca Wtorek, 09:04
19 czerwca 2018

Balet, hip–hop, zumba kids, gra na gitarze, śpiew to występy, które można było zobaczyć 17 czerwca...
Kolacja w kuchni Hochbergów  

Wałbrzych Poniedziałek, 17:49
18 czerwca 2018

Niecodzienne wydarzenie przygotował dla swoich gości Zamek Książ. 5 lipca o godzinie 19.00 na V...
Wałbrzyska szkoła ma imię Kawalerów Orderu Uśmiechu [FOTO] Wałbrzyska szkoła ma imię Kawalerów Orderu Uśmiechu   (4)

Wałbrzych Poniedziałek, 15:11
18 czerwca 2018

W Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu odbyła się uroczystość nadania szkole...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo