Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 4509
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Rynek – raj dla pustułek

Środa, 26 sierpnia 2009, 8:20
Aktualizacja: 8:28
Autor: Szela
Wałbrzych: Rynek – raj dla pustułek
Fot. Krzysztof Żarkowski
Co najmniej sześć do ośmiu par drapieżnych pustułek gnieździ się w zakamarkach kamienic wokół Rynku w Wałbrzychu.

Ptaki składają jaja w zagłębieniach muru i nieużywanych otworach. Kiedy młode dorosną, pustułki odfruwają na żer na pola i łąki wokół miasta. - To niezwykłe zjawisko – zapewnia przyrodnik i ornitolog, Krzysztof Żarkowski. Znawca ptaków przypuszcza, że pustułki gnieżdżą się w śródmiejskich kamienicach od stuleci. - Murowane domy to dla pustułek symulacja naturalnego środowiska, w którym te ptaki zwykle przebywają, czyli skał. Prawdopodobnie miejsce to okazało się na tyle dla nich atrakcyjne, że przylatują tu co roku, zakładają gniazda i składają jaja – wyjaśnia Żarkowski.

Pustułki pojawiają się w centrum miasta zawsze wczesną wiosną. Szukają zagłębień w murach, położonych dostatecznie wysoko, by nie docierał tam uliczny zgiełk. W kamienicy pod numerem czternastym pustułki gniazdują w dawnym otworze wentylacyjnym na wysokości około 20 metrów. - Widać, że to miejsce bardzo im odpowiada, bo w ubiegłym roku wylęgło się tam sześć piskląt, a w tym roku cztery – mówi Krzysztof Żarkowski.

Pisklaki przebywają w gnieździe około dwóch miesięcy, potem lecą polować na gryzonie na pola i łąki. Chwytają je z dużą wprawą, wyposażone – jako ze pochodzą z rodziny sokołów – w sokoli wzrok. To ważne, zwłaszcza dla rolników, bo gryzonie potrafią wyrządzić ogromne szkody, gdy się za bardzo rozmnożą. Wtedy ratunek jest tylko w aktywności ich naturalnych wrogów. - Z tego punktu widzenia pustułki są bardzo pożyteczne. Niestety, wiedza ludzi na temat ptaków jest znikoma, dlatego zdarza się, że ktoś zniszczy gniazdo, wyrzuci jajka, albo, co gorsza – małe pisklęta. Ludzie myślą, że to są młode gołębie, a te rzeczywiście potrafią być uciążliwe – dodaje Żarkowski.

Znawca ptaków wyjaśnia, że pustułka jest smuklejsza niż gołąb, ma dłuższy ogon rdzawego koloru z ciemną pręgą, kremowy brzuszek. Należąc do rodziny sokołów, ma też większą rozpiętość skrzydeł. - Wątpliwości rozwiewa głos, jaki wydaje pustułka. Jest to wysoki, piskliwy ton, zupełnie odmienny od gołębiego gruchania – tłumaczy Żarkowski.

Są w Polsce miasta, gdzie pustułka jest wabiona do śródmieścia, a tam czekają na nią specjalne budki lęgowe. – Wiem, że taką akcję przeprowadzono w województwie wielkopolskim. To mnie nie dziwi, bo pustułka to wdzięczny i pożyteczny ptak. Marzy mi się podobna akcja w Wałbrzychu – mówi Krzysztof Żarkowski.

Pustułka należy do ptaków chronionych przez cały rok.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group