Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 4133
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zgazować Wałbrzych?

Wtorek, 15 grudnia 2009, 9:34
Aktualizacja: 9:52
Autor: Kama
Wałbrzych: Zgazować Wałbrzych?
Grzegorz Wałowski na Konferencji ,,Nafta/Chemia” Warszawa 2009
Fot. Archiwum Stowarzyszenia Biedaszyby
Nowa metoda zgazowania węgla cieszy się na świecie coraz większą popularnością. Ponoć ma szansę sprawdzić się też w Wałbrzychu – tylko inwestorów brak?

20 lat temu zamknięto w mieście kopalnie. Pojawił się problem biedaszybów. I trwa do dziś, bo ludzie nadal kopią nielegalnie. Ponoć można by postawić na podziemną gazyfikację węgla i czerpać nadal z pokładów, jakie są pod miastem. Na tak innowacyjne rozwiązanie chce zdecydować się specjalista w tej dziedzinie – KGHM. Niestety, u siebie, nie w Wałbrzychu. A do zainteresowania się zgazowaniem wałbrzyskiego węgla od lat próbuje przekonać Grzegorz Wałowski. Ostatnio także Andrzej Zibrow.

- Właśnie wróciłem z konferencji w Warszawie, gdzie poruszano temat bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zgazowanie węgla jest jedną z metod, jakie można wykorzystać w Wałbrzychu. Potrzebni są tylko ludzie, którzy się tym zainteresują – przekonuje Grzegorz Wałowski, przewodniczący wałbrzyskiego Stowarzyszenia ,,Biedaszyby”.
Tymczasem KGHM Polska Miedź już analizuje możliwości ,,zgazownia”, czyli wykorzystania węgla brunatnego zalegającego nad eksploatowanymi pokładami rud do produkcji gazu syntetycznego, który mógłby zastąpić gaz ziemny. Podobna konferencja odbyła się blisko rok temu w Krakowie - ,, Zgazowanie węgla - fakty i szanse”, a honorowy patronat objął nad nią Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak.

Z inicjatywy Andrzeja Zibrowa w Wałbrzychu planowana jest debata na powyższy temat w lutym 2010 roku. – Chcemy zainteresować naukowców, rząd i przyszłych inwestorów możliwością zgazownia węgla w Wałbrzychu. To byłaby szansa dla miasta - przekonuje Andrzej Zibrow. – Wypracowane postulaty chcemy przedstawić Waldemarowi Pawlakowi – dodaje. Na pytanie, czy nie działania te nie są tylko elementem zbliżającej się kampanii wyborczej, zapewnia, że nie, bo tematem węgla interesował się od dawna i jest zdania, że za wcześnie zamknięto kopalnie, źle dokonując ich likwidacji, co teraz jest przyczyną ogromnych szkód górniczych. I podkreśla, że zgazownie węgla jest metodą ekologiczną i ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group