Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Poniedziałek, 18 czerwca 2018 Godz.: 20:45:21 Imieniny: Elżbiety, Marka Czytających: 3680 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

W Wałbrzychu będą się kształcić przyszli żołnierze

Piątek, 16 lutego 2018, 16:10, ostatnia aktualizacja: 2018-02-17 11:49
Robert Bajek
Miej świadomość
NASA odkryła coś na Marsie (1)

Świat Sobota, 20:54
16 czerwca 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Pokojowa-Jelenia Góra-Cieplice
Okazja piec co-baniak 120l
Rollerblade Maxxum 84
Fotelik samochodowy
Działka w J-Górze-Dziwiszów
Szukam pracy biurowej
Drewno opał rozpałka-oflisy
Oddam
Oddam
Oddam
Oddam
KapsułaSPA NeoQi Energy Cocoon
Sofa rozkładana
Oddam
Szukam pracy 17 lat dziewczyna
Skup aut 883141390 transport
Sprzedam lub zamienię
Oddam za darmo
Zatrudnię dekarza
Praca wakacyjna Szklarska Por.

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. Robert Bajek

W Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu powstaje klasa wojskowa. O szczegółach tego projektu opowiadał Bogusław Kuta – Dyrektor ZS4, podczas wywiadu udzielonego naszej redakcji.

Walbrzyszek.com (W): Skąd taki pomysł?

R E K L A M A

Bogusław Kuta (BK): Kształcenie mundurowe w szkole trwa 8 lat. Pomyśleliśmy, że dobrze by było otworzyć klasy ściśle wojskowe w momencie kiedy nasi uczniowie z klas gimnazjalnych kończąc gimnazjum zaczęli poszukiwać klas wojskowych poza Wałbrzychem. Przeglądaliśmy propozycje MON i natknęliśmy się program pilotażowy Ministerstwa Obrony Narodowej dla szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Program ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. Dotychczasowe specjalistyczne formy kształcenia w tych szkołach odbywały się w oparciu o programy autorskie, czego efektem był różny poziom otrzymanej wiedzy wojskowej i podstawowego przygotowania do potencjalnej służby wojskowej wśród absolwentów tych klas.

W: Na czym polega program?

BK: Program pilotażowy, który został uruchomiony 1 września 2017 roku, będzie trwał dwa lata - dwa semestry w klasie II i jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej a w czteroletnich technikach odpowiednio w klasie III i IV. Program ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Łącznie to 185 godzin lekcyjnych, realizowanych w formie innowacji pedagogicznej. Powyższe zajęcia odbywają się przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON. Finalnie program zmierzać będzie do utworzenia Pionów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w szkołach średnich we wszystkich powiatach na terenie całej Polski.

W: Do kogo skierowany jest program?

BK: W pilotażowej edycji programu wzięło udział 57 szkół wytypowanych przez oficerów Biura do Spraw Proobronnych, którego jednym z filarów dotychczasowej działalności jest wsparcie dla szkół prowadzących klasy o profilu wojskowym. W drugim rzucie edycji ma wziąć udział150 szkół, po 1 w każdym powiecie. Program ma charakter ogólnopolski.

W: Ile będzie klas wojskowych w ZS4?

BK: W projekcie w naszej szkole wezmą udział 2 klasy: klasa I i II LO.

W: Jak liczne będą klasy ?

BK: Liczebność klas nie będzie przekraczać 27 osób w każdej.

W: Kiedy rusza rekrutacja do tych klas?

BK: Promocja do tych klas już ruszyła ale oczywiście termin składania podań określa rozporządzenie Kuratora Dolnośląskiego, na które czekamy.

W: Jakie warunki trzeba spełnić aby móc ubiegać się o przyjęcie?

BK: Kandydat do tej klasy musi charakteryzować się bardzo dobrym stanem zdrowia, musi pozytywnie zaliczyć test sprawnościowy. O kolejności przyjęcia do tej klasy będą na pewno decydowały osiągnięte wyniki nauczania. W momencie jednakowych wyników nie bez znaczenia będzie ocena z zachowania.

W: Ile lat będzie trwała nauka?

BK: Nauka w klasie wojskowej będzie trwała 3 lata z czego samo szkolenie wojskowe przewidziane jest według programu MON na okres 1,5 roku

W: Jaki tytuł czy stopień otrzymuje uczeń po zakończeniu szkolenia?

BK: Uczniowie w trakcie szkolenia otrzymują stopnie w zależności od otrzymywanych ocen i własnych osiągnięć od kadeta do starszego kadeta sztabowego.

W: Jakie będą korzyści wynikające z tego programu?

BK: Zakwalifikowane do programu placówki edukacyjne uczestniczą w realizacji jednolitego i kompleksowego programu nauczania, którego efektem będą realne korzyści płynące zarówno dla społeczeństwa, uczniów jak również szkoły. Absolwenci szkół biorący udział w projekcie mogą liczyć na odbycie skróconego, poligonowego szkolenia przygotowawczego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy, pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej, przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach - będą dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji, stałe konsultacje już w toku realizacji programu przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata. Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza lub planuje wprowadzić w ramach programu pilotażowego dodatkowe korzyści dla uczniów w postaci dofinansowania zakupu umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia, wystawienia zaświadczenia potwierdzającego realizację programu „Edukacja wojskowa” w certyfikowanych pionach wojskowych klas mundurowych wraz z informacją o ocenie końcowej i zakresie zrealizowanego materiału, wpisu na świadectwie ukończenia szkoły przedmiotu „Edukacja wojskowa” jako przedmiotu uzupełniającego, wraz z oceną końcową.

W: Jakie będą zajęcia?

BK: Program nauczania obejmuje 185 godzin lekcyjnych, obejmujących zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne, jak również około 30 godzin lekcji samokształcenia. W rozliczeniu tygodniowym założeniem jest aby zajęcia odbywały się w klasie drugiej liceum do poły klasy trzeciej: minimum 45 godzin teorii, 90 godzin praktycznych zajęć, 50 godzin praktycznych w trakcie 5–dniowego obozu szkoleniowego przy wparciu jednostki wojskowej i 30 godzin kierowanego samokształcenia z wykorzystaniem platformy e-lerningowej i programów opracowanych przez MON.

W: Od kiedy w ZS4 ruszają klasy wojskowe?

BK: Program już ruszył, szkolenie wojskowe ruszą od września 2018 r. i oby się wszystko udało.

W: Dziękuję za rozmowę.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Edukacja 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  16-02-2018 16:41 | ~Żołnierz | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
To żart. Nie jest szkoła zawodowa ani resortowa. Liczy się tylko matura i sprawnośc fizyczna. Kłamstwo . To jest liceum ogólnpkształcące,.

  16-02-2018 16:55 | ~J-23 | *-07.vectranet.pl (37.8.*.*)
Moim zdaniem ten tytuł tego reportażu powinien brzmieć inaczej . W Wałbrzychu będą się szkolili w Z S Nr. 4 - kandydaci na przyszłych żołnierz a nigdy żołnierze. Chyba coś w tym zostało wyolbrzymione. No chyba że Pan Antoni przed odejściem na AUT coś wymyślił a teraz wyciągnięto na zewnątrz. Bo taka forma szkolenia to Harcerstwo.

  16-02-2018 17:04 | ~sama prawda | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
to wszystko zasługa arka

  16-02-2018 17:46 | ~ | *.vodafone-ip.de (178.10.*.*)
to wszystko zasługa ANTKA

  16-02-2018 18:46 | ~Myszka Agresorka | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
Oj, oj panie dyrektorze Zarządzenie Kuratora to już jest ... tak od miesiąca. Polecam strone internetową Kuratora Oświaty.

  16-02-2018 19:07 | ~inez | *.dynamic.chello.pl (84.10.*.*)
Kolejna fikcyjna mundurówka tylko z nazwy?

  16-02-2018 20:12 | ~kr | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Cześć Boguś! fajnie to wymyśliłeś.

  16-02-2018 21:07 | ~ojtam | *.dynamic.chello.pl (84.10.*.*)
Jakie wymyśliłeś? Samo przyszło... kolejna ściema dla frajerów. Biedne dzieci i tak tylko liceum skończą (o ile skończą) a potem co?

  16-02-2018 21:58 | ~fafa rafa | *.internet.cyfrowypolsat.pl (37.248.*.*)
to jakaś kpina chyba?

  17-02-2018 09:10 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Jakak alergiczna reakcja lewackich chlopakow o szminkowych ustach na mundur... a fe... a fuj... no co to ma byc.... fuj.... dajcie spokoj... az mi sie rajtuzy przekrecily jak to przeczytalem... fu fu fu... Lewackie matoly... nie chcesz nie idziesz... przeciez to nie dla was... kazdy wie przeciez ze w razie wojny wy pierwsi uciekacie.

  17-02-2018 09:13 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Rafalala.... to nie kpina... nie boj sie... takich jak ty i tak nie przyjmuja.

  17-02-2018 17:15 | ~ojtam | *.gprs.plus.pl (77.112.*.*)
A myślisz że będą jakieś kryteria przyjęć? I tak wezmą wszystkich i jeszcze w...rękę pocałują, żeby wielki sukces odtrąbić. O ile znajdą się naiwni, którzy uwierzą, że. Po takim liceum można karierę w służbach zrobić.

  17-02-2018 19:23 | ~torzawa | *.t-ipconnect.de (217.93.*.*)
jest to robione poto aby szkola podniosla frekfencje,ilez to juz zawodow docelowych bylo a nawet szkol zwiazanych z branzami chocoazby slynna kolejowka gdzie po skonczeniu szkoly jeden na 30 dostawal prace na kolej i tak samo tu bedzie bo kto wezmie dzieciaka po liceum na zolnieza jak on nie widzial poligonu

  17-02-2018 19:24 | ~torzawa | *.t-ipconnect.de (217.93.*.*)
a moze pan kredycik zalatwi gdzies kredycik i zrobi poligon w walbrzychu np na sobiecinie tam krajobraz daleko nie odbiega od powojennego

  17-02-2018 19:58 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
Polewa nawet w takim wojsku nie był. Miał etat na piątce, dobrowolnie podpierdalał kumpli.

  18-02-2018 14:17 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
A skad ty klamliwy totalniaku i komuchu mozesz wiedziec? Co? przyjmowales donosy? Ze wiesz kto skladal? Hehehehe... Lewaki, komuchy, Peowcy... kiedy zaczniecie szanowac czytelnikow, mieszkancow tego miasta, obywateli Polski i przestaniecie poslugiwac sie klamstwem... czy wy chcecie utrzymac sie przy korycie poslugujac sie klamstwem? Klamiac czytelnikow i mieszkancow, okazujecie szacunek? Jak chcecie zdobyc zaufanie ludzi, poslugujac sie tylko i wylacznzie klamstwem i oszustwem? Myslicie ze ludzie chca u wladzy kogos o mentalnosci z Amber Gold?

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Wałbrzyska szkoła ma imię Kawalerów Orderu Uśmiechu [FOTO] Wałbrzyska szkoła ma imię Kawalerów Orderu Uśmiechu  

Wałbrzych Poniedziałek, 15:11
18 czerwca 2018

W Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu odbyła się uroczystość nadania szkole...
Ślimaki pokazały charakter Ślimaki pokazały charakter 

REGION, Walim Poniedziałek, 15:02
18 czerwca 2018

Zawrotne tempo, emocje sięgające zenitu i okrzyki dopingującej publiczności to jedynie krótki opis...
PWSZ podpisała kolejne umowy o współpracy [FOTO] PWSZ podpisała kolejne umowy o współpracy  

Wałbrzych Poniedziałek, 14:39
18 czerwca 2018

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu i Konwentu JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im....
Pożegnanie dyrektora artystycznego Pożegnanie dyrektora artystycznego 

Wałbrzych Poniedziałek, 13:42
18 czerwca 2018

Trzy sezony pod artystyczną dyrekcją Macieja Podstawnego przy współpracy z Kierownikiem Literackim...
Świętojańskie Cuda–Wianki w Witoldzie za nami [FOTO] Świętojańskie Cuda–Wianki w Witoldzie za nami   (2)

REGION, Boguszów-Gorce Poniedziałek, 13:30
18 czerwca 2018

Za nami już najkrótsza i najbardziej magiczna noc w roku – kupalnocka. Z tej okazji Centrum...
Drogi powiatowe na Włodarz i z Zagórza Śl. do Glinna otrzymały nowe nawierzchnie Drogi powiatowe na Włodarz i z Zagórza Śl. do Glinna otrzymały nowe nawierzchnie 

powiat wałbrzyski Poniedziałek, 11:43
18 czerwca 2018

Kolejne powiatowe drogi zostały zmodernizowane.
Za nami urodziny ulicy Karkonoskiej [FOTO] Za nami urodziny ulicy Karkonoskiej   (1)

Wałbrzych Poniedziałek, 10:41
18 czerwca 2018

W miniony weekend mieszkańcy ulicy Karkonoskiej bawili się na festynie upamiętniającym jej urodziny....
Strefa kibica w Aqua Zdroju Strefa kibica w Aqua Zdroju  (1)

Wałbrzych Poniedziałek, 09:26
18 czerwca 2018

Wystartowały długo wyczekiwane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018!
Do wygrania podwójne wejściówki Do wygrania podwójne wejściówki 

Wałbrzych Poniedziałek, 09:50
18 czerwca 2018

Mamy dla was 4 podwójne zaproszenia do kina Cinema City w Wałbrzychu na Ladies Night, które odbędą...
Uporządkowali Park Jordanowski [FOTO] Uporządkowali Park Jordanowski  

Wałbrzych Poniedziałek, 09:15
18 czerwca 2018

W Parku Jordanowskim przy ulicy Dunikowskiego w Wałbrzychu odbyła się coroczna akcja wielkiego...
Marsz dla Życia i Rodziny w Wałbrzychu   (2)

Wałbrzych Niedziela, 17:27
17 czerwca 2018

Ulicami Paskowej Góry przeszedł wczoraj kolejny Marsz dla Życia i Rodziny. Tegoroczne hasło marszu...
Wystawa Zwierząt Hodowlanych za nami  

Wałbrzych Niedziela, 17:29
17 czerwca 2018

W dniach 16 i 17 czerwca na hipodromie Stada Ogierów Książ Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego...
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo