Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Czwartek, 19 lipca 2018 Godz.: 05:50:11 Imieniny: Marcina, Wincentego, Wodzisława Czytających: 6038 Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

W Wałbrzychu uruchomiono Biuro RPO

Piątek, 16 marca 2018, 14:53, ostatnia aktualizacja: 2018-03-17 12:19
Robert Bajek
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Rower górski Merida Matts Deor
Rower górski Gary Fischer Full
Sushi master Jelenia Góra
Pellet
Jagody sprzedam
Pawilon handlowy sprzedam
Kawalerka w Karpaczu
Spa
Huawei Mate 10 lite 4 GB R/64
Zatrudnię pracownika budowlane
Lokal na sklep ok 70m2
Audi A4 B6 Avant 2002r
Потрібні співробітники
!Samodzielni księgowi_kadrowi!
Mam do sprzedania
Oddam narożnik
Bilety, wejściówki i karnety
Wiaty, altany, tarasy, balustrady
Dam pracę
Ford Fiesta MK6 1,4 tdci

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. Robert Bajek

Dzisiaj w wałbrzyskim Ratuszu odbyło się oficjalne otwarcie Punktu Przyjęć Interesantów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Oficjalne otwarcie Biura RPO poprzedziła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich, Katarzyna Sobańska-Laskowska - Pełnomocnik Terenowy RPO we Wrocławiu i Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

R E K L A M A

- Podjęliśmy decyzję o tym, aby otworzyć w Wałbrzychu Punkt Przyjęć Interesantów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Na czym to polega? Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich działa przede wszystkim w Warszawie, natomiast oprócz tego głównego biura w Warszawie mamy trzy Biura Terenowe we Wrocławiu, w Katowicach oraz w Gdańsku. Te biura zajmują się regularną pracą, przyjmowaniem skarg, wniosków, które są kierowane do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Od początku kadencji staram się konsekwentnie rozbudowywać sposoby za pomocą których obywatele mogliby się do Rzecznika zwrócić. I najlepszym sposobem, z naszego doświadczenia, oprócz oczywiście wszystkich form listownych oraz elektronicznych, jest uruchamianie Punktów Przyjęć Interesantów. Polega to na tym, że raz na miesiąc, w niektórych miejscach raz na dwa miesiące, odbywają się dyżury prawnika z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyjmuje interesantów i który odpowiada na główne problemy związane z działalnością Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie chodzi o typową pomoc prawną, bo od tego są punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, nie chodzi o pomoc w ramach konsumenckich, bo od tego są rzecznicy konsumenta, ale chodzi o wyjaśnienie jaką sprawą Rzecznik może się zająć, czy warto złożyć skargę, jakie mamy możliwości działania, w jakim zakresie Rzecznik Praw Obywatelskich może pomóc. Staram się tę sieć Punktów Przyjęć Interesantów rozbudowywać. Jak byłem tu ostatnio z wizytą regionalną to uznaliśmy, że dobrym pomysłem byłoby otwarcie takiego punktu również w Wałbrzychu. Punkt będzie działał raz na miesiąc. Dzisiaj pani mecenas Katarzyna Sobańska-Laskowska, która na co dzień jest szefową biura we Wrocławiu, będzie przyjmowała pierwszych interesantów - powiedział Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich mieści się w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu przy Placu Magistrackim 1 na II piętrze, sala nr 25. Dzięki uruchomieniu Biura RPO w każdy drugi poniedziałek miesiąca od godziny 10.00 do godziny 14.00 będzie możliwość spotkania się z pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich a mieszkańcy naszego miasta i regionu będą mogli zgłaszać swoje sprawy prawnikowi Biura RPO.

- Informacja, którą przekazał pan Rzecznik jest w istocie najważniejszą ideą tego, co nazwałbym projektem, który właśnie się dzisiaj w Wałbrzychu zaczyna realizować. Bardzo się cieszę, że Biuro Rzecznika podjęło taką decyzję. Myślę, że ta decyzja wynika z głębokiej analizy wyzwań społecznych i obywatelskich, przed którymi stoimy, z którymi się mierzymy w Wałbrzychu i regionie wałbrzyskim. Jedną z pierwszych decyzji jaką wprowadziłem po objęciu urzędu w 2011 roku było to, żeby dosłownie i w przenośni drzwi do mojego gabinetu były zawsze otwarte. Liczne spotkania z mieszkańcami organizuję nie dlatego, że nie funkcjonują inne sposoby kontaktu pomiędzy lokalną władzą, którą ja reprezentuję a mieszkańcami, tylko dlatego, że da wielu mieszkańców w naszym mieście, w naszym regionie kontakt bezpośredni jest jeśli nie najlepszym, to często jedynym sposobem przekazania swoich bolączek i trosk. Mogę zapewnić, że do tej pory współpraca z instytucjami dbającymi o prawa konsumentów, prawa obywatelskie, była z naszej strony pełna i najlepsza z możliwych - powiedział prezydent Roman Szełemej.

Głównym zadaniem RPO jest badanie prawa i kontrolowanie, czy przepisy nie uderzają w obywateli. Podstawowym źródłem wiedzy RPO są pisma i wnioski od obywateli. Do Rzecznika Praw Obywatelskich może się zgłosić każdy kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, albo że jest z różnych powodów nierówno traktowany przez innych. Mogą się zgłaszać osoby skazane prawomocnym wyrokiem sadowym, ponieważ RPO może złożyć kasację. Mogą się też zgłaszać osoby skarżące się na poniżające traktowanie na przykład w domach pomocy społecznej. Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny a w razie potrzeby pracownicy Biura Rzecznika oferują pomoc w jego napisaniu.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  16-03-2018 15:39 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Po decyzji Romana, zniknelo 2 mln zlotych z budztey dla obywateli...a mam pytanie do rzecznika praw obywatelskich. Jak moge sie dowiedziec i czy rzecznik praw obywatelskich mi w tym pomoze, gdzie sa 2mln z budzetu obywatelskigo przekazane na budowe scianki wspinaczkowej dla mieszkancow Walbrzycha w starej kopalni. My obywatele wybralismy projekt, 2mln zostaly przekazane na budowe z moich podatkow, scianki wspinaczkowej nie ma i 2 mln tez nie. A pieniadze byly z budzetu obywatelskiegpo. Nikt nie chce powiedziec co sie stalo z 2 mln, gdzie zostaly zdefraudowane, a jezeli nie zostaly, to nie chca powiedziec na czyim koncie te 2 mln leza. Drogi rzeczniku praw obywatelskich pytam o to bardzo czesto i nikt nie chce mi dac odpowiedzi. PRosze o pomoc, bo 2 mln w takim biednym miescie to nie grosze

  16-03-2018 16:05 | ~olo | *-07.vectranet.pl (37.8.*.*)
Rzecznika Praw Obywatelskich chyba rzecznika SB-ków i komuchów

  16-03-2018 21:13 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Kolejna wesoła posadka której orędownik nic nie może a bierze sutą wypłatę od państwa.

  16-03-2018 21:28 | ~v7 | *.gprs.plus.pl (31.0.*.*)
Czerwona

  16-03-2018 21:29 | ~v7 | *.gprs.plus.pl (31.0.*.*)
Gwiazda wiecznie żywa, POspolite ruszenie

  16-03-2018 21:49 | ~11111 | *-07.vectranet.pl (37.8.*.*)
Na otwarciu były tylko cztery osoby ? Brawo

  17-03-2018 11:38 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
Romek, wybuduj wreszcie pisiorom tę ściankę wspinaczkową. Będą robić narodowe wyprawy na jej szczyt, a potem dla dobra narodu może zaczną skakać na główkę, do czego absolutnie nie namawiam i niczego nie sugeruję.

  17-03-2018 13:03 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
ALe mentalnosc wyborcy PO... Na narzekanie, ze ukradli 2mln z budzteu miasta, leming proponuje... ukradnijmy kolejne 2mln.... Co znowu mam 2 mln ze swoich podatkow przenaczyc na scianke? juz raz wylozylismy 2mln, scianka ma byc. Nalezy odzyskac siano, ukarac winnych. Scianka mi wisi... ale 2mln ktore mozna na zlobki przeznaczyc juz mi nie wisi.... co za bezczelne PeOwcy.... Maja sie za jakas kaste panow jak sedziowie?

  17-03-2018 18:53 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Kredycik, a dlaczego PiS ,, uszczelnia " i sciga polskie firmy od niepłacenia podatków a zagranicznym marketom pozostawia 10 lat wakacji podatkowych dopóki nie zmienią nazwy? Tam są przecież wyprowadzane o wiele grubsze pieniądze z budżetu niż te groszowe 2 miliony? Czemu Mateusz Krzywousty akurat takie jaja złotej kury przeoczył, skąd ta ślepota?

  18-03-2018 06:50 | ~Niuś | *.lan.ekonet.info (213.195.*.*)
Jakże żałosne są te PiS-owskie kundle ujadające głupio,byle głośno.Szukacie tych,którzy kradną?to szukajcie między rządzącymi,którzy przyznawali sobie sami niebotyczne premie;co?nie wiecie o kogo chodzi?Olo.Romek coś tam,coś tam i ci inni,o ile macie trochę rozumu w co wątpię,to nie produkujcie się z Waszymi idiotyzmami.Ja wiem,że ten apel nic nie da,bo nienawiść do innych ludzi jest w Was przeogromna.

  18-03-2018 08:50 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Nagrody dla ministrow PIS za 3 lata pracy, spelnianie obietnic wyborczych, zyski dla panstwa ze spolek skarbu panstwa, miliardy z mafii paliwowej, 500+, PKB 5%, wyniolsy na wszystkich ministrow 1,5 mln. Jakby moja firma zarobila miliard, to z checia bym dal premi 1,5mln... Ale porownajmy to niby zlodziejjstwo wszystkich ministrow PIS... nagrody wyniosly 1,5mln zl. Sam Donalt Tusk wylatal przez zpiec lat 6mln zlotych na trasie Warszawa Gdansk, czyli loty do domu... Zas w Walbrzychu na sama glupia scinake wspinaczkowa rozplynelo sie 2 mln... 2mln zniknely na scianke wspinaczkowa sa ok dla lemingow... Gorzej gdy PIS dal legalne nagrody za prace w wysokosci 1.5mln na wszystkich ministrow. SZOK?" Nie skala? Gdzie mozgi w glowach lemingow?

  18-03-2018 08:55 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Przypomnialo mi sie jak Roman zasypywal ostatanio dlugi miasta...Oczywiscie podoszac podatki do maksywmalnych satwek w miescie, ale dla kogo? DLa wszystkich drobnych przedsiebiorcow, od zegarmistrza, szewca, krawca po antykwariusz.... oszczedzone zostaly ttlko zaganiczne markety... Pamietam tez jak PO pajacowala, gdy dawali odznaczenie portugalczykowi, prezesowi Biedronki.... uwaga jakie odznaczenie PO mu dala? Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP!! Gdy wyszla afera ze za co takie odznaczenie dla prezesa Biedronki? to PO stwierdzila ze rezygnuje z przyznania orderu... 2 tygodnie pozniej, przyznali order w tajemnicy... po cichu... Znow za plecami ludzi... ciekawe za co dostal ten order? Polewa co? Kawalerski Order Zaslugi RP prezesowi Biedronki. Czym dla nich Polska jest co? WSTYD!

  18-03-2018 19:37 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Ponawiam pytanie Polewa w sprawie zagranicznych marketów: Dlaczego PiS od trzech lat nie zrobił z nimi porządku i nie zmusił do płacenia podatków? Nie zwalaj na PO bo nie dam się na to nabrać, choć to takie same dranie jak PIS.

  18-03-2018 23:07 | ~Romek pan Kredycik - Chwilowka |  (47.88.*.*)
Przestan pajacowac

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Hochbergowie na zawodach w Książu Hochbergowie na zawodach w Książu 

Wałbrzych Środa, 13:58
18 lipca 2018

Książęca familia Hochbergów po raz kolejny gościła w rodzinnym Zamku Książ.
Stare dokumenty odnalezione w Głuszycy  

Głuszyca Środa, 15:35
18 lipca 2018

Do niezwykłego odkrycia doszło dzisiaj w Głuszycy. W szafie, znajdującej się w dawnym ewangelickim...
Trwa rozbiórka pawilonów na Zielonym Rynku [FOTO] Trwa rozbiórka pawilonów na Zielonym Rynku   (1)

Wałbrzych Środa, 14:15
18 lipca 2018

Zielony Rynek, miejsce, które kiedyś tętniło życiem, zniknie z mapy Wałbrzycha. Właśnie...
Marcin W. odpowie za zabójstwo konkubiny Marcin W. odpowie za zabójstwo konkubiny 

REGION, Kamienna Góra Środa, 13:16
18 lipca 2018

Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze prowadzi śledztwo przeciwko Marcinowi W., który dokonał...
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030 Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030  (2)

REGION Środa, 13:07
18 lipca 2018

Prezentujemy uwagi Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dotyczące konsultowanego projektu...
Samorząd Województwa krytycznie ocenia zmiany wprowadzone w projekcie "Mieszkanie Plus" Samorząd Województwa krytycznie ocenia zmiany wprowadzone w projekcie "Mieszkanie Plus" 

Kraj/Wałbrzych Środa, 12:50
18 lipca 2018

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ponownie opiniuje projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i...
Strażnicy miejscy prowadzą prelekcje w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Strażnicy miejscy prowadzą prelekcje w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych 

Wałbrzych Środa, 12:18
18 lipca 2018

Wakacje to czas, w którym młodzi wałbrzyszanie mogą w końcu wypocząć po 10 miesiącach nauki. Przez...
Nowe Prawo zamówień publicznych – konsultacje Nowe Prawo zamówień publicznych – konsultacje 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Środa, 11:57
18 lipca 2018

Koncepcja nowego Prawa zamówień publicznych – zapraszamy na konsultacje do Wałbrzycha.
Wałbrzyska strefa z imponującym wynikiem Wałbrzyska strefa z imponującym wynikiem 

Wałbrzych/REGION Środa, 11:52
18 lipca 2018

Blisko 12 milionów złotych wyniósł zysk spółki zarządzającej Wałbrzyską Specjalną Strefą...
Dziś podpisanie umowy w sprawie remontu Palmiarni Dziś podpisanie umowy w sprawie remontu Palmiarni  (3)

Wałbrzych Środa, 09:47
18 lipca 2018

Jak informuje na swoim profilu społecznościowym prezydent Roman Szełemej, dziś ma zostać podpisana...
Jubileuszowe widowisko "Afryka'' 2018 Cyrku Safari w Wałbrzychu Jubileuszowe widowisko "Afryka'' 2018 Cyrku Safari w Wałbrzychu  (5)

Wałbrzych Środa, 08:45
18 lipca 2018

Już w ten piątek oraz w sobotę Cyrk Safari pojawi się w Wałbrzychu.
Zawodniczki AZS PWSZ będą rywalizować na Igrzyskach Studenckich  

Wałbrzych Wtorek, 15:05
17 lipca 2018

15 lipca w miejscowości Coimbra w Portugalii rozpoczęły się Europejskie Igrzyska Studenckie. Udział w...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo