Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Środa, 18 lipca 2018 Godz.: 22:16:43 Imieniny: Erwina, Kamila, Karoliny, Szymona Czytających: 10032 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, REGION, Mieroszów

Będą badania na Górze Jatki

Wtorek, 20 marca 2018, 07:21
red
Miej świadomość
 
Najnowsze ogłoszenia
Sprzedam wózek Quinny
Sprzedam Opla Calibre
Sprzedam Opla Signum
Pilnie kucharz/ pomoc kuchenna
Szafka z umywalką nowa
Procesor Intel Core i5 6600k
Porządki
Bojler pilnie!
Podejmę pracę od zaraz
Orbik
Operator koparki 20zł/godzina
Akwarium + szafka
Studentka/student
Pokojówka oraz pomoc kuchenna
Pokojówka w Niemczech
Monter suchej zabudowy w DE
M 41 lat, średnie podejmie pracę
Podejmę pracę
Pokojowa
Praca remonty od zaraz

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. użyczone Grupa Poszukiwawcza Riese

Eksploratorzy zapowiadają powrót na Górę Jatki w poszukiwaniu podziemnej, nazistowskiej fabryki.

Pierwsze badania nie przyniosły oczekiwanych efektów, ale są przecież relacje świadków…Trzecie (i być może ostatnie) podejście, będzie próbą eksploracji tzw. wejścia nr 1 do domniemanej fabryki.

R E K L A M A

O Górze Jatki w Mieroszowie, której wnętrze kryć może poniemiecką, nazistowską fabrykę i o ponownych jej poszukiwaniach opowiada Piotr Kałuża z Grupy Poszukiwawczej Riese.

GM: Wojenna historia Góry Jatki – czy góra takową posiada?

PK: Tak. Oczywiście. Jednak informacje są dość szczątkowe. Przekazy od świadków wskazują bowiem, że więźniowie obozu pracy przymusowej AL Friedland (filia obozu koncentracyjnego Gross Rosen, która znajdowała się w Mieroszowie w latach 1944-1945), oprócz pracy w mieroszowskiej fabryce VDM (Vereinigte Deutsche Metallwerke) przy produkcji śmigieł samolotowych, pracowali również w pobliżu góry Jatki. Nie było jednak wiadomo co tam dokładnie wykonywali.

GM: Co zostało ukryte w głębi góry – prawda a spekulacje

PK: W przypadku większości niezbadanych obiektów III Rzeszy z czasem powstało wiele niesprawdzonych opowieści i legend, które trzeba weryfikować w terenie. W przypadku obiektów podziemnych dotyczy to najczęściej domniemanych wejść do kompleksów. My mamy nadzieję, że jeśli Góra Jatki coś kryje to będzie to pozostałość podziemnej fabryki. Mamy relację 3 świadków, którzy jednoznacznie określają obiekt wewnątrz góry jako obiekt w którym odbywała się produkcja na cele wojskowe. Jeden ze świadków, który twierdzi iż pracował wewnątrz Góry Jatki Pan Jerzy Kliger wprost podaje nam informację o fabryce produkującej części do V2. Jeżeli by się to potwierdziło to było by to spektakularne odkrycie.

GM: Pierwsze badania Grupy Poszukiwawczej Riese związane z Górą Jatki i ich efekty?

PK: Nasze badania rozpoczęliśmy zawiązaniem współpracy z Burmistrzem Mieroszowa i wspólnych uzgodnień dotyczących przyszłych prac. Następnie odbyło się kilka wizji lokalnych w terenie oraz zostały zebrane informacje od świadków. Jednym z najważniejszych był Pan Jerzy Kliger, który dokładnie wskazał miejsce, gdzie codziennie wchodził do sztolni wydrążonej w górze Jatki. Pan Jerzy był więźniem obóz AL Friedland i w czasie wizji lokalnej bardzo dokładnie nam opisał rozmieszczenie baraków i innych budynków. Jeżeli chodzi o sam obiekt podziemny to twierdzi on, że w bocznym pomieszczeniu odchodzącym od sztolni głównej (takich pomieszczeń w kompleksie było ponoć wiele), wykonywał z aluminium część do rakiety V2. Ostatni raz przy swoim stanowisku pracy w górze Jatki był 5 maja 1945 roku. Pan Kliger twierdzi, że 6 lub 7 maja w obozie słychać było wybuchy, które świadczyłyby, iż Niemcy zasypywali i maskowali wejścia do sztolni. A musimy pamiętać, że 9 maja 1945 r. do Mieroszowa wkroczyli żołnierze radzieccy. Nasze badania zostały podzielone na kilka etapów. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń (których naprawdę trzeba sporo uzyskać) najpierw wykonane zostały badania bezinwazyjne m.in. metodą VLS a następnie zweryfikowane zostały dwa hipotetyczne wejścia za pomocą ciężkiego sprzętu. Jak się okazało wejść w tych miejscach nie było.

GM: Już wiemy, że Grupa Poszukiwawcza Riese wraca na Górę Jatki – czego szukacie i co może oznaczać Wasz powrót w to miejsce? Jakie badania zostaną przeprowadzone? Kiedy się rozpoczną?

PK: Naszym priorytetem jest potwierdzenie istnienia podziemnej fabryki w Górze Jatki i ewentualna jej eksploracja. Naszym trzecim (być może ostatnim) podejściem będzie próba eksploracji tzw. wejścia nr. 1 do domniemanej fabryki. Sprawdzimy i zweryfikujemy następną tajemnicę Dolnego Śląska. Oczywiście bardzo byśmy chcieli by nasza akcja zakończyła się sukcesem i by Mieroszów mógł się pochwalić światu swoimi podziemnymi tajemnicami jak Głuszyca i Walim. Ale wszystko przed nami i trzeba być ostrożny w oczekiwaniach. Ze swojej 20-letniej praktyki wiem, że nawet 100 % akcje kończyły się fiaskiem. Czas pokaże.

GM: Czy to co kryje wnętrze Góry Jatki (odkrycie jej tajemnicy) może równać się z legendą Złotego Pociągu?

PK: Nie porównujemy tego do sprawy Złotego Pociągu. Właśnie tego chcielibyśmy uniknąć. Złoty Pociąg jak na razie okazał się wspaniałą ale tylko legendą a my chcielibyśmy dotrzeć do czegoś namacalnego. Dlatego staramy nie robić szumu medialnego wokół tej sprawy. Wiemy, że tylko akcje poszukiwawcze w terenie dadzą jednoznaczną odpowiedź na zagadki przeszłości. Jednocześnie chciałbym zaapelować do osób, które może mają jakieś informacje na temat w/w kompleksu lub chciałby by jakoś pomóc w poszukiwaniach by skontaktowały się z nami. Każda pomoc się przyda.

Jak zapowiada Piotr Kałuża, eksploratorzy mają już wszystkie niezbędne pozwolenia. Teraz czekają tylko na odpowiednie warunki pogodowe i jak szacują na Górze Jatki pojawią się na przestrzeni 3 – 4 najbliższych miesięcy.

Źródło: UM Mieroszów
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  20-03-2018 08:50 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Nie nazistowskiej tylko ,,niemieckiej nazistowskiej" albo ,,niemieckiej hitlerowskiej". Bo taka wycieczka niedouczonych durni np.z USA zrozumie jak w banku że podziemna filia obozu zagłady była polską filią.Historycy, nawet domorośli nie powinni popełniać takich błędów przez skracania bo potem wyjdzie nam wszystkim to bokiem. Tak samo III Rzesza musi być nazywana ,,Niemiecką III Rzeszą" bo taka jest prawidłowa historyczna nazwa.

  20-03-2018 13:26 | ~oko | *.static.chello.pl (84.10.*.*)
Hitlerowcy domniemaną fabrykę wysadzili aby ślady zatrzeć.Ciekawe jak udało się temu panu Jerzemu umknąć Nazistom,a o Armii Sojuszniczej nie wspomnę.Pozostawiam do oceny.

  20-03-2018 18:03 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
W tym przypadku napisano po cwaniacku. Jak obozy, to niemieckie. Jak fabryki, to nazistowskie, bo gdyby były niemieckie, to a nuż upomną się o nie sami Niemcy. No bo ich.

  20-03-2018 22:48 | ~Antyniemiec | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Dokładnie tak trzeba pisać - Niemieckie obozy i zawsze Niemcy a nie nazisci bo takiego narodu nie ma, Hitler mówił o wielkich Niemcach które stworzy, o Rzeszy Niemieckiej - nie nazistowskiej czy hitlerowskiej. A pan który przeżył obóz oby przeżył „cudem” bo wielu co przeżyło to okazało się ze dlatego ze donosili na kolegów i współpracowali z niemieckimi oprawcami niestety

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Hochbergowie na zawodach w Książu Hochbergowie na zawodach w Książu 

Wałbrzych Środa, 13:58
18 lipca 2018

Książęca familia Hochbergów po raz kolejny gościła w rodzinnym Zamku Książ.
Stare dokumenty odnalezione w Głuszycy  

Głuszyca Środa, 15:35
18 lipca 2018

Do niezwykłego odkrycia doszło dzisiaj w Głuszycy. W szafie, znajdującej się w dawnym ewangelickim...
Trwa rozbiórka pawilonów na Zielonym Rynku [FOTO] Trwa rozbiórka pawilonów na Zielonym Rynku   (1)

Wałbrzych Środa, 14:15
18 lipca 2018

Zielony Rynek, miejsce, które kiedyś tętniło życiem, zniknie z mapy Wałbrzycha. Właśnie...
Marcin W. odpowie za zabójstwo konkubiny Marcin W. odpowie za zabójstwo konkubiny 

REGION, Kamienna Góra Środa, 13:16
18 lipca 2018

Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze prowadzi śledztwo przeciwko Marcinowi W., który dokonał...
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030 Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych ocenia Strategię Rozwoju Sudety 2030  (2)

REGION Środa, 13:07
18 lipca 2018

Prezentujemy uwagi Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dotyczące konsultowanego projektu...
Samorząd Województwa krytycznie ocenia zmiany wprowadzone w projekcie "Mieszkanie Plus" Samorząd Województwa krytycznie ocenia zmiany wprowadzone w projekcie "Mieszkanie Plus" 

Kraj/Wałbrzych Środa, 12:50
18 lipca 2018

Samorząd Województwa Dolnośląskiego ponownie opiniuje projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i...
Strażnicy miejscy prowadzą prelekcje w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Strażnicy miejscy prowadzą prelekcje w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych 

Wałbrzych Środa, 12:18
18 lipca 2018

Wakacje to czas, w którym młodzi wałbrzyszanie mogą w końcu wypocząć po 10 miesiącach nauki. Przez...
Nowe Prawo zamówień publicznych – konsultacje Nowe Prawo zamówień publicznych – konsultacje 

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Środa, 11:57
18 lipca 2018

Koncepcja nowego Prawa zamówień publicznych – zapraszamy na konsultacje do Wałbrzycha.
Wałbrzyska strefa z imponującym wynikiem Wałbrzyska strefa z imponującym wynikiem 

Wałbrzych/REGION Środa, 11:52
18 lipca 2018

Blisko 12 milionów złotych wyniósł zysk spółki zarządzającej Wałbrzyską Specjalną Strefą...
Dziś podpisanie umowy w sprawie remontu Palmiarni Dziś podpisanie umowy w sprawie remontu Palmiarni  (3)

Wałbrzych Środa, 09:47
18 lipca 2018

Jak informuje na swoim profilu społecznościowym prezydent Roman Szełemej, dziś ma zostać podpisana...
Jubileuszowe widowisko "Afryka'' 2018 Cyrku Safari w Wałbrzychu Jubileuszowe widowisko "Afryka'' 2018 Cyrku Safari w Wałbrzychu  (5)

Wałbrzych Środa, 08:45
18 lipca 2018

Już w ten piątek oraz w sobotę Cyrk Safari pojawi się w Wałbrzychu.
Zawodniczki AZS PWSZ będą rywalizować na Igrzyskach Studenckich  

Wałbrzych Wtorek, 15:05
17 lipca 2018

15 lipca w miejscowości Coimbra w Portugalii rozpoczęły się Europejskie Igrzyska Studenckie. Udział w...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo