Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5564
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "EkoDopłaty" w ramach programu "Czyste Powietrze"

Środa, 12 września 2018, 8:38
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: "EkoDopłaty" w ramach programu "Czyste Powietrze"
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych dofinansowaniem przeznaczonym na wymianę pieców i na gruntowną termomodernizację domów jednorodzinnych.

Spotkania informacyjne dotyczące "ekoDopłat" odbywają się na całym terenie naszego województwa. Podczas wczorajszego spotkania w Starej Kopalni pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przedstawili założenia programu "Czyste Powietrze", wyjaśnili kto może się ubiegać o dofinansowanie i jak poprawnie wypełniać i składać wnioski. Program "Czyste Powietrze" ma na celu zmniejszenie lub eliminację emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, poprzez wymianę starych pieców i kotłów na paliwo stałe i termomodernizację budynków.

- To kolejne z cyklu spotkań na temat programu "Czyste Powietrze". Tym razem spotkanie w Wałbrzychu. Na tym spotkaniu chcemy zaprezentować założenia rządowego programu "Czyste Powietrze", jego warunki, a także pokazać mieszkańcom jak prawidłowo aplikować o środki. A są to środki dość pokaźne, ponieważ indywidualnie można otrzymać dotację do około 50 000 złotych. Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i tak zwanych "bliźniaków". Przewiduje dotacje oraz pożyczki na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła, czyli kompleksowej wymiany zarówno pieca czy kotła jak i docieplenie budynku, co w efekcie da mniejsze rachunki za ogrzewanie i czystsze powietrze. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wychodząc naprzeciw osobom, które nie są posiadaczami domków, a na przykład mieszkają w budownictwie wielorodzinnym, w kamienicach, przygotował osobny program, który niebawem będzie wdrażany - powiedział Bogumił Gwoździk pełnomocnik zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Maksymalne koszty kwalifikowane, od których liczona jest wysokość dotacji to 53 000 złotych, a minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia to 7 000 złotych. Wartość dofinansowania uzależniona będzie od dochodów wnioskodawcó i wynosić będzie od 30 do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie można uzyskać na wymianę starych źródeł ciepła, docieplenie budynku, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, montaż lub modernizację instalacji CO, instalację odnawialnych źródeł energii - kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej, oraz na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Program realizowany będzie w latach 2018-2029.

- Jesteśmy w Starej Kopalni w Wałbrzychu na konferencji regionalnej, związanej z promocją programu "Czyste Powietrze". Cieszę się bardzo, że na zaproszenie prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu. To promocja wielkiego rządowego programu pana Mateusza Morawieckiego. Rząd przeznacza w ciągu 10 lat 103 miliardy złotych na wymianę źródeł ogrzewania - starych pieców na nowoczesne piece ale także to kwestia związana z finansowaniem ekologicznych źródeł ciepła takich jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, termomodernizacja, docieplenie budynków po to, żebyśmy żyli w przyjaznym środowisku, żebyśmy zużywali mniej energii w naszych domach, w naszych mieszkaniach, w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, przedszkola czy żłobki i żeby w tych budynkach oświatowych był lepszy klimat, lepsze powietrze z rekuperacją, z wymianą powietrza, z odzyskiem ciepła, żeby dzieci mogły przebywać w pomieszczeniach, gdzie nie ma zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla. Trzeba przypomnieć, że do tej pory nigdy w historii polski rząd nie przeznaczył tak dużych środków na termomodernizację, na eliminację smogu, bo to zjawisko jest niesłychanie szkodliwe. Rocznie około 45 000 osób w całej Polsce umiera w związku z chorobami wywoływanymi przez smog. Głównie są to choroby serca. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, w którym nakazał Polsce podjęcie pilnych działań związanych z eliminacją smogu i dbałością o środowisko. Zaznaczył, że w latach 2008-2015 polski rząd nie zrobił praktycznie nic w tym zakresie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej upomniał Polskę. Obecny rząd pana premiera Morawieckiego wdraża duże programy związane z ochroną środowiska, w tym program "Czyste Powietrze" i "Ciepły Dom". To są programy, które podniosą jakość życia polskich rodzin, polskiego społeczeństwa, polskich dzieci. Trzeba też prowadzić dużą edukację ekologiczną. Świadomość, żeby nie spalać w piecach plastiku, odpadów, śmieci, jest niezwykle istotna. I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga: myślę, że przeciętny mieszkaniec Wałbrzycha i okolic powinien mieć bezpośredni dostęp do tej informacji i być wspierany przez lokalne samorządy. Widziałbym to w ten sposób: urzędy miast, w tym Urząd Miasta Wałbrzycha powoła pełnomocnika albo stworzy komórkę administracyjną, która będzie pomagać przeciętnym mieszkańcom, których świadomość w tym zakresie nie jest najwyższa, aby wszyscy mogli skorzystać z dostępu do tych środków, bo pieniądze są ogromne - jeszcze raz powiem 103 miliardy złotych w ciągu 10 lat. Nie ma ograniczeń co do naboru wniosków. Każdy może w trybie ciągłym złożyć wniosek o dofinansowanie. Jest wielka rola samorządu, aby przekazać tą wiedzę mieszkańcom i pomoc w przygotowaniu i składaniu wniosków. Jak największa liczba mieszkańców powinna skorzystać z tego dobrodziejstwa i wykorzystać środki, które są w zasięgu ręki - powiedział Ireneusz Zyska - Poseł na Sejm RP.

Wnioski należy składać we właściwym terytorialnie Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie można uzyskać wszelkie informacje i pomoc podczas składania wniosku. Dla wnioskodawców z województwa dolnośląskiego jest to WFOŚiGW we Wrocławiu: www.wfosigw.wroclaw.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
20%
Smuci
2
40%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group