Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5311
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Zagórze Śl.: Prace archeologiczne na Zamku Grodno

Środa, 12 września 2018, 15:23
Aktualizacja: 15:33
Autor: Robert Bajek
REGION, Zagórze Śl.: Prace archeologiczne na Zamku Grodno
Fot. Robert Bajek
Stare monety, fragmenty naczyń, kości zwierząt, ozdoby – to elementy odnalezione podczas prowadzonych w tym tygodniu na Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim prac archeologicznych.

O celu prowadzonych prac, ich zakresie i znaleziskach mówił dr Paweł Konczewski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, reprezentujący jednocześnie kwartalnik "Archeologia Żywa":

- Jesteśmy na międzymurzu Zamku Grodno. Tutaj znajduje się duży nasyp, który w zasadzie wygląda troszeczkę jak tort - to znaczy widać wyraźne warstwy ziemi odkładające się wraz z historią tego zamku. Kolejne przebudowy, tragedie, pożary, wojny które się tu toczyły od XIV czy nawet XIII wieku po wiek XX spowodowały, że w ziemi, którą wykopujemy jest cała masa przedmiotów związanych z historią tego zamku. To jest źródło informacji o przeszłości tego miejsca. Najczęściej informacji o życiu codziennym. Szczątki zwierząt które tu znajdujemy mówią nam o tym czym się żywiono w przeszłości. Fragmenty naczyń ceramicznych opowiadają o tym w jaki sposób gotowano w przeszłości, jak wyglądała zastawa stołowa. Monety które znajdujemy w tych warstwach ziemi opowiadają nam o tym w którą stronę szedł import przedmiotów w przeszłości. Podstawowe pytanie związane z historią tego zamku dotyczy tego, kiedy zamek powstał. Są dwie teorie: jedna mówi, że pod koniec XIII wieku, a druga że pod koniec XII wieku. Chcielibyśmy w oparciu o analizę przedmiotów, które tu wykopujemy, rozstrzygnąć tą kwestię. Przy okazji mamy tu grupę wolontariuszy - 15 osób z uczelni wrocławskich. głównie z Uniwersytetu Przyrodniczego i uczymy ich archeologii, odbywają tutaj praktyki terenowe, uczymy ich w jaki sposób można badać przeszłość w oparciu o artefakty i zabytki archeologiczne. Mamy tu dwa główne cele: naukowy i edukacyjny.

Twoja reakcja na artykuł?

6
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group