Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Poniedziałek, 22 października 2018 Godz.: 15:55:38 Imieniny: Korduli, Filipa, Halki, Salomei Czytających: 18607 , Zalogowanych: 1 . Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Dziś kolejna premiera wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego

Czwartek, 4 października 2018, 11:18
red
Miej świadomość
Mózg na wypasie – Albert Einstein 

Polska Sobota, 01:02
20 października 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Świnki morskie
Blue Mountai Resort- Pralnia
4-pokojowe, centrum, 117m2
Narożnik 160/220
Dom przy parku
Jesienno zimowe rzeczy
M2 JG po remoncie, sprzedam
Ddatkowa dla przedsiębiorcy
Ciepła, nowa kołdra 140/200
Dom w Kopańcu
Bliźniak stan deweloperski
Drewno opałowe 100zł/metr
Nike 35,5
Szef Kuchni - Karpacz
Tapi-Clean pranie Karcher
Niedziele
Kanapy 3,2 plus 1
Wersalka
Monter meblowy-Pomocnik
Narty+Buty+Kask

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. użyczone

Trzeci spektakl „Szaniawskiego”, który powstaje w ramach KONKURSU im. JANA DORMANA.

Premiera: 4 października 2018, godz. 18.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Wałbrzychu (ul. Limanowskiego 12).

R E K L A M A

Reżyseria: Klaudia Hartung-Wójciak
Tekst: Klaudia Hartung-Wójciak wraz z zespołem aktorskim na podstawie improwizacji i z inspiracji książką DZIKUS Davida Almonda i Dave’a McKeana
Działania pedagogiczne i współpraca dramaturgiczna: Dorota Kowalkowska
Kostiumy i scenografia: Hanka Podraza
Muzyka: Piotr Peszat
Przygotowanie wokalne: Anna Mansfeld
Współpraca i konsultacje pedagogiczno-psychologiczne: Małgorzata Simm, Maciej Jonek
Obsada: Dorota Furmaniuk, Karolina Krawiec, Joanna Łaganowska, Mateusz Flis, Ryszard Węgrzyn oraz Chór Seniorów w składzie: Joanna Luklińska, Dorota Witkowska, Ryszard Godlewski, Zbigniew Sowiński, Barbara Stefanowicz, Stanisław Sudak
Warsztat choreograficzny seniorów: Dorota Furmaniuk, Mateusz Flis

DZIKI to muzyczne horror story dla dzieci i młodzieży, oparte na improwizacjach aktorskich i SYMFONII WIOSENNEJ Benjamina Brittena. Jest to opowieść performatywna o 12-letnim Benjaminie, którego ojciec (zjedzony przez raka, rekiny czy inne niebezpieczne zwierzęta) umiera. W obliczu straty chłopiec zaczyna pisać opowiadanie, ale nie o księżniczkach, czarodziejkach z księżyca lub planetach, gdzie wszyscy żyją długo i szczęśliwie, ale o Dzikusie, który wyłazi nocą, by żywić się upolowanymi resztkami i insektami, burząc spokój miasteczka.
Historia Benjamina stanowi radykalne odrzucenie strategii radzenia sobie z traumą, które podsuwa i sugeruje świat dorosłych. Dziki jest dla chłopca spotkaniem z samym sobą – dotychczas odrzuconym i niechcianym. Jest okaleczoną mową o utracie codziennego języka, o niemożności stworzenia komunikatu pożądanego i społecznie akceptowalnego. „Dziki” to strategia przełamania kryzysu i nieobliczalna wyobraźnia.

Po każdym spektaklu (w jego przestrzeni) odbędzie się warsztat pedagogiczno-teatralny.
Spektakl skierowany jest do widzów w wieku 11-15 lat.
DZIKI zostanie zaprezentowany 22 razy w szkołach w Wałbrzychu i regionie.

Czas trwania spektaklu: 55 min.
Czas trwania warsztatu: 50 min.

KONCEPCJA EDUKACYJNA

Spektaklowi towarzyszą działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, a także do pedagogów i psychologów szkolnych, opracowane przez pedagoga teatru Dorotę Kowalkowską, ze wsparciem konsultujących projekt psychologów: Małgorzaty Simm i Macieja Jonka.

DLA DZIECI/ MŁODZIEŻY

Po każdym spektaklu odbędzie się WARSZTAT PEDAGOGICZNO-TEATRALNY, prowadzony przez pedagoga teatru i aktorów. Warsztat wprowadzi młodych widzów w język DZIKIEGO i zachęci do poznania jego świata. Każdy z widzów zostanie zaproszony do swojej próby skomunikowania się z DZIKIM i sięgnięcia w tym celu do własnej wyobraźni. Warsztat pozwoli nazwać sytuację, w której znalazł się bohater opowieści i zachęci do empatycznego kontaktu z jego „nieoswojonymi” emocjami.

Każdy widz otrzyma INTERATYWNĄ KSIĄŻKĘ RYSUNKOWĄ przygotowaną przez rysownika Wojciecha Stefańca. Album stanowić będzie osobistą własność każdego dziecka, które będzie mogło zapisać w graficznej historii DZIKIEGO własne słowa, myśli i obrazy –opowiedzieć SWOJEGO DZIKIEGO.

Spektaklowi towarzyszyć będzie także internetowa APLIKACJA DZIKI UPLOAD, na której widzowie będą mogli umieść swoje ślady po spektaklu i stworzyć archiwum wrażeń, reakcji i emocji związanych ze spektaklem. Aplikacja zostanie przygotowana przez nastoletnich programistów i grafików z Wałbrzycha, którzy przygotują ją dla swoich rówieśników i młodszych odbiorców. Jej koncepcją opiekuje się Maciej Jonek z B10 CityLab.

DLA PEDAGOGÓW, PSYCHOLOGÓW SZKOLNYCH

W ramach projektu powstanie WAŁBRZYSKA PLATFORMA PSYCHOLOGÓW i PEDAGOGÓW SZKOLNYCH, którą 4 października zainauguruje spotkanie eksperckie z psychologiem RYSZARDEM IZDEBSKIM, zatytułowane: JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O UTRACIE. Ryszard Izdebski poprowadzi także warsztaty dla psychologów i pedagogów, które odbędą się 5 października. Platforma będzie rozwijana w trakcie eksploatacji spektaklu i później. Pokierują nią Małgorzata Simm i Maciej Jonek. Oni także przygotują dla nauczycieli karty pracy do spektaklu DZIKI, do wykorzystania w ramach zajęć lekcyjnych.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Współfinansowanie ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

KONKURS IM. JANA DORMANA

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl
Następna wiadomość Kultura 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  04-10-2018 12:16 | ~Polewa z matolka | *.res.rr.com (76.169.*.*)
Czyli zalozenia konkursu sa takie, by lewctwo i gender z teatrow wchodzil do szkol.... Pod przykrywka wspieranai szkol... Rodzice uwazajcie na lewackie rpojekty, ktore tylnymi drzwiami wchodza do szkol. Jak szkoly chca isc z dziecmi do teatrow to robia wycieczki...

  04-10-2018 14:12 | ~Tobi | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Oczywiście pod maską pedagogiki i sztuki teatr popularyzuje wśród młodzieży małoletniego dewiacje i zachowania aspołeczne. Apel do rodziców i dyrektorów aby sami wpierw na ten szajs popatrzyli a potem slali tam dzieci. Agendy eurokomuny rozwalajace Europe Środkowa - no pasaran!

  04-10-2018 23:06 | ~Realista | *.dynamic.chello.pl (89.64.*.*)
Mądre komentarze! Rodzice, bądźcie czujni!!!

  05-10-2018 08:29 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
Jeżeli klasa idzie do teatru na Golgotę, to znaczy że Zalewska pozwala

  05-10-2018 09:05 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Zalewska nie ma tu nic do gadania, bo gdyby miała to nie zezwoliła by na budowę młodych dewiantów przez pokazy takiego błota teatralnego jak powyżej. To w Polsce nie przejdzie, bo im więcej zachodnich zboczeń się promuje tym bardziej ludzie idą w obronie w zaściankowość i identaryzm. Chociażby po to, aby zrobić na złość lewactwu.Teatr powinien mieć odebrane dotacie i subwencje aby więcej nie szkodził, bo nic nie wnoszą do życia kulturalnego.

  05-10-2018 10:11 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
Jeśli więc nie ma nic do gadania, to won ze stołka.

  05-10-2018 10:57 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (5.173.*.*)
Pisz w tej sprawie do Zalewskiej a nie do mnie, gamoniu. Ja nie jestem jej fanem, bo zezwala ona na formatowanie zboczeńców w szkołach jak widać.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Znamy potwierdzone przez PKW wyniki wyborów w Wałbrzychu – znamy nazwiska nowych radnych Znamy potwierdzone przez PKW wyniki wyborów w Wałbrzychu – znamy nazwiska nowych radnych 

Wałbrzych Poniedziałek, 15:32
22 października 2018

Prezentujemy oficjalne i zatwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą rezultaty wyborów na prezydenta...
Wałbrzyscy policjanci zatrzymali 37–latka za próbę korupcji wyborczej Wałbrzyscy policjanci zatrzymali 37–latka za próbę korupcji wyborczej 

REGION, Szczawno-Zdrój Poniedziałek, 14:23
22 października 2018

37–latek trafił wczoraj po południu w ręce policjantów wałbrzyskiej komendy. Mężczyzna odpowie za...
Marek Fedoruk kontra Arkadiusz Czocher w drugiej turze w Szczawnie–Zdroju Marek Fedoruk kontra Arkadiusz Czocher w drugiej turze w Szczawnie–Zdroju  (1)

REGION, Szczawno-Zdrój Poniedziałek, 13:23
22 października 2018

Niezwykle interesujący przebieg miały wybory na burmistrza w uzdrowiskowej gminie Szczawno–Zdrój.
Roman Głód triumfuje w Głuszycy Roman Głód triumfuje w Głuszycy 

REGION, Głuszyca Poniedziałek, 10:00
22 października 2018

W starciu o fotel burmistrza Głuszycy dotychczasowy szef samorządu Roman Głód zdecydowanie pokonał...
Andrzej Lipiński wygrał w pierwszej turze w gminie Mieroszów – potrzebna będzie dogrywka Andrzej Lipiński wygrał w pierwszej turze w gminie Mieroszów – potrzebna będzie dogrywka  (1)

REGION, Mieroszów Poniedziałek, 09:54
22 października 2018

Nowego burmistrza będzie miała gmina Mieroszów. Marcina Raczyńskiego zastąpi Andrzej Lipiński lub...
Adam Hausman pewnie wygrywa w Walimiu Adam Hausman pewnie wygrywa w Walimiu  (3)

REGION, Walim Poniedziałek, 10:56
22 października 2018

Blisko 78 procent głosujących w gminie Walim poparło kandydaturę Adama Hausmana na wójta gminy.
Leszek Orpel kolejną kadencję burmistrzem Jedliny–Zdroju Leszek Orpel kolejną kadencję burmistrzem Jedliny–Zdroju  (3)

REGION, Jedlina-Zdrój Poniedziałek, 10:49
22 października 2018

Leszek Orpel już w pierwszej turze zagwarantował sobie zwycięstwo w wyścigu o fotel burmistrza...
W Starych Bogaczowicach nadal Mirosław Lech będzie piastował stanowisko wójta W Starych Bogaczowicach nadal Mirosław Lech będzie piastował stanowisko wójta  (1)

REGION, Stare Bogaczowice Poniedziałek, 10:33
22 października 2018

Nie będzie drugiej tury w gminie Stare Bogaczowice. Mirosław Lech uzyskał 56,44 procent głosów, a to...
Adam Górecki ponownie wójtem w Czarnym Borze Adam Górecki ponownie wójtem w Czarnym Borze  (13)

REGION, Czarny Bór Poniedziałek, 10:21
22 października 2018

Adam Górecki po raz trzeci został wybrany na wójta w gminie Czarny Bór.
Nieprawidłowości w oznakowaniu dróg Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego możesz zgłosić policjantom ruchu drogowego Nieprawidłowości w oznakowaniu dróg Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego możesz zgłosić policjantom ruchu drogowego  (2)

Wałbrzych/powiat wałbrzyski Poniedziałek, 08:44
22 października 2018

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przez najbliższy miesiąc...
KWW Romana Szełemeja może świętować – aktualizacja – godzina 10.00  (78)

Wałbrzych Poniedziałek, 01:27
22 października 2018

W wałbrzyskim Klubie A'Propos odbyło się spotkanie Komitetu Wyborczego Wyborców Romana Szełemeja.
Inauguracja w WSZiP [FOTO] Inauguracja w WSZiP   (1)

Wałbrzych Niedziela, 21:50
21 października 2018

Rok Akademicki 2018/2019 w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu został...
Zobacz więcej artykułów
 
 
Kalendarz wydarzeń
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

We wtorek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo