Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 9402
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Archeolodzy na Rogowcu

Poniedziałek, 19 lipca 2010, 12:31
Aktualizacja: 12:32
Autor: red
REGION, Głuszyca: Archeolodzy na Rogowcu
Archeolodzy mają ręce pełne roboty
Fot. użyczone
Fragmenty ceramiki i paciorek różańca z okresu średniowiecza, guzik z XIX wieku oraz kości zwierząt zostały odkryte podczas trwających od początku lipca prac wykopaliskowych na Rogowcu, najwyżej położonym zamku w Polsce. Wykopaliska prowadzone są nie po raz pierwszy, ale jak zwykle posłużą do odtworzenia historii zamku.

Prace archeologiczne na Rogowcu koło Grzmiącej w gminie Głuszyca pod kierunkiem dra Artura Boguszewicza prowadzone są przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. I to po raz kolejny, bo na badania z tej placówki naukowej zaczęto tu przyjeżdżać cyklicznie od 1988 do 1992 roku.

Po kilkuletniej przerwie badania wznowiono w 2005 roku i niemal co roku studenci, w ramach wolontariatu, przez blisko miesiąc kopią, przerzucają dziesiątki kilogramów ziemi po to, aby trafić na pozostałe tu elementy broni, odzieży, naczyń czy wyposażenia wojskowego. Dzięki prowadzonym badaniom udało się ustalić m.in. sposób zdobycia twierdzy w XV wieku przez wojska Macieja Korwina.
- Zamek został rozstrzelany z armat z sąsiedniej góry, z Jeleńca, gdzie ulokowała się artyleria. Strzelano z dział kalibru 330 mm kulami wykonanymi z granitu strzegomskiego – wyjaśnia dr Artur Bouszewicz i dodaje, że załoga broniąca zamku do strzelania używała kul m.in. wykonanych z odkutych detali architektonicznych zamku. – Podczas prowadzonych kilka lat temu badań znaleźliśmy również elementy broni palnej i uzbrojenia ze wspomnianego okresu – podsumowuje dr Boguszewicz.

Badacze zamieszkali w Gimnazjum Publicznym w Głuszycy i codziennie dojeżdżają do Grzmiącej, skąd po półgodzinnym marszu wchodzą na szczyt Rogowca, by tam przez blisko sześć godzin dziennie prowadzić prace wykopaliskowe.

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group