Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4569
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Głuszyca: Obsługa komputera i prawo jazdy dla mieszkańców Głuszycy

Czwartek, 12 maja 2011, 17:04
Aktualizacja: 17:05
Autor: red
REGION, Głuszyca: Obsługa komputera i prawo jazdy dla mieszkańców Głuszycy
Fot. Paweł Adamski
Znajomość obsługi komputera i posiadanie prawa jazdy kategorii B – te wymagania znajdują się praktycznie w każdym ogłoszeniu o poszukiwanych pracownikach. Szansą na zdobycie tych umiejętności był projekt zrealizowany przez Fundację Wałbrzych 2000 w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Głuszycy zatytułowany „Mobilni społecznie mieszkańcy gminy Głuszyca”.

Środki na jego realizację Fundacja pozyskała w drodze konkursu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji. Projekt był współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz krajowego wkładu publicznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Do udziału w projekcie, który był realizowany od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r., na 20 miejsc zgłosiło się 43 chętnych w wieku od 19 do 57 lat. Przeważały panie – 28, co potwierdza tezę, że kobiety częściej niż mężczyźni poszukują możliwości podwyższenia swoich kwalifikacji, a jednocześnie ich sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie trudniejsza.
– Przystępując do rekrutacji nie mieliśmy łatwego zadania – opowiada Henryk Ziomek, koordynator projektu. – Trzeba było zadecydować, czy udział w projekcie bardziej pomoże w życiu młodej mamie, czy pani w sile wieku, która samotnie wychowuje trójkę-czwórkę dzieci, w tym często niepełnosprawne. Czy przyznać miejsce wkraczającemu w dorosłe życie chłopakowi po podstawówce i bez zawodu, czy raczej osobom po pięćdziesiątce, których pracodawcy nie chcą zatrudniać ze względu na wiek. Komisja Rekrutacyjna kilkukrotnie rozpatrywała każdą ankietę.

Kandydaci do udziału w projekcie uzasadniali: po urodzeniu dziecka chciałabym wrócić do aktywności zawodowej, mam niepełnosprawnego męża i chore dziecko, więc prawo jazdy jest mi niezbędne do codziennej egzystencji lub: projekt pozwoli mi zdobyć nowe kwalifikacje, co jest związane z pozyskaniem pracy zarobkowej, co umożliwi egzystencję mojej rodziny, czy wreszcie: jestem matką trójki dzieci i chciałabym zapewnić im odpowiedni byt otwierając własną działalność, a uczestnictwo w projekcie pozwoliłoby mi ten cel osiągnąć. Ostatecznie Komisja Rekrutacyjna zakwalifikowała do udziału w projekcie 11 pań i 9 panów.

Uczestnicy projektu ukończyli kurs komputerowy, wzięli udział w warsztatach psychologiczno-doradczych, podczas których uczyli się komunikacji interpersonalnej (panowie) i asertywności (panie), a po szkoleniu teoretycznym i praktycznej nauce jazdy samochodem przystąpili do egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. B. Pomimo dużej różnicy wieku – najmłodszy uczestnik projektu miał 20 lat, a najstarsza uczestniczka – 57 lat, grupa mieszkańców gminy Głuszyca znakomicie się dogadywała i pracowała zespołowo, wzajemnie sobie pomagając. Udział we wszystkich kursach i warsztatach, materiały szkoleniowe, posiłki i transport na zajęcia, a także egzamin państwowy na prawo jazdy kat. B, były dla uczestników bezpłatne.

O tym, że projekt był potrzebny najlepiej świadczą opinie jego uczestników:
- Kurs dodał mi pewności siebie i wiary na zdobycie lepszej pracy – mówi Małgorzata Pawłowska, a Bogusław Micał dodaje: - Udział w projekcie wzbogacił moją osobowość i pewność siebie. Daje mi możliwość założenia własnej firmy.
I choć zwiększenie szans na zdobycie pracy było ważne dla wszystkich, to jednak uczestnicy dostrzegli także inne korzyści:
- Przydatne jest posiadanie prawa jazdy, ogólnej wiedzy na temat komputera i jego wykorzystania. Kurs pierwszej pomocy przyda się nie tylko na drodze jako kierowcy, ale również w codziennym życiu - przekonuje Marta Kowalska.

- To już trzeci rok naszej bliskiej współpracy z gminą Głuszyca – podsumowuje Agnieszka Chlipała wiceprezes zarządu Fundacji Wałbrzych 2000. – Trzeci projekt, który zrealizowaliśmy dla mieszkańców tej gminy. Ale to nie koniec: wiedząc, jak trudno osobom nieposiadającym stałych źródeł utrzymania sfinansować kursy podnoszące kwalifikacje, wspólnie z władzami samorządowymi Głuszycy przygotowaliśmy kolejny projekt, na który udało się pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej. Jeśli wszystko sprawnie pójdzie zaczniemy go realizować już tego lata.

Szczegółowe informacje na temat projektu „Mobilni społecznie mieszkańcy gminy Głuszyca” znajdują się na stronie internetowej Fundacji www.walbrzych2000.pl. Można tam również znaleźć informacje o innych projektach i działaniach Fundacji Wałbrzych 2000.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group