Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 5599
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nie będzie Alei Rotmistrza Pileckiego

Poniedziałek, 31 maja 2021, 6:42
Aktualizacja: 10:13
Autor: PAW
Wałbrzych: Nie będzie Alei Rotmistrza Pileckiego
Fot. red
Radni Jerzy Langer, Beata Mucha, Anna Adamkiewicz, Cezary Kuriata i Renata Wierzbicka wystąpili z wnioskiem nadania nowobudowanemu odcinkowi drogi krajowej nr 35, od skrzyżowania ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego (Wałbrzych) i ul. Fryderyka Chopina (Szczawno–Zdrój) do węzła Mikołaja Reja (skrzyżowanie ul. Kolejowej i Bolesława Chrobrego w Wałbrzychu) nazwy – Aleja Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Z wnioskiem do Prezydenta Miasta Wałbrzycha zwrócili się radni Rady Miejskiej Wałbrzycha: Jerzy Langer, Beata Mucha, Anna Adamkiewicz, Cezary Kuriata i Renata Wierzbicka, w sprawie nadania nazwy Aleja Rotmistrza Witolda Pileckiego dla nowobudowanego odcinka drogi krajowej nr 35.

Nazwanie imieniem Rotmistrza Witolda Pileckiego nowej arterii drogowej Wałbrzycha, wnioskodawcy pragnęli oddać hołd jednemu z największych współczesnych bohaterów walczących przeciw bolszewickim i następnie niemieckim agresorom. Odwaga, patriotyzm i poświęcenie Rotmistrza Witolda Pileckiego zasługuje, zdaniem wnioskodawców, na stałe miejsce w historii Polski i jest wzorcem zachowań dla przyszłych pokoleń Polaków.

Te argumenty jednak nie przemówiły do większości radnych, którzy argumentowali z kolei, że gmina Wałbrzych ogłosiła trzyetapowy konkurs na nazwę wspominanego odcinka i bezzasadne jest nadawanie mu imienia Rotmistrza Pileckiego, gdy konkurs na nazwę nie został jeszcze rozstrzygnięty.

- Uzasadnienie do projektu uchwały zostało mocno skrócone. Los projektu został przesądzony podczas obrad komisji i w gabinecie prezydenta. Prezydent Roman Szełemej nie zapalił zielonego światła dla tego pomysłu i dlatego radni popierający prezydenta, nie poparli naszego pomysłu - ocenia sytuację radny Jerzy Langer. - Projekt miał szerokie poparcie środowisk historycznych i nie był moim wymysłem. Projekt powstał zanim ogłoszono decyzję o konkursie na nazwę.

Pomysłu o konkursie broni wiceprezydent Sylwia Bielawska.

- Rotmistrz Pilecki to postać nietuzinkowa, która zasługuje, aby o niej przypominać i mówić - mówi wiceprezydent Sylwia Bielawska. - Zgłoszona propozycja nazwy stoi w poprzek inicjatywie związanej z konkursem. Wszyscy mieszkańcy Wałbrzycha powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w tym temacie i wybrać w demokratyczny sposób nazwę obwodnicy Wałbrzycha. Odbieramy wiele pozytywnych informacji od mieszkańców na temat tego konkursu.

Przy 6 głosach "za", 16 "przeciw" i 1 "wstrzymującym się", projekt o nadanie nazwy Alei Rotmistrza Witolda Pileckiego upadł.

Twoja reakcja na artykuł?

31
53%
Cieszy
4
7%
Hahaha
1
2%
Nudzi
6
10%
Smuci
11
19%
Złości
5
9%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group