Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5438
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Nie mogą wrócić do pracy

Środa, 22 kwietnia 2020, 10:25
Aktualizacja: Czwartek, 23 kwietnia 2020, 9:25
Autor: red
REGION, Mieroszów: Nie mogą wrócić do pracy
Fot. Gmina Mieroszów/facebook
Blisko 500 osób (około 10% ) mieszkańców Gminy Mieroszów pracuje w Republice Czeskiej. Największym czeskim pracodawcą zatrudniającym naszych mieszkańców jest firma Continental, ale są to także pomniejsze firmy i przedsiębiorstwa.

Od początku pandemii Gmina Mieroszów stara się wspierać pracowników transgranicznych:

- Kontaktując się w ich imieniu z instytucjami takimi jak Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,

- Pisząc pisma do władz rządowych i wojewódzkich w celu zwrócenia uwagi na problemy tej grupy zawodowej – wsparcie przy uruchomieniu przejścia granicznego w Lubawce, opisywanie trudnej sytuacji życiowej w jakiej znaleźli się nasi mieszkańcy,

- Kontaktujemy się także z czeskimi pracodawcami po to, aby pozyskać informacje na temat stanu prawnego i działań jakie podejmują nasi sąsiedzi, aby poprawić obecną sytuację pograniczników.

Obostrzenia zastosowane przez nasz kraj są skutecznymi narzędziami w walce z koronawirusem, jednak nie możemy zapominać o zabezpieczeniu bytowym i poczuciu bezpieczeństwa finansowego mieszkańców. W Republice Czeskiej do końca miesiąca kwietnia uruchamiane będą wszystkie przedsiębiorstwa, wiele z nich pracowało nawet w czasie obostrzeń. Dodatkowo pracodawcy czescy, jak i czeski zakład ubezpieczeń społecznych, finansował lub wspierał swoich pracowników przebywających na obowiązkowej kwarantannie (w tym właśnie pracowników pogranicza), jednak wsparcie kończy się, a pogranicznicy żyją w niewiedzy, braku informacji i braku ubezpieczenia medycznego. Przedłużająca się bardzo zła sytuacja mieszkańców gminy Mieroszów, którzy nie mogą wrócić do pracy w Czechach, doprowadzi do wzrostu liczby osób bezrobotnych, jak i do pogłębiania kryzysu gospodarczego i finansowego kraju.
- Przy odpowiednim zabezpieczeniu pracowników (rękawiczki ochronne, maseczki, kontrola pomiaru temperatury, zabezpieczenie miejsc pracy i transportu, dezynfekcja) możliwy jest ich powrót do pracy – jednak wymaga to wsparcia ze strony rządowej (zniesienia obowiązkowej kwarantanny, otwarcia granic). Popieram Petycję Pracowników Transgranicznych i apeluję do władz rządowych o pomoc. Petycję do rządzących można podpisać i oczywiście przesłać dalej - mówi burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

Twoja reakcja na artykuł?

5
42%
Cieszy
3
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
25%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group