Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1921
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

(Nie)pełnosprawni?!

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 1 grudnia 2009, 7:42
Aktualizacja: 15:59
Autor: Daniel Wawryniewicz
Małgorzata Franczak – koordynator ds Osób Niepełnosprawnych
Fot. Daniel Wawryniewicz
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa już dziś zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 3 grudnia. W tym wielkim dniu nie zabraknie również prezydenta Piotra Kruczkowskiego, który w krótkim wystąpieniu opowie o planach gminy Wałbrzych w stosunku do osób niepełnosprawnych.

„Otworzył niewidomym bramy wiedzy”- pod takim hasłem odbędzie się dzień poświęcony głównie osobom niedowidzącym. Jest to również okazja do uczczenia 200 letniej rocznicy urodzin Louisa Braille'a, wynalazcy pisma punktowego dla niewidomych. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11 w budynku PWSZ AS przy ul. P. Skargi 14 a.

Głos zabierze prezydent, który - miejmy nadzieję -poruszy choćby temat barier architektonicznych obecnych na terenie miasta. Ten problem coraz częściej sygnalizują niepełnosprawni, którym schody, czy też wysokie krawężniki, uniemożliwiają sprawne poruszanie się w terenie. - W ciągu kilkunastu minut znaleźliśmy wiele miejsc, do których osoby poruszające się na wózku, zwyczajnie nie są w stanie dotrzeć – opowiadają Marta i Dawid, studenci, którzy dostrzegli ten problem. – Są to instytucje publiczne, takie jak biblioteka, czy też ratusz, nie wspominając o naszej uczelni – dodają.

Na spotkaniu nie zabraknie również przedstawiciela Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Dolnośląskiego, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, a także Prezesa Klubu Inteligencji Niewidomej RP. - Postanowiliśmy zaprosić nie tylko, tych którzy działają na rzecz osób niepełnosprawnych, ale również osoby niewidome z dysfunkcją wzroku, które skutecznie funkcjonują w społeczeństwie – tłumaczy Małgorzata Franczak, rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych PWSZ AS w Wałbrzychu, organizatorka spotkania .

- Jednym z zaproszonych gości będzie Andrzej Bartyński, Prezes Klubu Inteligencji Niewidomej, Człowiek Roku 2009 Polskiego Związku Niewidomych, poeta z zamiłowania. Zaprosiliśmy również absolwenta PWSZ z Legnicy, który przedstawi nam nowy zawód, jakim jest asystent osoby niepełnosprawnej, cieszący się coraz większym zainteresowaniem na rynku pracy – objaśnia.

W ciągu dnia będzie można także usłyszeć wiersze oraz obejrzeć prace osób niepełnosprawnych. Celem przedsięwzięcia jest upublicznienie problemów osób niepełnosprawnych, jak i włączenie tychże osób w życie publiczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group