Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 2064
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie truj!

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Piątek, 8 listopada 2019, 9:25
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2019, 8:19
Autor: red
Fot. archiwum
Gmina Szczawno–Zdrój intensywnie namawia mieszkańców do podejmowania działań mających na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji.

Właśnie zaczynają obowiązywać nowe dopłaty do wymiany ogrzewania na ekologiczne, o czym już wspominałam. Uchwała, zaproponowana przez burmistrza Marka Fedoruka, znacznie zwiększyła poziom dotacji miejskiej do inwestycji wymiany pieca – z 2 do 5 tysięcy złotych.
Wnioski można już składać – pierwsze zresztą wpływają, na dniach do wszystkich mieszkańców trafi ulotka zachęcająca do skorzystania z dotacji. W mieście pojawią się także plakaty, akcja informacyjna prowadzona jest również na profilu FB gminy.
- Serdecznie zachęcam mieszkańców do skorzystania z dotacji, obecnie możemy zaoferować ponad dwukrotnie większą dotację na zmianę ogrzewania, to kwota 5 tysięcy złotych. Tylko w ten sposób możemy realnie poprawić jakość powietrza w gminie, rezygnacja z tzw. kopciuchów, opalanych paliwem tradycyjnym, musi być kontynuowana. Przypomnę tylko, że w ramach programu KAWKA udało się zlikwidować ok. 230 palenisk tradycyjnych. Wierzę, że nasza dotacja oraz spodziewane na początku roku pozyskanie środków z Aglomeracji Wałbrzyskiej na wymianę kotłów, wpłynie znacząco na poprawę sytuacji - mówi burmistrz.

Przypomnijmy, że gmina złożyła w tym roku wniosek o pozyskanie środków unijnych do wymiany kotłów pn. "Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej". Czekamy wciąż na rozstrzygnięcie konkursu, planuje się dopłaty dla ponad 100 systemów ogrzewania – wysokość dotacji to 70 % kosztów.

W tym roku prowadzony jest także monitoring jakości powietrza dzięki zakupionym przez gminę 6 mobilnym sensorom, prowadzona jest kampania informacyjna Straży Miejskiej dla mieszkańców "Nie pal śmieci, bo trujesz siebie i innych" - w tym sezonie nałożono już kilka mandatów na palących "byle czym"; systematycznie prowadzone są kontrole.

Urząd Miejski wspólnie z PGNiG i PSG działa w zakresie udzielania wsparcia i pomocy merytorycznej mieszkańcom, którzy są zainteresowani zmianą systemu ogrzewania - tel. 693 781 536 oraz na spotkaniach konsultacyjnych w Urzędzie Miejskim w 1 i 3 piątek miesiąca.
Będziemy chcieli także docierać bezpośrednio do mieszkańców z wnioskami o przyłącza gazowe, które są pierwszym elementem do zmiany ogrzewania.

Apelujemy też do mieszkańców – każdy przypadek „trucia” gryzącym dymem należy konsekwentnie zgłaszać do Straży Miejskiej – tel. 606 743 008.

Wnioski na pozyskanie gminnej dotacji można pobrać ze strony miasta: www.szczawno-zdroj.pl, zakładka Dotacje do wymiany c.o.

Twoja reakcja na artykuł?

4
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
5
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Ala 8-11-2019 14:05
Kolejna poprawniepolityczna paranoja po walbrzyskich plastikowych łyżeczkach i kubeczkach
~Astro 8-11-2019 14:23
Łubu dubu łubu dubu to ja trener 2-klasy klubu Tęcza melduję...
~ovo 9-11-2019 12:09
Lobby od biznesu na limitach emisji CO2 ma w wałbrzyskim ratuszu godnych wykonawców...
~politolog 9-11-2019 19:07
Niestety przedmówcy są w błędzie. Tablice z zawartością pyłów w powietrzu, to nie bełkot o CO2 ale rzeczywistość. To wdychamy. Starajmy się rozumieć to, co czytamy i oddzielać ziarno od plew czyli propagandę od zagrożeń realnych.
~księgowy 9-11-2019 20:26
To kolega politolog jest w błędzie. Przed obłożeniem węgla akcyzą nikt nie palił śmieciami bo każdego było stać na czysty węgiel. Akcyza się wzięła między innymi z limitów CO2 jakimi jest obłożona każda tona sprzedawanego węgla.
~Dodek 9-11-2019 20:36
do: ~księgowy (20:26)
...i innych unijnych bzdur. Dlatego lada moment Indie, Chiny nie liczac pozostalych krajow spoza unii przegonią nas w rozwoju, bo w zadku mają wszystkie te kretynizmy bełkotane przez ekoterrorystów i lewaków.
~politolog 9-11-2019 21:33
do: ~księgowy (20:26)
Dezinformujesz czytelników. Każdy węgiel obłożony jest taką samą akcyzą, niewielką zresztą, nie mającą istotnego wpływu na jego cenę. Problemem jest fakt palenia samym węglem w piecach nie mających specjalnych filtrów (jak w ciepłowniach) i wypuszczających w dymie pyły zawieszone (te z tablicy). Ot co. Śmieciami pali margines marginesu .
~księgowy 10-11-2019 21:09
do: ~politolog (21:33)
Łżesz. Piece węglowe klasy najwyższej, retortowe nie mają też żadnych filtrów. 15 lat temu nie było żadnego problemu ze smogiem dopóki nie zaczęto na kolanach wykonywać rozkazów unijnych. Z kaszlakami to prawda, Policja jednak nie egzekwuje zakazu rozgrzewania pojazdów na postoju, woli sprawdzać prędkość.
~politolog 10-11-2019 21:55
do: ~księgowy (21:09)
Jesteś zapalczywy i błądzisz. Piece węglowe najwyższej 5 klasy stanowią na dziś ok. 2 % wszystkich pieców na węgiel, a ich cena często przekracza cenę pieca na gaz (powyżej 5tys. zł). Dalej też piszesz głupstwa i cieszę się, że nie prowadzisz mojej księgowości.
~ 10-11-2019 17:08
Na każdym kroku o zanieczyszczeniu powietrza ,a co ujrzałem z rodziną ?Między godz,16.40a 16.45 na ul.Chrobrego zobaczyliśmy pociąg towarowy gdzie jedna ciuchcia ciągła skład a druga pchała.Pisze ciuchcia ,bo to co wyrzucała z komina to jeden czarny klebiasty dym.Czy właściciel Cargo nie wie jak takie lokomotywy zanieczyszczają powietrze?Kto jest za to odpowiedzialny?
~ 10-11-2019 17:37
Że palenie byle czym jest trujące, to jest jasne. Że palenie ognisk używając liści i gałęzi coś tam do atmosfery wnosi, też jest jasne. Ale czy nie jest jasne, że kaszlaki też nas trują bardziej niż jesienne dymy z działek ?I żeby to był jeden kaszlak na 1 rodzinkę ! Teraz taki dobrobyt ,że każda osoba w rodzinie, nawet nieletnia ma swojego kaszlaka. I stoi ten złom pod czyimś oknem i śmierdzi. Właściciel tego szrotu rano to coś odpala i młóci tym , smrodzi etc. jakieś pół godz.
~bakałarz 16-11-2019 17:25
słuchajcie wszyscy ekomiłośnicy, bredzicie jakieś głupoty, popatrzcie na najmądrzejszy, najsilniejszy i najbardziej demokratyczny naród na świecie USA, ci nasi n a j l e p s i p r z y j a c i e l e wiedzą gdzie jest prawda dlatego wypowiedzieli te bzdury ekologiczno-cieplarniano-emisyjno co2 więc uszy po sobie i naśladować starszego brata.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group