Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 2936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Nie truj!

Piątek, 8 listopada 2019, 9:25
Aktualizacja: Sobota, 9 listopada 2019, 8:19
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Nie truj!
Fot. archiwum
Gmina Szczawno–Zdrój intensywnie namawia mieszkańców do podejmowania działań mających na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji.

Właśnie zaczynają obowiązywać nowe dopłaty do wymiany ogrzewania na ekologiczne, o czym już wspominałam. Uchwała, zaproponowana przez burmistrza Marka Fedoruka, znacznie zwiększyła poziom dotacji miejskiej do inwestycji wymiany pieca – z 2 do 5 tysięcy złotych.
Wnioski można już składać – pierwsze zresztą wpływają, na dniach do wszystkich mieszkańców trafi ulotka zachęcająca do skorzystania z dotacji. W mieście pojawią się także plakaty, akcja informacyjna prowadzona jest również na profilu FB gminy.
- Serdecznie zachęcam mieszkańców do skorzystania z dotacji, obecnie możemy zaoferować ponad dwukrotnie większą dotację na zmianę ogrzewania, to kwota 5 tysięcy złotych. Tylko w ten sposób możemy realnie poprawić jakość powietrza w gminie, rezygnacja z tzw. kopciuchów, opalanych paliwem tradycyjnym, musi być kontynuowana. Przypomnę tylko, że w ramach programu KAWKA udało się zlikwidować ok. 230 palenisk tradycyjnych. Wierzę, że nasza dotacja oraz spodziewane na początku roku pozyskanie środków z Aglomeracji Wałbrzyskiej na wymianę kotłów, wpłynie znacząco na poprawę sytuacji - mówi burmistrz.

Przypomnijmy, że gmina złożyła w tym roku wniosek o pozyskanie środków unijnych do wymiany kotłów pn. "Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej". Czekamy wciąż na rozstrzygnięcie konkursu, planuje się dopłaty dla ponad 100 systemów ogrzewania – wysokość dotacji to 70 % kosztów.

W tym roku prowadzony jest także monitoring jakości powietrza dzięki zakupionym przez gminę 6 mobilnym sensorom, prowadzona jest kampania informacyjna Straży Miejskiej dla mieszkańców "Nie pal śmieci, bo trujesz siebie i innych" - w tym sezonie nałożono już kilka mandatów na palących "byle czym"; systematycznie prowadzone są kontrole.

Urząd Miejski wspólnie z PGNiG i PSG działa w zakresie udzielania wsparcia i pomocy merytorycznej mieszkańcom, którzy są zainteresowani zmianą systemu ogrzewania - tel. 693 781 536 oraz na spotkaniach konsultacyjnych w Urzędzie Miejskim w 1 i 3 piątek miesiąca.
Będziemy chcieli także docierać bezpośrednio do mieszkańców z wnioskami o przyłącza gazowe, które są pierwszym elementem do zmiany ogrzewania.

Apelujemy też do mieszkańców – każdy przypadek „trucia” gryzącym dymem należy konsekwentnie zgłaszać do Straży Miejskiej – tel. 606 743 008.

Wnioski na pozyskanie gminnej dotacji można pobrać ze strony miasta: www.szczawno-zdroj.pl, zakładka Dotacje do wymiany c.o.

Twoja reakcja na artykuł?

4
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
5
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group