Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 2324
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nielegalne wysypiska i składowiska odpadów to wciąż istniejący problem

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Wtorek, 19 lutego 2019, 8:38
Aktualizacja: 10:44
Autor: red
Fot. KMP Wałbrzych
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczającym przestępczość przeciwko środowisku udaremniono kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów na terenie m.in. nieczynnych żwirowisk, kopalni odkrywkowych, a także składowania odpadów niebezpiecznych na terenie opuszczonych hal magazynowych i pustostanów.

Ostatnio mieliśmy do czynienia z takim problemem na terenie gminy Boguszów-Gorce, która boryka się z tym procederem od wielu lat. Najpierw składowano tam stłuczkę rtęciową, a kiedy udało się jej pozbyć, to mieszkańcy muszą walczyć z powstałym w tej gminie kolejnym składowiskiem odpadów.
- Ostrzegamy właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości, w których później gromadzone są odpady. Po wypełnieniu takiego obiektu wynajmujący znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielom, na których później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To wydatek rzędu nawet miliona złotych. Nie zapominajmy też o środowisku, które w wyniku takich działań często zostaje poważnie zdegradowane - informują policjanci.

Odpady niebezpieczne – co to takiego?

Są to odpady stanowiące szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwianie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przystosowanych zakładach oraz pod restrykcyjną kontrolą. Odpady niebezpieczne kojarzone są głównie z przemysłem, jednak i gospodarstwa domowe są źródłem ich wytwarzania.

Poniższa lista zawiera najczęściej spotykane odpady niebezpieczne, z którymi mamy do czynienia w życiu codziennym, a ich wyrzucanie razem z odpadami komunalnymi jest niedozwolone:

- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny /RTV i AGD/
- resztki farb, lakierów, klejów, żywic, środki do konserwacji i ochrony drewna
- rozpuszczalniki, środki czyszczące, substancje do wywabiania plam
- aerozole, pozostałości po domowych środkach do dezynfekcji i dezynsekcji
- środki ochrony roślin
- odpady zawierające rtęć, np. świetlówki (uwaga! tradycyjne żarówki nie są odpadem niebezpiecznym), termometry, przełączniki
- baterie i akumulatory
- zużyte kartridże i tonery
- przepracowane oleje
- przeterminowane lub tylko częściowo wykorzystane leki, bez opakowań handlowych i ulotek

- Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń związanych z przestępczym procederem na rynku obrotu odpadami niebezpiecznymi. Istnieje wiele nieuczciwych firm specjalizujących się w nielegalnym przewożeniu, składowaniu i pozbywaniu się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. W związku z tym w ostatnich latach nasila się także zjawisko porzucania odpadów w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych. Często wynajmują one magazyny oraz ziemię dla osób które informują je, że zamierzają prowadzić tam legalną działalność, i oferują atrakcyjne wynagrodzenie za wynajem. Na wynajętym terenie lub w obiektach oszuści porzucają odpady podlegające obowiązkowej utylizacji. Następnie firma znika, a właściciele gruntów lub magazynów zostają z niemałym kłopotem - tak o procederze mówią stróże prawa.

Twoja reakcja na artykuł?

1
13%
Cieszy
1
13%
Hahaha
2
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
38%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Jerzy Jacek Pilchowski 19-02-2019 10:52
Dużo większym problemem są legalne (takie np., jak MoBruk) wysypiska. Jest po prostu tak, że władze samorządowe (najczęściej ci z PO gdyż w ich wypadku chciwość jest wręcz patologiczna) pozwalają na istnienie legalnych składowisk na które przywożone są (nielegalnie) najbardziej toksyczne śmieci z całej Europy - najczęściej z Niemiec.
~Zeus 19-02-2019 11:05
Dawno nic nie pisałeś już myślałem że Cię zamknęli bo jak do tej pory to przede wszystkim swoich zamykają czyli PiSorów . A jeżeli chodzi o chciwość napisz coś o premiach premier Szydło bo im się to należało o próbie budowy Kwak Tower przez dewelopera z Nowogrodzkiej. Zanim zaczniesz szczekac popatrz w twoje skorumpowane środowisko jesteś takim misiem walbrzyskim
~Waldi 19-02-2019 11:55
JJP jesteś największym trollem z PiSu
~ 19-02-2019 15:11
do: ~Waldi (11:55)
dokladnie najgorszym sortem ,ciagle te swoje wypociny klepiesz
~Sraldi 19-02-2019 20:36
do: ~Waldi (11:55)
Ty z kolei przygłupie jesteś największym hejterem POpaprańców.😁 Liczysz że dostaniesz za to medal z ziemniaka😂?
~ponury troll 19-02-2019 19:05
Panie Jerzy Jacku czy to nie są już objawy fobii? Nienawiść do PO mogę zrozumieć. Blokują PiS-dzielcom dostęp do lokalnego koryta. Pan nienawidzisz - lewaków ,cyklistów, Żydów, judeobolszewików, żydokomunistów,czrnych itp.Mam wrażenie , że podczas pobytu w USA jedyną organizacją godną pana szacunku był ku-klux-klan.
~Oko 19-02-2019 19:25
do: ~ponury troll (19:05)
Nie ma co się denerwować z powodu tego starego dziada w Stanach czyścił toalety a w naszym mieście nawet do tego się nie nadaje dlatego zajmuje się krytyką
57jurand 20-02-2019 11:11
Zapierniczał w tak zwanym pasie religijnym na jakiejś farmie to i odreagowuje swoje poniewierki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group