Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2915
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niewybuchy z czasów II Wojny Światowej w Głuszycy

Wiadomości: REGION, Głuszyca
Sobota, 17 sierpnia 2013, 6:25
Aktualizacja: Wtorek, 20 sierpnia 2013, 14:17
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Podczas osuszania stawów powyżej ulicy Leśnej w Głuszycy natrafiono na niewybuchy z czasów II wojny światowej. Przybyły z Głogowa Patrol Saperski wywiózł znalezione pociski artyleryjskie na poligon celem ich detonacji.

W ramach profilaktyki zagrożeń przeszukano również część dna zbiornika wykrywaczem do metalu. Burmistrz Głuszycy, pani Alicja Ogorzelec była na miejscu znaleziska, rozmawiała także z przybyłym patrolem saperskim.

Stawy powyżej ulicy Leśnej w Głuszycy (niemiecka nazwa przed 1945 rokiem: Wüstegiersdorf) stanowiły zaplecze logistyczne dla działających na terenie miasta zakładów przemysłowych produkujących m.in. dla przemysłu zbrojeniowego. Stawy zaopatrywały w wodę niezbędną dla technologii produkcji.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Sierp 17-08-2013 12:56
Stawy w Dolnie Marcowego Potoku, wybudowano na potrzeby zakładów włókieniczych w XIX w. A produkcja zbrojeniowa to dopiero II Wojna Światowa gdy zakłady przejęła firma Krupp. Po wojnie wznowiono produkcję tkanin w ZPB Piast (niestniejące już). Obecnie remontowane stawy (nr 4 i 5) będą służyły jako zbiorniki małej retencji i jednoczeńie punty czerpania wody w razie pożaru. Warto wybrać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group