Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3319
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Noc Muzeów 2019

Niedziela, 19 maja 2019, 13:50
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Noc Muzeów 2019
Fot. Robert Bajek
Od godziny 19.00 aż do północy trwała wałbrzyska edycja Europejskiej Nocy Muzeów.

Europejska Noc Muzeów to ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem we wszystkich europejskich krajach impreza kulturalna, która polega na udostępnianiu muzeów, galerii i innych placówek kulturalnych w godzinach nocnych, a na przybywających gości oprócz stałych wystaw i prezentacji czekają najczęściej dodatkowe atrakcje, takie jak koncerty i inne wydarzenia artystyczne, warsztaty czy zwiedzanie przestrzeni na co dzień nie udostępnianych. Noc Muzeów stanowi znakomitą okazję do spojrzenia na muzeum z zupełnie innej, nieznanej strony.

Wałbrzyskie Muzeum Porcelany w tym roku postanowiło zorganizować Europejską Noc Muzeów wspólnie z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wałbrzychu, z którą podjęło współpracę. Umożliwiało to odwiedzenie dwóch znakomitych zabytków doby klasycyzmu, czyli Pałacu Albertich, w którym znajduje się Muzeum Porcelany i Kościoła Zbawiciela, należącego do Parafii podczas jednej wizyty na wałbrzyskiej starówce.

W Muzeum Porcelany prezentowany był świat Białego Złota. Imponująca ekspozycja stała, prezentująca obiekty zarówno z fabryk i manufaktur śląskich, jak i europejskich, a także polską ceramikę z lat 50. i 60. ubiegłego wieku wzbogacona została o wystawę czasową - "Śląska porcelana Art deco". Odbyły się też warsztaty plastyczne dla dzieci. Nocne zwiedzanie wyjątkowego Kościoła Zbawiciela również stanowiło nie lada atrakcję. Można było poznać tajemnice i sekrety budowli i jej otoczenia. Kościół został zbudowany w latach 1785-1788 według projektu Carla Gottharda Langhansa. Warto zaznaczyć, że urodzony w Kamiennej Górze Carl Gotthard Langhans był również projektantem Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group