Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3289
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowe legitymacje dla emerytów i rencistów

Wiadomości: REGION
Środa, 8 lutego 2017, 6:47
Autor: red
Fot. użyczone
Nowa kolorystyka, jasne dane i oznaczenie w języku Braille’a to wyznaczniki legitymacji, które ZUS wydaje od początku lutego 2017 r. Nowy, dostosowany do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących dokument dostanie każdy, kto przejdzie na świadczenie z ZUS.

Rzecz niezwykle ważna: stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie przez ZUS wymieniane.
- Nie ma, więc najmniejszej potrzeby żeby iść do ZUS i domagać się wymiany starej na nową – zapewnia Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeśli jednak ktoś ma problemy ze wzrokiem i korzystanie ze starej legitymacji jest dla niego kłopotliwe może w każdej chwili poprosić o wymianę na dokument opatrzony alfabetem Braille’a - dodaje rzeczniczka ZUS

Od 1 lutego 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje już tylko nowe biało-zielone legitymacje. Od starych, poza wyrazistą kolorystyką, odróżnia je także parę innych szczegółów. Po pierwsze i najważniejsze, legitymacja zawiera skrót „LER” (od legitymacji emeryta-rencisty) pisany językiem Braille’a, co ułatwia rozpoznania dokumentu osobom słabowidzącym i niewidzącym. Nowa legitymacja nie ma już pola „numer świadczenia”, zastąpiło je pole „rodzaj świadczenia”, w ramach, którego pojawiać się będą: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
- Każdy właściciel legitymacji powinien pamiętać, że z zasady nie stanowi ona tytułu do jakichkolwiek ulg np. w transporcie publicznym. O tym decydują odrębne przepisy dotyczące przewozów w transporcie krajowym oraz lokalnym – przestrzega Iwona Kowalska.

Rocznie w całej Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje między 350 tys. a 400 tys. nowych legitymacji emeryta-rencisty. Legitymacja jest potwierdzeniem tego, że jej właściciel pobiera świadczenia z ZUS. Do końca stycznia obowiązywał jej stary, opracowany w 2004 roku, jasnozielony wzór (z elementami graficznymi w tle).

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~zus i wszystko jasne 8-02-2017 10:14
Podpis dyrektora oddziału... to śmieszne, po co to? Wprowadzają nowy dokument i zamiast dołączyć zdjęcie, żeby był bardziej wiarygodny, jako alternatywa dla dowodu osobistego czy prawa jazdy, mamy puste pole, a na nim....podpis dyrektora.
~benkmen 8-02-2017 12:54
Hm...Żadnych tzw znaków świętych??
~Janusz 8-02-2017 14:41
" Każdy właściciel legitymacji powinien pamiętać, że z zasady nie stanowi ona tytułu do jakichkolwiek ulg np. w transporcie publicznym."Zawsze upoważniała do ulgowych biletów i nikt tego nie kwestionował.Od kiedy taka zmiana i co upoważnia do korzystania z ulgowych biletów?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group