Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3282
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowe miasto partnerskie

Piątek, 21 kwietnia 2023, 11:49
Aktualizacja: 12:51
Autor: red
Wałbrzych: Nowe miasto partnerskie
Fot. red
Na przyszłej sesji Rady Miasta Wałbrzycha, radni mają podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia woli nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Wałbrzych a Miastem Tkibuli w Gruzji.

W 2022 roku gruzińskie miasto Tkibuli z pomocą wrocławskiej fundacji EkoRozwój nawiązało kontakt z miastem Wałbrzych i wyraziło chęć współpracy.

Tkibuli jest położone w środkowej Gruzji w rejonie Imereti. Z Wałbrzychem łączy je podobna przeszłość nierozerwalnie związana z górnictwem. Transformacja ustrojowa, którą przeszły oba miasta, wiązała się z trudną sytuacją ekonomiczną i społeczną. Przemysł wydobywczy będący tu i tam fundamentem gospodarczym, w Tkibuli znajduje się w stadium upadku, w Wałbrzychu nie istnieje od ćwierćwiecza.

W grudniu ubiegłego roku odbyła się pierwsza wizyta delegacji gruzińskiej w Wałbrzychu. Tradycyjne obchody Barbórki oraz zapoznanie gości z rewitalizacją i funkcjonowaniem Starej Kopalni było szczególnie inspirujące dla naszych potencjalnych partnerów.

Współpraca z miastami partnerskimi jest niezwykle istotna. Szczególnie jest to widoczne w trudnym okresie, jakim jest wojna na Ukrainie. Nasze partnerskie miasto Borysław otrzymało pomoc nie tylko z Wałbrzycha, ale od naszych pozostałych partnerów: Jastarni (organizacja pobytu dla dzieci z Borysławia) i niemieckiego Freiberga (pomoc z transportem i przekazanie darów).

Współpraca partnerska może być dla obu miast istotnym doświadczeniem. Dla Wałbrzycha to nieznany do tej pory kierunek poznania, otwarcie na sięgającą starożytności, znacznie starszą kulturę z jej malowniczą różnorodnością dotyczącą sztuki, folkloru, kuchni i orientalnej odmienności.

Twoja reakcja na artykuł?

4
27%
Cieszy
5
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
13%
Smuci
2
13%
Złości
2
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group